Ceny ekogroszku – kiedy najlepiej kupować opał?

Opublikowano:
Autor:

Ceny ekogroszku – kiedy najlepiej kupować opał? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Najlepszy stosunek ceny do jakości opału - tego właśnie szukają posiadacze pieców na paliwo stałe. Ma być nie tylko wydajny, komfortowy w użyciu czy łatwy do przechowywania, ale także stosunkowo tani. Coraz więcej osób chce by był również ekologiczny. Ale czy istnieje tani opał, który spełnia równocześnie wszystkie pozostałe kryteria? Tak!

Ekogroszek to jedno z najczęściej wybieranych obecnie paliw. Przedrostek „eko” słusznie wskazuje, że jest on bardziej przyjazny środowisku w porównaniu do klasycznego węgla brunatnego. Poza tym jedną z jego wielu zalet jest atrakcyjna cena. W artykule zostanie poruszony temat ceny ekogroszku i tego, kiedy jest najodpowiedniejsza pora na uzupełnienie zapasów w kotłowni. Ile powinien kosztować dobrej jakości ekogroszek? Gdzie i kiedy najlepiej go kupić? Sprawdźcie w dalszej części wpisu!

Od czego zależy cena ekogroszku?

Każda oferta ekogroszku będzie się różniła – ponieważ każdy sprzedawca posiada własne źródło zaopatrzenia, swoje metody obróbki, przechowywania i pakowania. Przeglądając oferty firm działających w branży paliw stałych zauważyć można spore wahania w cenie tego opału. Jednak co powoduje takie różnice za pozornie podobny produkt?

Jak zwykle na cenę wpływa wiele kryteriów, do których możemy zaliczyć chociażby kraj pochodzenia surowca. Część osób nie wie, że nasz rodzimy, polski węgiel może okazać się droższy i często gorszej jakości niż węgiel importowany. Zarówno w Polsce jak i na świecie szczególnie ceniony jest ekogroszek syberyjski, który pod względem parametrów często prezentuje się lepiej od tego co możemy spotkać przeglądając oferty krajowe (Sprawdź dlaczego lepiej wybierać ekogroszek rosyjski).

Cena ekogroszku zależy też od wielu innych parametrów, które warto poznać:

Kaloryczność – im wyższa wartość opałowa, tym mniej paliwa trzeba zużyć. Oznacza to większy komfort i rzadsze uzupełnianie pieca.

Spiekalność – skłonność do powstawania spieków - im niższa tym mniej popiołu i mniejsze straty energii.

Zawartość siarki – tu również obowiązuje zasada im mniej tym lepiej. Niższa zawartość siarki to ochrona przed erozją kotła i mniej szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery.

Wilgotność – suchy ekogroszek lepiej się pali i jest bardziej wydajny.

Opakowanie ekogroszek sprzedawany luzem jest tańszy niż ekogroszek workowany - ceny różnią się o około 100 zł na tonie. Nie jest to duża różnica, ale biorąc pod uwagę komfort, czystość i łatwość przechowywania ekogroszek w worku jest zdecydowanie lepszym wyborem. Dodatkowo wersja pakowana nie traci swoich parametrów wraz z upływem czasu.

Cena ekogroszku, a jakość

Opał kupowany jest najczęściej na cały sezon. Stanowi więc niemały wydatek dla domowego budżetu. Szukając oszczędności wiele osób nieświadomie wybiera najtańszy ekogroszek, który można nabyć nawet za 700 zł za tonę. Wydawać by się mogło, że to świetna okazja. Jednak dopiero w trakcie spalania, okazuje się, że jakość opału pozostawia wiele do życzenia. W efekcie zamiast oszczędności w domowym budżecie, pojawiają się dodatkowe wydatki, bo ekogroszku trzeba zwyczajnie dokupić.

To i tak niewielki problem, w porównaniu np. z awarią kotła. Załadowanie niewłaściwego paliwa, które nie spełnia norm producentów pieców nie tylko obniża sprawność urządzenia, ale może doprowadzić do jego awarii.

Nie można jednak z góry zakładać, że tani ekogroszek to zawsze opał gorszej jakości. Może być wręcz przeciwnie. Wspomniany wcześniej ekogroszek syberyjski ma dużo lepsze parametry niż nasz polski. Mimo to jego cena bywa niższa. Jak to możliwe? Wynika to chociażby z kwestii związanych kosztem z pozyskiwaniem surowca. W Rosji węgiel wydobywany jest metodą odkrywkową, która jest zdecydowanie tańsza niż stosowana w Polsce metoda głębinowa. Niższe stawki za prąd i opłaty za korzystanie z kolei sprawiają, że mimo transportu na tak znaczne odległości ekogroszek syberyjski jest wciąż tańszy od tego pochodzącego z polskich kopalń.

Patrząc na to z drugiej strony – wysoka cena nie zawsze musi oznaczać, że produkt z górnej półki. Dlatego kupując ekogroszek trzeba podejść do tematu rozsądnie. Na pewno widząc rażąco niską cenę powinna zapalić się czerwona lampka. Z drugiej strony nie warto porównywać wyłącznie ceny za tonę, a popatrzeć na parametry danego surowca. Dlatego trzeba znaleźć sprzedawcę, który umiejętnie łączy atrakcyjną cenę z wysoką jakością węgla.

Jest jeszcze jeden istotny aspekt wpływający na cenę opału – czas jego zakupu. Każdy kto chce tanio kup ekogroszek dobrej jakości powinien wziąć to pod uwagę.

Kiedy najlepiej kupić opał?

Wiele osób z zakupem czeka jednak zbyt długo, zwykle do czasu pojawienia się pierwszych oznak zbliżającej się jesieni - nie tędy droga. W sezonie często można trafić na wilgotny ekogroszek, który pali się gorzej i jest mniej efektywny. Dodatkowo, nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują duży popyt w tym okresie i często sprzedają ekogroszek gorszej jakości w mało atrakcyjnej cenie. O tym, że w środku zimy naprawdę trudno jest trafić na dobrej jakości i tani ekogroszek wie każdy, kto choć raz próbował kupić go w sezonie. Dlatego nie warto odkładać zakupu opału do momentu aż jesień czy zima zaczną dawać się we znaki. Warto kupić go wcześniej, dużo wcześniej by znaleźć czas na spokojne ułożenie go w kotłowni i być przygotowanym na chłodniejsze dni.

Czy warto kupować opał latem?

Zdecydowanie tak. Wysokie temperatury i rzadkie opady dają gwarancję zakupu suchego ekogroszku (jeśli sprzedawca nie wykonuje odpowiedniego procesu suszenia), który będzie się efektywnie palił zimą. Dodatkowo suchy węgiel waży mniej, więc w tej samej cenie można kupić go więcej.

Ale mniejsza wilgotność to nie jedyny argument przemawiający za tym by opał kupować poza sezonem. Latem, ze względu na mniejsze zainteresowanie sprzedawcy często wymyślają ciekawe promocje by przyciągnąć klientów. Przy zakupie większej ilości można otrzymać atrakcyjny rabat albo np. darmowy transport.

Dostawy realizowane są szybciej i nie ma ryzyka, że nagłe przymrozki zaskoczą właścicieli pieców pustą kotłownią.

Lato jest dobrym okresem na zakup opału, pod warunkiem, że jest on odpowiednio przygotowany, transportowany, a następnie przechowywany. Dlatego zdecydowanie lepiej wybierać ekogroszek workowany, który nawet przechowywany na zewnątrz, nie traci swoich właściwości.

Gdzie kupić tanio ekogroszek

Najlepiej wybierać składy, które mają już spore doświadczenie w sprzedaży opału i cieszą się zaufaniem klientów. To właśnie opinie innych powinny być ważnym kryterium, które warto wziąć pod uwagę. To najlepszy sposób, żeby zweryfikować czy opisane na stronie bądź opakowaniu parametry mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. W tej kwestii lepiej uczyć się na błędach innych, niż dać się niemiło zaskoczyć w trakcie sezonu.

Szukając ekogroszku najwyższej jakości warto zajrzeć na stronę grzejemnieto.pl. Znaleźć tu można ekogroszek syberyjski, pakowany w specjalne worki z systemem mikrowentylacji, zapewniające bezpieczny transport i przechowywanie. Produkty spełniają wysokie standardy, a jakość ekogroszku potwierdzają liczne opinie zadowolonych klientów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE