Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Aris
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Centralna sterylizatornia za półtora miliona ruszyła

› Społeczeństwo 3 dni temu 17:02    20.11.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 18 ocen 4 / 75%
A A A
Gostyń. Nowoczesną sterylizatornią, która działa przy gostyńskim szpitalu pochwalił się włodarz powiatu podczas konferencji prasowej z wojewodą. Spora część środków finansowych pochodzi z dotatcji z budżetu państwa - ponad 1,2 mln złGostyń. Nowoczesną sterylizatornią, która działa przy gostyńskim szpitalu pochwalił się włodarz powiatu podczas konferencji prasowej z wojewodą. Spora część środków finansowych pochodzi z dotatcji z budżetu państwa - ponad 1,2 mln zł fot. A. Fajczyk

- Projekt został sfinalizowany, zapłacony. Dzisiaj jesteśmy na etapie rozruchu. Mamy nadzieję, że nowoczesna sterylizatornia będzie dobrze służyć mieszkańcom powiatu gostyńskiego - mówił zadowolony Robert Marcinkowski, starosta powiatu gostyńskiego konferencji prasowej z udziałem wojewody wielkopolskiego. Łukasz Mikołajczyk podpisał umowę z władzami powiatu gostyńskiego na dofinansowanie zakupu wyposażenia centralnej sterylizatorni dla SPZOZ w Gostyniu.

R E K L A M ABolsius Podstrona

Środki w wysokości 1 mln 276 tys. zł pochodzą z dotacji budżetu państwa, a kwota 319 tys. zł stanowi wkład powiatu gostyńskiego.

To realizacja deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego. Zastąpienie obecnej sterylizatorni na bloku operacyjnym szpitala nowoczesną, bezpieczniejszą oraz eliminującą ryzyko potencjalnych zakażeń szpitalnych jest konieczne z punktu widzenia poprawy efektywności dotychczas udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Inwestycja ma również wpływ na czas hospitalizacji pacjentów oraz wysokość kosztów leczenia - wyjaśnił Łukasz Mikołajczyk.

Nowa sterylizatornia znajduje się w dobudowanym niedawno obiekcie gostyńskiego szpitala. Zajmuje około 140 m2 powierzchni. Jest w pełni wyposażona, dokonano również odbiorów technicznych. W ramach zadania zakupiono sprzęty niezbędne do utworzenia m.in. śluz, strefy czystej, brudnej i sterylnej, pomieszczeń do sterylizacji wózków, pakowania tekstyliów czy stacji uzdatniania wody. Całość realizacji zadania kosztowała ponad 1,5 mln zł.

Wyposażenie pierwotnie sfinansowane miało zostać ze środków własnych powiatu, jako koszt niekwalifikowalny unijnego projektu, który zakładał budowę i wyposażenie nowego skrzydła w SPZOZ w Gostyniu. Z czasem okazało się, że istnieje możliwość pozyskania 80% wartości zadania w ramach mechanizmu 20 a ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Powiat gostyński skorzystał z okazji, przygotowując stosowny wniosek do kancelarii prezesa Rady Ministrów, za pośrednictwem wojewody wielkopolskiego.

Deklarację o sfinansowaniu części kosztów tego zadania złożył już w lipcu w Gostyniu premier Mateusz Morawiecki.

O uruchomieniu sterylizatorni poinformowano oficjalnie podczas konferencji prasowej 16 listopada. Na spotkaniu, oprócz władz powiatowych i dyrekcji szpitala, byli obecni wojewoda wielkopolski i poseł PiS Jan Dziedziczak.

- Dziękuję panu staroście za determinację w działaniach. Nie byłoby tego, gdyby nie osoby zaangażowane w realizację projektu - powiedział wojewoda.

Centralna sterylizatornia przy szpitalu w Gostyniu jest wyposażona w nowoczesny sprzęt światowej klasy, wyprodukowany w Szwajcarii i w Niemczech. Urządzenia są oparte na polskim systemie informatycznym.

- Działanie sterylizatorni zostało także oparte na dużej oszczędności, jeśli chodzi o zużycie energii i przede wszystkim na dobrej jakości sprzęcie, który posłuży przynajmniej kilkadziesiąt lat - stwierdził Robert Marcinkowski.

Zgodnie z przepisami szpital materiały sterylne, niezbędne do wykonywania świadczeń pozyskiwać może ze sterylizatorni zlokalizowanej poza placówką, zlecając tym samym usługi na zewnątrz lub z centralnej sterylizatorni na terenie placówki. Drugie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne i bezpieczne z punktu widzenia ochrony pacjenta.


Centralna sterylizatornia, poza odpowiednim wyposażeniem (urządzenia do wyjaławiania sprzętu, aparatury, narzędzi, bielizny, materiałów opatrunkowych i innych elementów tego wymagających oraz dezynfekowania wózków i pojemników) musi mieć dogodne połączenie z salą operacyjną oraz oddziałami szpitala. Stąd też w SPZOZ w Gostyniu zlokalizowano ją w nowym skrzydle szpitala, w bezpośrednim sąsiedztwie bloku operacyjnego. Została podzielona na 3 strefy: brudną, czystą i sterylną.

Strefa brudna przeznaczona jest do przyjmowania, sortowania, mycia, dezynfekcji wstępnej i właściwej narzędzi chirurgicznych, aparatury medycznej, mycia i dezynfekcji wózków i elementów transportowych, a także gromadzenia narzędzi fabrycznie nowych oraz przechowywania zapasów środków dezynfekcyjnych i przygotowywania z nich roztworów roboczych.

Strefa czysta służy do suszenia wydezynfekowanych narzędzi i aparatury, przeglądania i składaniu bielizny operacyjnej, pakietowania zestawów operacyjnych i zabiegowych, załadunku przygotowanych wsadów do sterylizatorów, gromadzenia narzędzi fabrycznie nowych, tworzenia i archiwizacji dokumentacji procesów sterylizacji.

Strefa sterylna z kolei to miejsce przeznaczone do wyładunku wysterylizowanych materiałów ze sterylizatorów, ich magazynowania i wydawania na oddziały szpitalne.

+ 3 głosów: 4 (75%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (18)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ do Asik z portalu g24 bo kasują posty
2 dni temu ocena: 50%  18
Bezrobocie gdy AWS odchodziła od władzy w 2001 wynosiło 16%, kiedy SLD oddawało władze wynosiło już prawie 19.5%, kiedy PO oddawała władzę w 2015 bezrobocie wynosiło prawie 10%, teraz gdy rządzi PiS bezrobocie jest na poziomie około 6.5%. Polska przystąpiła do UE w 2004, czyli w 2001 gdy AWS było przy władzy bezrobocie było na niższym poziomie niż w 2005 gdy SLD odchodziła od władzy a Polska już była członkiem Unii Europejskiej. Sprawdź dane w GUS (Główny Urząd Statystyczny). Jeszcze jedno 2 106 101 - tylu dokładnie cudzoziemców, według danych Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 31 grudnia 2019 było w Polsce, obecnie szacuje się że w Polsce w 2020 przebywa ponad 2.5 mln cudzoziemców, czyli więcej niż wyjechało z Polski przez okres członkostwa w UE. Doucz się nieuku babo
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tylko PiS
2 dni temu ocena: 57%  17
Sprawdźcie dane w GUS, przez okres rządu SLD praktycznie bezrobocie na poziomie 19-20%, przez okres rządu PiS na poziomie 6-8%, jest różnica? Dodatkowo PiS zasponsorował programy społeczne jak 500 plus które wyeliminowały skrajne ubóstwo i niedożywienie polskich dzieci. Co zrobiło SLD, najchętniej chciałoby wysyłać polskie dzieci do adopcji przez pary homoseksualne do tego zgniłego zachodu Unii!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ SLD 2001-2005
2 dni temu ocena: 56%  16
Bezrobocie: w 2001 było 16.5%, w 2002 było 20% w 2003 było 20%, w 2004 było 20%, w 2005 było 19%, teraz za PiS jest poniżej 10%.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Z neta
3 dni temu ocena: 33%  15
Premier jest zawsze mile widziany w powiecie gostyńskim. PiS w ostatnich wyborach otrzymało poparcie prawie takie jak na wschodzie Polski. 60% co głosowało zaufało PiS i premierowi, tu trzeba przypominać czasy SLD gdy wielu nie miało co to garnka włożyć, ponieważ bezrobocie za SLD było ponad 20%, teraz mamy najniższe bezrobocie od lat mimo trudnych czasów Covid-19, bezrobocie jest poniżej 10% a nie powyżej 20% jak to było za SLD
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hej
3 dni temu ocena: 75%  14
Sterylizatorni była zaplanowana w momencie planowania budynku B. Czyli kilka lat wstecz, a teraz dopiero znalazły się pieniądze od państwa na realizację tego projektu i wyposażenie...?!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dddd
3 dni temu ocena: 43%  13
Dziedziczak umie się tylko pokazywać, a od początku kadencji nie zabrał w sejmie głosu ani razu!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wij
3 dni temu ocena: 60%  12
Dzięki Covidowi maseczce nie musze oglądac Dzidziczaka bo to brzydal jest
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czas
3 dni temu ocena: 50%  11
Pawełku przytul się do mamy i nyny. Już późno.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kulak fora ze dwora.
3 dni temu ocena: 53%  10
Dla dobra Gostynia SKW z PiS powinni wystawić wspólnego kandydata na urząd burmistrza który odsunie tego lewaka co od 2006 jest w gostyński samorządzie i od tylu lat nie potrafił załatwić obwodnicy a obiecywał w kampanii wyborcze że ona już będzie w 2016 czy 2018. Radny Piotr Kogut wydaje się być najlepszym wyborem na urząd burmistrza Gostynia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nick
3 dni temu ocena: 67%  9
NIe wiem, kto wypisuje takie bzdury. Moze zanim napisze, to zrobi weryfikację, co Kulak z samorządem dla gminy zrobili? Kogut? Przeciez on nawet sie staroscie przeciwstawic nie umie, swojego zdanie nie powie bo sie boi - najwieksza pomylka w samorzadzie powiatowym... No i przydupas tych wszystkich od PiS...
~ Fl
3 dni temu ocena: 50%  8
Mumin na prezydenta. Mleczna mama na pierwszą damę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ija
3 dni temu ocena: 69%  7
Chyba pomylili SZPITAL bo w Gostyńskim do otwarcia styrelizatorni jeszcze bardzo daleko
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tusk będzie siedział?
3 dni temu ocena: 88%  6
Jerzy Stępień (prezes Trybunału Konstytucyjnego): nie ma wątpliwości, że ustawa o OFE łamie konstytucję.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tylko PiS
3 dni temu ocena: 43%  5
Prawo i Sprawiedliwość w powiecie gostyńskim to konstruktywna opozycja, która wspiera korzystne rozwiązania w powiecie, ale nie partycypuje we władzy powiatu w postaci pełnienia funkcji w zarządzie powiatu, Prawo i Sprawiedliwości pokazuje jak powinna funkcjonować opozycja w samorządzie. Szpitalem gostyńskim od lat zarządzali dyrektorzy wskazani przez starostę Palkę, starostę Pospieszyńskiego czy obecnie podlegający pod starostę Marcinkowskiego. SLD i SKW od wielu lat sprawuje władzę w powiecie gostyńskim, Prawo i Sprawiedliwość nie miało radnego w kadencji 2014-2018, dopiero od 2018 uzyskało wpływ na politykę samorządową, pełniąc jednak rolę konstruktywnej opozycji. W radzie powiatu władzę ma komitet SKW, jest także opozycja konstruktywna w postaci partii Prawo i Sprawiedliwości i opozycja taka totalna w postaci Forum Demokratyczne które wystawił m.in. burmistrz Jerzy Kulak skupiając większość wykluczonych przez prawicę działaczy oraz SLD.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kogut za Kulaka
3 dni temu ocena: 47%  4
Marta Lempart z racą straszyła policjantów, była przy tym wulgarna, widać lewaki jak Jerzy Kulak i jego koleżanka z partii Wiosna Marta Lempart lubią race bardzo. Powinni za przeklinanie w miejscu publicznym dostać mandaty od policji te lewaki
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ZOZ
3 dni temu ocena: 69%  3
Tego samego dnia zamknęli oddział chirurgi dziecięcej. Mogli panu staroście to napisać na czeku
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja
3 dni temu ocena: 38%  2
I gdzie są ci co tak ujadali w komentarzach latem, że żadnych pieniędzy nie ma i nie będzie. Ze pinokio, że kłamie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Uff
2 dni temu ocena: 100%  1
Bo kłamie za każdym razem!!