Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Ceny paliw nie powinny wzrosnąć

› Motoryzacja› Inne ponad rok temu    11.03.2014
Karol Pospiech
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

- Największy spadek cen zanotowaliśmy w przypadku benzyny. Wydaje się, że w najbliższym czasie nie będziemy mieć do czynienia z gwałtownych ruchami ani w górę, ani w dół. Przed nami stabilny okres - przewiduje Jakub Bogucki, analityk rynku paliw.

  Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje (średnio) w kraju 5,29 zł/l, a litr „98” - 5,57 zł, czyli odpowiednio cztery i trzy grosze mniej niż przed tygodniem (między 3 a 10 lutego). O dwa grosze na litrze potaniał także olej napędowy, który kosztuje obecnie (średnio) 5,35 zł. Z kolei, do poziomu z końca stycznia powrócił autogaz za który trzeba zapłacić 2,66 zł/l.

Z raportu przygotowanego przez specjalistów rynku paliw z e-petrol.pl wynika, że w lutym ubiegłego roku benzyna 95 kosztowała 5,48 zł/l, czyli 19 groszy więcej niż obecnie, a diesel 5,49 zł/l (15 groszy więcej). Najmniej niespodzianek przy dystrybutorze czeka na tankujących LPG. W trakcie ubiegłorocznych ferii autogaz był tańszy o zaledwie 3 grosze, w porównaniu z obecnymi cennikami. - Oznacza to, że zatankowanie do pełna baku o pojemności 40 litrów popularną „95” kosztuje obecnie 7,60 zł mniej niż w lutym 2013 roku. Tankując zaś olej napędowy można w tym roku zaoszczędzić jednorazowo 5,60 zł - podkreśla Jakub Bogucki. Zaznacza jednak, że ceny w różnych rejonach kraju, mogą się różnić - w zależności od gatunku paliwa o 21-26 groszy na litrze. - Chcąc zaoszczędzić jeszcze więcej warto rozejrzeć się za automatyczną stacją paliw lub też zlokalizowaną przy sklepie, gdzie zazwyczaj obowiązują niższe ceny. Wśród monitorowanych przez e-petrol.pl stacji najtaniej można było zatankować benzynę w cenie 5,04 zł, a najdrożej po 5,65zł. W przypadku diesla przedział wynosił 5,10-5,67 zł za litr. Dla LPG rozpiętość cen wynosiła 44 grosz: od 2,49 do 2,93 zł za litr - informuje Jakub Bogucki.

Analityk przewiduje, że najbliższe miesiące nie powinny przynieść znaczącego wzrostu cen pali na stacjach benzynowych. - Wydaje mi się, że do wakacji ceny nie powinny gwałtownie wzrosnąć, czyli np. o 40 groszy na litrze. Byłbym o to spokojny, choć należy zaznaczyć, że wiele zależy od sytuacji na światowych rynkach - zaznacza Bogucki.

Ceny na stacjach paliw, według g notowań e-petrol.pl na dzień 12 lutego 2014 r.:

Benzyna bezołowiowa 98: 5,57 zł/l
Benzyna bezołowiowa 95: 5,29 zł/l
Olej napędowy: 5,35 zł/l
Autogaz: 2,66 zł/l

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!