Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Burza w kuble śmieci. Odpowiadamy na pytania...

› Społeczeństwo 4 miesiące temu    9.01.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 32 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. arch. gostynska.pl

Na portalu gostynska.pl przekazaliśmy już wiele informacji, dotyczących zmian w gospodarce odpadami komunalnymi, które produkujemy. Na ponowną rewolucję śmieciową wpłynęła głównie nowelizacja ustawy o odpadach, podpisana przez prezydenta RP w lipcu 2019 r., a także zarządzenie ministra środowiska z 2016 r.

TUTAJ o zmianach harmonogramów odbioru odpadów - KLIK

TUTAJ gdzie można dostać worki na odpady segregowane - KLIK

Za każdym razem informacje o zasadach zagospodarowania śmieci wzbudzały spore zainteresowanie, pojawiało się wiele komentarzy, zarówno na portalu gostynska.pl, jak i na Facebook’u. Za to jesteśmy wdzięczni Czytelnikom. Dzięki nim mogliśmy ułożyć listę pytań i zagadnień, które wciąż nie do końca zostały wyjaśnione. Przedstawiliśmy ją szefowi Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, do którego należy większość gmin powiatu gostyńskiego.

Jedno jest pewne - od 1 stycznia 2020 r. segregujemy 5 frakcji odpadów: szkło białe, szkło kolorowe, papier - makulaturę, odpady z tworzywa sztucznego (plastik, metal), a także dodatkowo śmieci BIO oraz zmieszane. W odstawianiu tych ostatnich nic się nie zmieniło. Wyrzucamy je do kubła ciemnego w foliowych workach. - Najlepiej byłoby gdyby trafiały do niego luzem. Worek też staje się odpadem, ale trudno tego wymagać. Wtedy dochodzi częste mycie kubłów domowych, a co za tym idzie wzrasta zużycie wody - mówi Eugeniusz Karpiński, szef Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego.

Dodatkowy kubeł jest obowiązkowy na posesji z zabudową jednorodzinną tylko do bioodpadów (odpadów kuchennych). Jak będziemy segregować pozostałe frakcje (w kuble, czy w worku), zależy od nas. Ważne, aby były wystawione w odpowiednim terminie w worku o określonym kolorze. Worki są dostarczane przy odbiorze przez firmę odbierającą odpady.

Oto pozostałe odpowiedzi i wyjaśnienia nurtujących Was spraw:

            Dlaczego od nowego roku należy segregować odpady BIO?

            Obowiązek wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, zgodnie z którym oprócz tworzyw i metali, szkła i papieru właściciele nieruchomości są zobowiązani odrębnie gromadzić w pojemnikach koloru brązowego odpady ulegające biodegradacji. Termin rozpoczęcia segregacji bioodpadów od stycznia 2020 roku wynika z okresu dostosowawczego określonego w ww. rozporządzeniu. Ponadto odpady segregowane można łatwiej i taniej zagospodarować w porównaniu do gromadzenia ich wspólnie z innymi odpadami (jako odpady zmieszane).

            Na odpady BIO nie musimy mieć pojemnika, wystarczy worek? Czy to prawda?

            Odpady biodegradowalne są odbierane tylko z pojemników brązowych. Są one więc konieczne. Odpady gromadzone są w nich luzem lub w specjalnych workach biodegradowalnych. Nie wolno do niego wrzucać odpadów w innych workach.

            Czy pojemnik na bioodpady powinien być brązowy, czy może być w innym kolorze (czarnym, popielatym) z napisem BIO?

            Musi być brązowy z napisem BIO - wykonanym dowolnie. Może to być naklejka lub napis farbą. Jeśli ktoś nie dostanie pojemnika o takim kolorze, może pomalować na brązowo inny dostępny kubeł i zamieścić na nim napis BIO.

            Czy pojemnik na odpady BIO zobowiązany jest posiadać właściciel nieruchomości jednorodzinnej, który odstawia odpady kuchenne np. do rolnika i nie wyrzuca ich do odpadów zmieszanych (nie ma kompostownika, albo inaczej - kompostownik znajduje się u znajomego rolnika)? Czy wystarczy, że bioodpadów nie będzie w kuble na odpady zmieszane?

            Zasada jest taka, że odpady powinny być zagospodarowywane w miejscu ich wytworzenia, czyli na tej nieruchomości, na której powstały. Jeśli po sąsiedzku jest rolnik, który je zagospodarowywuje, to jest to niezgodne z prawem, ale przez nas tolerowane. Najważniejsze jest to, żeby w odpadach odbieranych, nie było tych bio. W przyszłości będzie możliwość uzyskania ulgi za kompostownik i wtedy właściciel tej nieruchomości nie będzie mógł z niej korzystać.

            Jak wielki pojemnik na odpady BIO może/musi posiadać czteroosobowa rodzina?

            Taki, by zmieściły się wszystkie odpady wytwarzane przez gospodarstwo domowe. Mieszkańcy sami muszą więc to ocenić, czy wystarczy 60 l czy może 1.100 litrów.

            W jakie pojemniki musi być wyposażona nieruchomość?

            Wszystkie nieruchomości muszą być wyposażone w pojemniki do zbierania odpadów zmieszanych (resztkowych) oraz odpadów biodegradowalnych (brązowe z napisem BIO), natomiast do zbierania pozostałych frakcji segregowanych odpadów (papier, tworzywa sztuczne i metale, szkło kolorowe i szkło bezbarwne) firma odbierająca odpady zapewnia worki w odpowiednich kolorach (dotyczy systemu KZGRL). Na terenie dużych nieruchomości wielolokalowych odpady segregowane zbierane są w pojemnikach typu dzwon lub półpodziemnych.

            W jaki sposób będzie weryfikowana  segregacja śmieci w blokach - wiadomo, że pojemniki są wspólne i załóżmy że „ktoś” się nie dostosuje. Kogo obciążą kosztami? Cały blok? Pomimo, że pozostali segregują śmieci?

            Zgodnie z ustawą, firma, która odbiera odpady, w sytuacji, gdy stwierdzi, że odpady nie są segregowane w sposób selektywny, czyli do zmieszanych trafia wszystko, ma obowiązek zawiadomić właściciela nieruchomości o tym, że segregacja odbywa się nieprawidłowo. Firma zawiadamia też KZGRL i na tej podstawie my wydajemy decyzję administracyjną o podwyższeniu opłaty za miesiąc lub miesiące, kiedy śmieci były źle segregowane. I tutaj niestety, zgodnie z ustawą, musimy zastosować odpowiedzialność zbiorową. Spółdzielnie różnie to rozwiązują - albo zarząd spółdzielni, czy wspólnoty składa wspólną deklarację, albo każde mieszkanie ma osobną deklarację. To wiąże się z tym, że każde mieszkaniec ma osobny zestaw kubłów i worków i pilnuje, by sąsiad mu nie podrzucał czegoś innego, a my w dniu odbioru mamy z bloku około 150 pojemników do opróżnienia. Zdaję sobie sprawę, że to jest bardzo kontrowersyjny przepis.

            Jak będą wyglądać kontrole prawidłowości segregowania?

            Jak powiedziałem - firma wywozowa, którą my mamy obowiązek kontrolować, ma przy każdym odbiorze zwracać uwagę na śmieci. Poza tym, auta są wyposażone w kamery - jedna jest z przodu śmieciarki, a jedna z tyłu.

            W jaki sposób będzie przebiegał proces obniżania opłaty śmieciowej dla właścicieli posesji posiadających kompostownik - czy będą musieli składać wnioski i od kiedy?

            Będzie nowy wzór deklaracji, bo w obecnych nie ma takiej opcji. Będzie on gotowy najpóźniej do końca sierpnia i znajdzie się w nim zapis „oświadczam, że moja nieruchomość jest wyposażona w kompostownik i wszystkie odpady są w nim zagospodarowywane”. To będzie uprawniało do ulgi, czyli niższej opłaty. Niekonieczne będą dodatkowe wnioski. Nie wiemy, ile ulga wyniesie. Odpowiedź dadzą nam pierwsze miesiące tego roku. Na pewno będzie to dotyczyć tylko i wyłącznie właścicieli domów jednorodzinnych.

            Czy po rozstrzygnięciu przetargu, jeszcze w tym roku możemy się spodziewać, że stawka opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych wzrośnie?

            Nie mogę tego wykluczyć. Mamy 22 stycznia, jeśli nie zajdą jakieś okoliczności wynikające z konieczności przesunięcia tego terminu, to otwieramy oferty na okres od 31 maja do 31 grudnia. Nie wiemy, jakie one będą i od tego jest uzależnione, czy stawka się utrzyma, czy nie.

            Dlaczego mamy tak drastyczną podwyżkę? Nawet w większych miastach opłata jest niższa - Krotoszyn około 19 zł od osoby, Wrocław tak samo, Poznań to 14 - 16 zł.

            Jako KZGRL nie mamy swoich pieniędzy, dysponujemy tylko tymi od mieszkańców, z tzw. podatku śmieciowego. I 95% to są koszty zewnętrzne, które ponosimy na rzecz usługodawców - w postaci utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, zagospodarowania odpadów. Na wszystkie te rzeczy ogłaszamy przetargi nieograniczone. Jedynym kryterium wyboru danego usługodawcy jest cena i zawsze i tak wybieramy najkorzystniejszą, czyli najniższą. Różnica w stawkach, w porównaniu do innych gmin, wynika z tego, że oni „jadą” jeszcze na cenach z poprzednich przetargów. I nie ogłosili nowych. Gdybyśmy my się cofnęli tydzień, to nasza stawka byłabym niższa. Podejrzewam, że te regiony za kilka dni też ogłoszą przetargi i wtedy ich opłata może się zrównać z naszą, albo nawet nas przegonić. Jedno jest pewne - odpady i stawki idą do góry. To tylko kwestia czasu.

            Czy deklaracje na odbiór odpadów na 2020 rok trzeba składać od nowa?

            W związku ze zmianą stawki opłaty, nie ma potrzeby zmiany deklaracji. Nowych deklaracji nie muszą składać też właściciele nieruchomości, którzy wcześniej nie segregowali odpadów. Wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych otrzymają zawiadomienie o wysokości nowej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (33)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Świętnie Panie Burmistrzu
4 miesiące temu ocena: 100%  33
Masakra, takie podwyżki to powinni każdemu dać pojemnik na bio. Z jakiej racji trzeba kupować, załatwiać. Nie dość, ze trzeba samemu segregować to jeszcze takie podwyżki cen. Teraz duże rodziny będą płacić takie kwoty na miesiąc, ze w głowie się nie mieści. Paranoja. A w skali roku to dopiero niezła sumka będzie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bm
4 miesiące temu ocena: 100%  32
Wtedy byłoby jeszcze drożej. Jakby ci pojemniki dawali to musieliby to wliczyć do stawki. Ekonomia się kłania.
~ Paulina
4 miesiące temu 31
Czy bio odpady mozna wyrzucac tak jak dotychasz w brazowych workach ktorej obierali i dawali na wymiane pracownicy co odbierają???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jerzy
4 miesiące temu ocena: 83%  30
Dotyczy : tzw:Bloków nie będzie tzw. odpowiedzialności zbiorowej , najlepiej iść na łatwiznę bo więcej zarobimy !!!! To my właściciele mieszkań utrzymujemy wszystkich pracowników SM niech myślą jak to rozwiązać żeby uczciwych ludzi oddzielić od nieuczciwych !!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
4 miesiące temu ocena: 100%  29
Czy sa też jakieś wymogi w zwiazku z kompostownikiem czy musi byc murowany jak piszą?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Klient
4 miesiące temu ocena: 100%  28
Kzgrl..Najlepiej umyć ręce , nic nie robić , sprawdzanie z rzuci na firmy przewozowe i kary im nakładać . Ciekawi mnie bardzo wypowiedz ,że nie posiadacie własnych pieniędzy , to na jaką cholere potrzebny jest tak duży zysk z waszej strony( i to nie mały ) pytam, na co wam te pieniądze ,na podwyżki ,na premie ,dla was ??
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kamil
4 miesiące temu ocena: 75%  27
Pewnie powinniśmy być związkowi czyli prezesowi i burmistrzom wdzięczni , że nie będziemy płacili 32 zł za wywóz śmieci tylko 24 zł za miesiąc od osoby. Dobra taktyka to była z tym, że wcześniej pojawiła się stawka 32, a później 24, NO JACY DOBRZY PANOWIE dla nas taką dobra stawkę wynegocjowali. A to, że podwyżka jest o ponad 100% od osoby, to chyba świadczy o tym, że niezbyt korzystnie wychodzimy na tym. To jest dla mnie szok jak można tak mamić ludzi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie związkom
4 miesiące temu ocena: 100%  26
Czy to prawda, że w gminie Pisaki płacą 23 zł od osoby ale co dwa miesiąc?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkanka gminy Piaski
4 miesiące temu ocena: 100%  25
Co dwa miesiące sie placi ale 46zl od osoby bo co miesiac nie odbieraja platnosci
~ Wypad rzgrl czy jakoś tak
4 miesiące temu ocena: 100%  24
Nie będę na pewno płacił wyższej stawki. Czekam na decyzję o zmianie stawki lub na cokolwiek innego od czego będę się mógł odwołać do regionalnej izby a potem do WSA. A jak to będzie mało to do NSA. Bandyckie podwyżki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ brawo
4 miesiące temu ocena: 100%  23
No jeden mądry, który nie martwi się jakimiś tam koszami czy gdzie wrzucić jaki śmieć tylko kasą jaką chcą z nas zedrzeć. BRAWO
~ niepotrzebny związek
4 miesiące temu ocena: 100%  22
Czy to prawda, że w gminie Piaski płaca 23 zł za osobę, ale co dwa miesiące?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gostyniak
4 miesiące temu ocena: 100%  21
Podczas odbioru odpadow widzę same oszczędności jak pojeżdżą samochód do odbioru opakowań papierowych ,chwile później do plastików. Można podstawić auto przedzielone siatką wzdłuż i na jedną stronę wrzucać plastiki ,a drugą pozostałe . Ten samochód jechalby sam do Goli zamiast dwóch.Ale tak wyglądą oszczędność z nie swoich pieniędzy utrzymujących rzeszę niepotrzebnych pracowników
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Klient
4 miesiące temu ocena: 0%  20
Kolego ,nie masz pojęcia o tym jak to działa, to się nie wypowiadaj ,
~ Qqq
4 miesiące temu 19
Okolice Leszna maja 24zl za. Osobę
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ UF
4 miesiące temu ocena: 100%  18
Z torebką po herbacie należy tak postępować: Papierek z napisem - makulatura zszywka metalowa - złom sznureczek - "mieszane zawartość torebki - "mieszane" Torebkę wysuszyć i również - makulatura. Protokół z powyższych czynności przesłać na Nowogrodzką do centrali Pomyślności i Szczęścia. Tak nam dopomóż Bóg
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ M...
4 miesiące temu ocena: 100%  17
Ulga za kompostownik tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych to trochę niesprawiedliwe będzie. Znam takich co w bloku mieszkają i wszystkie bio odpadki wrzucają do wiaderka i wywożą na kompostownik na swoim ogródku działkowym ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nieporozumienie
4 miesiące temu ocena: 80%  16
Dlaczego opłata jest równa dla wszystkich skoro jedna osoba produkuje dajmy nato 5 kg śmieci a druga 25 kg gdzie tu sprawiedliwość a i jeszcze jedno zmieniając stawkę powinienem dostać odpowiednio wcześniej aneks do umowy bo na gębę w dzisiejszych czasach to się chyba nie robi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kaaa
4 miesiące temu 15
Jakby zrobili że placilibysmy od ilości to ludzie wszędzie by wywozili śmieci. Ale racja że to wszystko niesprawiedliwe. Nawet łaskawie nie potrafią wysłać informacji o podwyzszce. Nie każdy ma internet czy gazetę kupuje
~ Marek
4 miesiące temu ocena: 90%  14
W gminie borek juz sa juz dawno po przetargu i placa o ile sie nie myle 16zl ? Czyli bez podwyzki. Gmina piaski tez juz jest po przetargu, placa wiecej niz placily dotychczas ale mniej niz w KZGRL. WARTO DODAC I PODKRESLIC ZE TE DWIE GMINY NIE NALEZA DO TEGO KZGRL. moze wójt piaskow albo birmistrz borku wlkp. Chcialby przejac rzady gostynia?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Borkowianin2
4 miesiące temu ocena: 50%  13
Placimy mniej ale o odpady wielkogabarytowe czy zuzyty sprzet RTV AGD musimy zadbac sami. NIE MA W GMINIE ZBIÓRKI TEGO TYPU ODPADOW. W Gostyniu macie to 2 razy w roku...
~ Borkowianin
4 miesiące temu 12
Gmina Borek miała podwyzke w stosunku do lat poprzednich tylko, ze ustaloną wczesniej, A po przetargach okazało sie, ze nie będzie ponownej uchwały od stycznia 2020. Ale czas pokaze, czy tak zostanie przez cały rok...
~ Gostyński
4 miesiące temu ocena: 100%  11
Uważam , że sprawę wywozu śmieci reguluje umowa do dziś nie dostałem umowy o nowych cenach odbioru i sposobu segregacji. Uważam że ustawodawca powinien zobowiązać odbiorców śmieci lub zabezpieczyć w handlu odpowiednią ilość pojemników . Prawdopodobnie za komuny szybciej bym zorganizował brązowy pojemnik jak dzisiaj. Worki bio-degradowalne nie wiadomo gdzie kupić to też moim zdaniem powinien załatwić odbiorca śmieci przed wejściem ustawy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kris
4 miesiące temu ocena: 80%  10
Zastanawiam się czy skoro nie dostałem żadnego aneksu o podwyżce i innym sposobie segregacji powinienem za styczeń płacić więcej czy po cenach z zeszłego roku? W końcu nie każdy musi mieć internet?
~ LL
4 miesiące temu ocena: 100%  9
Ja też nie mam do dziś zadnej informacji o zmianie w oplatach..
~ oskar
4 miesiące temu ocena: 100%  8
Ciekaw jestem czy, jeżeli od sierpnia/września wejdą w życie ulgi za kompostownik na posesji, czy oddadzą nadwyżkę którą pobiorą przez te 8/9 miesięcy !!! Bo jeżeli kompostuję już teraz, to ma się rozumieć że nie oddaję BIO i powinni mi zwrócić koszty które poniosę za nieprawnie pobraną opłatę ! Tak to widzę !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MaxSegregatus
4 miesiące temu ocena: 100%  7
Trzeba to uświadamiać nieustannie… Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci – Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Dlatego mimo tego, że płacimy za odpady już więcej niż bogaci Niemcy - niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm – to nadal wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach…Rozzuchwalone bezczynnością administracji publicznej rodzimi przedsiębiorcy czerpiący zyski z comiesięcznych opłat oraz międzynarodowe korporacje postanowiły więc przyspieszyć realizację swych planów i pociągnąć Polaków za kieszeń… samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa … O tym transferze za granicę zysków z comiesięcznych opłat polskich rodzin w jakoś cicho - a mamy przecież u siebie budować dobrobyt… Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na śmieci, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy municypalne, bez narzutów na realizację misji, którą dla firm spoza sfery użyteczności publicznej jest przede wszystkim pomnażanie swoich zysków… U nas nieliczne jeszcze gminy zrozumiały, że w celu ochrony interesów swoich mieszkańców należy przyjąć unijny standard wykonywania zadań komunalnych we wszystkich etapach gospodarki odpadami komunalnymi - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/jaworzno-wraca-do-samodzielnego-wywozu-odpadow-miasto-kupuje-smieciarki,135446.html … W Europie jest więcej dowodów do czego prowadzi system przetargowego wyłaniania śmieciowych operatorów kręcenia lodów… rp.pl/Biznes/200109731-Wilno-tonie-w-smieciach-Nie-bylo-sprzatane-od-miesiaca.html … W Łotwie przestają biernie przyglądać się łupieniu mieszkańców na comiesięcznych opłatach za śmieci… wpolityce.pl/swiat/476541-na-lotwie-sie-nie-patyczkuja-rozwiazano-zarzad-miejski-rygi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nick
4 miesiące temu ocena: 0%  6
Komunalny zwiazek jest spółką non profit wlasnie
~ Bobi
4 miesiące temu ocena: 100%  5
Po pierwsze a co ma za znaczenie kolor kubła czy to będzie brązowy czy zielony ważne żeby był podpisany i żeby były w niego wrzucane odpowiednie odpadki bio a po drugie to latem jaśniejszy kubeł np szary mniej się będzie nagrzewał niż brązowy i będzie mniej larw , owadów i mniej smrodu w tym kzgrl to nie wiem za co te podwyżki za to nie myślenie bo naprawdę kolor śmietnika niema znaczenia tylko by dobre śmieci w pojemnik bio były wrzucane
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rady
4 miesiące temu ocena: 100%  4
Bobi dokładnie jak napisałeś. Dla mnie to idiotyczne żeby musiał być kubeł brązowy a nie np. zielony z nalepką bio. No i po jakiego grzyba brązowy opisany bio jak wiadomo co w nim się powinno znajdować
~ Jarek
4 miesiące temu ocena: 100%  3
Do kosztów KZGRL należy utrzymanie biurowca koło galerii Leszno i masa urzędasów zatrudnionych po znajomości stąd ta znacznie wyższa cena za śmieci
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 70
4 miesiące temu 2
70 groszy od osoby. Już o tym mówili.
~ tylko prawda ich wyzwoli
4 miesiące temu ocena: 100%  1
Pytanie ile kosztuje miesięcznie utrzymanie KZGRL Nie potrzebny twór