Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Burmistrz nie może patrzeć na zaniedbany skwer. Ma wizje, jak go zagospodarować

› Społeczeństwo 9 miesięcy temu    12.11.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 20 ocen 4 / 100%
A A A
Gostyń. Zaniedbany skwer przy ul. Bojanowskiego w GostyniuGostyń. Zaniedbany skwer przy ul. Bojanowskiego w Gostyniu fot. A. Fajczyk

Gostyński włodarz Jerzy Kulak, oczyma wyobraźni, widzi zagospodarowanie skweru przy ul. Bojanowskiego, za bankiem. Dziś włodarz nie może patrzeć, na teren, który nie jest utrzymywany tak, jak powinien być. - Tam jest bałagan i chcę się tym zająć - mówi. Co miałoby tam powstać? Małe tarasy dla mieszkańców, „most miłości” z kłódkami, a może konstrukcje do zabawy na lub pod drzewem. I jeszcze kilkanaście miejsc parkingowych.

Jerzy Kulak otwarcie przyznaje, że gmina jest zainteresowana skwerem przy ul. E. Bojanowskiego w Gostyniu.

- Jest to teren zielony, nie do końca zagospodarowany tak, jak byśmy chcieli. Już kilka lat temu gmina Gostyń próbowała podejść do kupna tego gruntu. Z właścicielkami - Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo dogadaliśmy się, że gmina kupi za uzgodnioną, dość niską cenę. Dla dobra miasta - przypomina burmistrz Kulak.

Siostry Miłosierdzia zgodziły się sprzedać grunt. Gminni samorządowcy uznali, że skoro jest to teren znajdujący się blisko szpitala, powinni powiadomić o zamiarach starostwo powiatowe. Zapytali, czy samorząd powiatowy ma jakieś plany, związane z terenem. - Odpisali, że mają takie plany, że w przyszłości chcieliby poszerzyć ofertę medyczną, postawić osobny budynek, należący do szpitala - dodaje.

Powiatowy samorząd ostatecznie kupił od Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia działkę za kwotę wcześniej wynegocjowaną przez gminę. Po czym wystąpił do gminy o wydanie warunków zabudowy, aby wiedzieć, jaki w ogóle budynek może się zmieścić na tak niewielkim gruncie. Gmina Gostyń wydała je, z obostrzeniem dotyczącym miejsc parkingowych. - Uważam, że w okolicy banku jest zbyt mało miejsc parkingowych. Ostatecznie decyzje na szczeblu samorządu powiatowego zapadły inne. Właśnie zakończyła się rozbudowa szpitala w innym miejscu. Dlatego temat skweru wrócił - przyznał burmistrz.

 

Zdaniem Jerzego Kulaka to jest atrakcyjna działka z potencjałem. Chciałby w ciągu najbliższych kilku lat doprowadzić go do standardu, jaki ma park przed szpitalem - z zadbaną zielenią i innymi ciekawymi konstrukcjami. Włodarz nie ma zamiaru wycinać tam żadnych drzew.

- Stanęłyby tam ławki, lampy. Obok mamy rów - ciek wodny, a dalej część handlową. Przydałoby się tam fajne dojście. Po głowie chodzi mi pewien pomysł, który nie jest jeszcze rozrysowany, czy zaprojektowany - mówi burmistrz Gostynia.

Zaznacza, że to miałoby typowo rekreacyjne miejsce. Planuje zagospodarować otoczenie rzeki.

- Oczami wyobraźni widzę skarpę, na której można małe tarasy stworzyć. Być może mógłby tam pojawić się most, którym można będzie przejść na drugą - handlową część. Podświetlony - z kłódkami. Można tam perełkę stworzyć - opowiada Jerzy Kulak.

Przyznaje, że na skwerze jest jeszcze coś, do czego czuje szczególny sentyment, co przypomina mu beztroskie dzieciństwo. - Wciąż rośnie tam drzewo, które pamiętam z dzieciństwa. W naszych zabawach z tamtych lat, dla dzieciaków z osiedla było zawsze „bazą”. Można było na nie wejść i sobie siedzieć w kilka osób - wspominał burmistrz. Sam myśli o tym, aby drzewo wykorzystać do pobudowania domków, konstrukcji do zabawy, ale raczej dla wczesnych nastolatków.

Burmistrz zapewnia, że gmina wykonała już konkretne ruchy, zwracając się do Starostwa Powiatowego w Gostyniu o przejęcie działki. W grę wchodzi nawet kupno skweru za cenę kilka lat temu wynegocjowaną ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia. Albo zamiana gruntów. Zapewnia, że wzdłuż ulicy Bojanowskiego można by jeszcze wygospodarować kilkanaście miejsc postojowych. Jeśli decyzje powiatu gostyńskiego byłyby pozytywne i gmina Gostyń otrzyma grunt, w przyszłym roku zadbałaby już o projekty. - Pierwsze prace mogłyby rozpocząć się w 2021 r., a docelowe rozwiązania - z mostem, domkami pojawiłyby się do końca kadencji - planuje burmistrz Gostynia.

Pozyskanie działki przy ul. Bojanowskiego przez gminę Gostyń nie będzie takie łatwe. Janusz Sikora, wicestarosta powiatu gostyńskiego uważa, że jest to teren umożliwiający SPZOZ w Gostyniu budowę nowego obiektu w celu rozszerzenia zakresu działalności szpitala o dodatkowe świadczenia medyczne.

- Ważnym argumentem jest również sąsiedztwo tej działki z budynkiem głównym SPZOZ w Gostyniu. W rozmowie z burmistrzem Gostynia, 28 października, przedstawiłem te argumenty. Pan burmistrz wyraził chęć przejęcia tej działki w celu podniesienia estetyki tego terenu. Wstępnie uzgodniliśmy, że wstrzymamy się co do ustaleń do przyszłego roku, gdyż ewentualną inwestycję na tym terenie uzależniamy od możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Jednak nawet wówczas, gdyby te środki zewnętrzne nie były obecnie możliwe do pozyskania, uważam, że ten teren można użyczyć gminie. Ale z możliwością jego przejęcia w chwili pozyskania środków na lokalizację budynku, który byłby przeznaczony na realizację zadań, wynikających z potrzeby poprawienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu gostyńskiego - powiedział wicestarosta.

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (22)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gostyniak
8 miesięcy temu 22
Zakryć całą smrudke i pobudowac parkingi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cccaaa
9 miesięcy temu ocena: 100%  21
Szpital nie ma parkingu!!!! Obecne miejsca o 7 rano zajmuje personel szpitala a gdzie pacjent ma parkowac?? Ludzie dostają mandaty za parkowanie chyba czas o tym pomyśleć
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bojanowskiego
9 miesięcy temu ocena: 64%  20
A jakie są propozycje starostwa ? Kulak mówi ze chce za nich uprzątnąć ten burdel na WBKiem. Starostwo mówi ze to ich teren , nic nie chcą na nim robić ale jednocześnie o niego nie dbają . Czym w takim razie się chcesz zachwycać. Jakie są pilniejsze sprawy wg ciebie. Podaj 2 , 3 przykłady . Zapewne podasz remonty dróg POWIATOWYCH na wsiach. I znowu wyjdzie że tym powiatem nie ma się co zachwycać. Raz , że są niepotrzebni , dwa strasznie drodzy (członkowie zarządu itd) , trzy - nie dbają o własne sprawy (patrz zdjęcie ) , cztery - jeszcze utrudniają jak ktoś za nich chce coś zrobić. Tak jak napisałeś. Mogliby grać do jednej bramki. A nie robić na złość - typowe „nie bo nie”
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hamulcowi
9 miesięcy temu ocena: 50%  19
Ale przecież na tym zaniedbanych skwerku nic zdrowotnego nie powstanie. Sam Sikora o tym mówi powyżej. Więc co jest ważniejsze? Bałagan. By ktoś nie zrobił czegoś ładnego w mieście? Tak samo było z plantami. Na sesji powiatu ten temat był krytykowany , wtedy też mówiono, że zdrowie jest najważniejsze. Chcieli, by w plantach dalej był bałagan. Po prostu zwykła polityka. Zawistna i małostkowa. A może po prostu mieszkańcy (radni powiatowi) powinni wymóc na staroście by zadbał o SWÓJ teren. Burmistrz "użyczy" swoje fajne pomysły, a starostowie zrobią co do nich należy. Będzie ładny teren, i "zdrowie "mieszkańców też będzie niezagrożone. Do pracy panowie hamulcowi, do pracy!
~ rozum sie kłania
9 miesięcy temu ocena: 70%  18
Gdzie ty tam widzisz burdel? Normalne drzewa i teren zielony utrzymany w porządku. Po co mają tam robić jakieś fantazje ogrodowe jak w planach jest rozbudowa? Przecież zdrowie jest ważniejsze od kolejnego skwerku. Logiczna sprawa.
~ Gość
9 miesięcy temu ocena: 38%  17
To prawda że Gostyń za kadencji p. Kulaka pięknieje jednak osobiście uważam że w gminie i mam na myśli nie tylko Gostyń ale przede wszystkim wioski należące do gminy są pilniejsze sprawy do załatwienia niż zrobienie kolejnego terenu do rekreacji. Jeszcze jedno razi mnie po oczach jak zrobi czy zaproponuje coś p. Kulaka to zawsze wielkie zachwyt a działania i propozycje starostwa spotykają się z krytyką. Być może idealizuje ale czy nie czas grać do jednej bramki?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Skwer
9 miesięcy temu ocena: 64%  16
Brawo dla Pana Kulaka, że wreszcie zrobi porządek z tym miejscem taki swer do spacerow i odpoczynku będzie idealnym rozwiązaniem czymam kciuki żeby się udało.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jj
9 miesięcy temu ocena: 82%  15
Jak dla mnie super, kolejne miejsce do spacerów i żeby spokojnie sobie posiedzieć, bo na skwerze na gawronach jest bardzo blisko ulicy, Pan Kulak zrobił mnóstwo dla naszego miasta i się z tego ciesze, skwer, planty, oświetlenie miasta, rynek, dekoracje świąteczne, naprawdę super, to już nie jest smutne miasto
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gos
9 miesięcy temu ocena: 50%  14
W interesie naszego zdrowia pozostawić ten teren pod rozbudowę szpitala co prawda teren nie wielki ale zawsze można wybudować wyższy niż cztery pietra.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tyn
9 miesięcy temu ocena: 57%  13
PRZYPOMINAM ŻE POWIAT WYBUDOWAŁ SKRZYDŁO W INNYM MIEJSCU. A NA TEN TEREN NIE MA ŻADNEGO SENSOWNEGO POMYSŁU. Nie pisz więc o zdrowiu tylko raczej o bałaganie i szukaniu na siłę niby-argumentów by burmistrz tego bałaganu nie posprzątał. Powinni go po rękach całować ,że chce za nich pracę wykonać. Widocznie nie wszystkim zależy aby w Gostyniu było ładnie. Jak brali się za planty też pamiętam głosy z powiatu żeby nie robić tam nic. Historia lubi się powtarzać
~ Gos
9 miesięcy temu ocena: 48%  12
No tak lepiej budować parki i skwery a o zdrowiu mieszkańców zapomnijmy w końcu sam trafisz to szpitala i zapewniam Cię że będziesz chciał trafić do miejsca w którym godnie i na odpowiednim poziomie zaopiekują się pacjentem a do skweru wyślij swoją żonę lub dziecko w razie potrzeby ratowania życia
~ interes?
9 miesięcy temu ocena: 52%  11
Jasne wieżowiec na trójkąciku . Najlepiej taki jak w Dubaju czyli ponad 100 pięter.
~ Xxxxx
9 miesięcy temu ocena: 15%  10
Śmiech na sali, niech się weźmie za drogi na wioskach a nie wyrzuca kolejne pieniądze na nic... Tylko w gostyniu coś remontuje, a poza nawet złotówki nie da.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xxxx
9 miesięcy temu ocena: 83%  9
Ile trzeba mieć zlej woli by w tym samym czasie kiedy gmina ładuje miliony w drogi w Czachorowie , wcześniej w Kosowie, Siemowie, Brzeziu, Kunowie, Krajewicach, Ostrowie , Malewie, Dusinie itd pisać takie brednie. Do tego przez lata dokładają miliony do nie swoich dróg (powiatowych) w Goli Krajewicach Ziółkowie Daleszynie i wszędzie indziej. Ile trzeba mieć złej woli... Jak trzeba być nieuczciwym i złym człowiekiem.
~ Powiatówki
9 miesięcy temu ocena: 62%  8
No właśnie niech powiat wreszcie weźmie się za remont dróg na wsiach. Nie da się jezdzic panie Sikora i Marcinkowski. Tym się zajmijcie !nie blokowaniem fajnych pomysłów argumentem - Nie bo Nie .
~ Gostynianka
9 miesięcy temu ocena: 42%  7
Znowu parkingi??? Chyba dość mamy tego że za każdym razem wycinane są drzewa, jak Pan Burmistrz pamięta już jakie parenascie lat wstecz ,, zlikwidowali,, teren zielony między 700 lecia a Mostowa właśnie na parkingi, mnóstwo lasu wycięto pod nową drogę przy basenie, ile jeszcze.... Zabierzcie się za ludzi palących gó...i bo smogu tyle co nie miara a jeszcze chcecie nas pozbawić tlenu jaki wytwarzają tereny zielone. Nad kania, poznańska i stara cześć pozegowa nie da się wyjść tyle g...a w powietrzu a jazda samochodem niekiedy wymaga wyczynu bo nic nie widać
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gostynianka
9 miesięcy temu ocena: 86%  6
No oczywiście. Najlepiej krytykować i przy okazji nie czytać ze zrozumieniem. A na dokładkę dodawać teksty, które nie dotyczą artykułu. Przecież pisze wyraźnie, że nie będą wycinane żadne drzewa. Pomysł jest bardzo dobry, bo po co ma wszystko niszczeć, jeśli można to jakoś pożytecznie wykorzystać. Kurde, trochę inaczej trzeba patrzeć na to wszystko. Jestem ciekawa czy sama siebie pani też tak krytykuje.
~ Pozdrawiam
9 miesięcy temu ocena: 70%  5
Super by było fajne oświetlenie ławeczki i mostek już to widzę rewelka romantycznie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mych
9 miesięcy temu ocena: 80%  4
Za Kraatka na Jana Pawła tez jestn kawałek zieleni tez prosi sie o jakies ławeczki
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mix
9 miesięcy temu ocena: 77%  3
To sobie postaw
~ ja
9 miesięcy temu ocena: 74%  2
Ciekawe jak pan Sikora to sobie wyobraża, że gmina zainwestuje w budowę parkingu i innej infrastruktury, a po roku starostwo powie oddawajcie nam teren. Chyba facet nie wie, co mówi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kolejny szpital?
9 miesięcy temu ocena: 75%  1
A jaki budynek dyrekcja tam wybuduje na takim małym gruncie? Chyba jak Szymon Słupnik na palu z parkingiem na jeden samochód dla kierownika budowli na słupie . Niech starostwo zadba o ten grunt,bo wstyd tam przechodzić, a najlepiej postawić tablicę z napisem teren starostwa.