Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Byłego burmistrza czeka czarna robota

› Społeczeństwo ponad rok temu    28.02.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Fotomontaż

Za drugim podejściem udało się Radzie Powiatu Gostyńskiego wybrać swojego przedstawiciela do Stowarzyszenia samorządów południowo-zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju”. W zasadzie zaskoczenia nie było. Do władz organizacji, której sztandarowym celem jest obrona ziem kilku powiatów przed zagrożeniem w postaci budowy kopalni węgla brunatnego na czwartkowej sesji, 21 lutego wybrano członka zarządu powiatu, Sebastiana Czwojdę.

– Przypomnę, że pan Sebastian Czwojda jako burmistrz był reprezentantem gminy Krobia w tym stowarzyszeniu. Dzięki tej działalności ma stosowną wiedzę, która z pewnością przyda się w dalszej pracy stowarzyszenia – argumentował tę kandydaturę starosta Robert Marcinkowski.

Właściwie wyboru przedstawiciela powiatu można było dokonać już przed kilkoma tygodniami na poprzedniej sesji rady (31 stycznia). Wtedy to po raz pierwszy kwestia stała się przedmiotem dyskusji. Jednak wprowadzenie uchwały do porządku obrad zablokowali radni opozycyjni. Zwłaszcza reprezentanci Forum Demokratycznego Marcin Krawiec i Mikołaj Rogala mieli za złe staroście i zarządowi, że w ostatniej chwili „wyskoczyli” z takim wnioskiem wcześniej o niczym nie informując pozostałych radnych.

Robert Marcinkowski tłumaczył, żeby „nie doszukiwać się żadnej złośliwości” w całej sytuacji, a decyzja o wprowadzeniu uchwały o wyborze przedstawiciela już na sesji była wynikiem podejmowania identycznych uchwał przez inne samorządy zaangażowane w stowarzyszeniu. A ponieważ powiat gostyński jest uważany za lidera całego przedsięwzięcia wypadałoby, żeby wyłonił swojego reprezentanta w pierwszej kolejności. Ta argumentacja nie przekonała rajców m.in. z Forum Demokratycznego.

Wynik głosowania nad wprowadzeniem uchwały do porządku obrad kształtował się następująco: 9 głosów „za”, 4 „przeciw” i 4 „wstrzymujące”. A ponieważ konieczna była bezwzględna większość głosów uchwała przepadła.

Przy tej okazji warto wspomnieć o jednej kuriozalnej sytuacji. Dopiero po kilkunastu minutach władze rady zorientowały się, że obowiązuje wymóg wspomnianej bezwzględnej większości. Do tego momentu wybór przedstawiciela był w porządu obrad. Po tym fakcie przewodniczący Alfred Siama „zdjął” projekt z listy uchwał gotowych do procedowania.

Na tym jednak dyskusja na sesji się nie skończyła. 

O jakie założenia i wizję Sebastiana Czwojdę wypytywał radny Krawiec? Jak swoję rolę w stowarzyszeniu widzi przedstawiciel powiatu gostyńskiego? Czy byli także inni kandydaci do tej funkcji? W jaki sposób „koleżanki i koledzy z Prawa i Sprawiedliwości” zostali "wsadzeni na minę" podczas obrad - o tym czytaj w biężącym wydaniu "Życia Gostynia.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (4)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ przeciwnik kopalni
  ponad rok temu ocena: 100%  4
  do kom man masz rację, dokumentacja geologiczna zatwierdzona. Do działania przeciw kopalni były najważniejsze lata 2010 - 2011 luty i następne przed zatwierdzeniem dokumentacji geologicznej czyli czas przed odwiertami i w trakcie odwiertów.Pozytywne postanowienie Burmistrza Krobi i Miejskiej Górki dla Pak na odwierty, doręczone tylko PAK i Ministrowi Środowiska przy około 200 stronach , odmowa uchylenia itd. ................................................
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ man
  ponad rok temu ocena: 71%  3
  Pozwolił na odwierty, a teraz ma być przedstawiciele przeciwników kopalni, obłuda.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ radca
  ponad rok temu ocena: 100%  2
  Tam siedzi radca prawny Czwojda i nie wiedział, że potrzebna bezwzględna większość?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ modry
  ponad rok temu ocena: 67%  1
  Te wasze zabiegi ,aby nie budowac kopalni nic nie dadzą.Jeżeli bezpieczeństwo energetyczne kraju będzie tego wymagało,nikt nie będzie liczyl sie z waszym głosem.Jeżdzicie do Warszawy,robicie różne akcje,a czy ktoś ważny wam powiedział,że kopalni nie będzie?Nawet prezydent na rynku gostyńskim powiedział ,że należy słuchać społeczeństwa,ale tylko tyle.To takie ogólne tylko powiedzenie aby uspokoić nastroje społeczne.Oczywiście jescze nie ma potrzeby aby kopalnie już budować,Będzie to za ok.20 lat.A dlaczego?Bo węgiel pod Koninem i Bełchatowem kończy się za ok.25-30 lat,a budowa takiej kopalni trwa ok. 5 lat.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji