Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Chcą otworzyć schron dla mieszkańców

› Społeczeństwo ponad rok temu    11.03.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 9 ocen 6 / 100%
A A A
Gostyń. Mirosław Środa należy do poznańskiej Grupy Eksploracyjnej - Stowarzyszenie Pasjonatów Obiektów i Historii Militarnej. Pasjonaci chcą odkopać schron w parku miejskimGostyń. Mirosław Środa należy do poznańskiej Grupy Eksploracyjnej - Stowarzyszenie Pasjonatów Obiektów i Historii Militarnej. Pasjonaci chcą odkopać schron w parku miejskim fot. A. Fajczyk/fotomonaż Z. Pacanowski

Schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, który znajduje się w parku miejskim przy ul. Strzeleckiej w Gostyniu, miałby zostać udostępniony do zwiedzania? Na ten pomysł wpadli przedstawiciele Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej - Stowarzyszenie Pasjonatów Obiektów i Historii Militarnej. Do realizacji pomysłu jeszcze długa droga.

Tymczasem w sobotę, 9 marca, w parku rozpoczęto sondażowe wykopy. Pojawił się tam przedstawiciel Stowarzyszenia, Mirosław Środa (mieszkaniec Gostynia), po uzyskaniu pozwolenia od burmistrza.

- Szukałem tego schronu półtora roku. Dokładniejsze namiary znalazłem pod koniec 2018 roku. Rozpytywałem starszych mieszkańców w Brzeziu, kiedy już wiedziałem, że jest coś takiego. Kiedy potwierdzili, zacząłem szukać informacji o schronie w archiwach i zdjęciach w Polsce i Niemczech. Zdobywaliśmy mapy, dotarłem do nich w archiwum państwowym w Lesznie - opowiada Mirosław Środa.

Schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej kojarzą nie tylko mieszkańcy Brzezia, ale też ulic, znajdujących się na gostyńskich „górach”, którzy w tzw. PeDeK-u spędzali swoje dzieciństwo, albo chodzili tam na wagary w czasach licealnych. - Pamiętam, gdzie on był. W moich czasach licealnych, też nas interesował, ale tam była woda bez przerwy. Próbowaliśmy zejść, do pewnego momentu. Nie wiadomo, w jakim dziś jest stanie. Schron był jeszcze w połowie lat 80., a później w latach 90. zniknął - opowiada Robert Czub, dyrektor Muzeum w Gostyniu. Podkreśla, że jest to schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej, który mógł powstać mniej więcej w 1943 r.

Zlot młodych panien - gdzie mieszkańcy pomogli zorganizować imprezę? - KLIK

- Te schrony nie mają charakteru zamkniętych, takich dla władz czy schronów wojskowych. Jest bez wyposażenia - dodaje. Poznańskie Stowarzyszenie Pasjonatów Obiektów i Historii Militarnej właśnie takimi obiektami się interesuje. Wiedzą, że w Gostyniu było 6 schronów dla ludności cywilnej. Ten w parku miejskim jest położony w ogólnodostępnym miejscu, na uboczu. Jak mówi Mirosław Środa, większość z pozostałych znajduje się na prywatnych działkach, pod kamienicami (np. przy Pl. K. Marcinkowskiego), albo przy Górze Zamkowej.

- Ten z parku jako pierwszy chcemy odkopać, zrewitalizować, aby miasto ewentualnie udostępniało go do zwiedzania. Nasza grupa byłaby opiekunem schronu - dodaje M. Środa. Czy obiekt nadaje się do całkowitego odkopania, mają pokazać pierwsze, sondażowe badania. Wiadomo, że wejścia do schronu są dwa, ewentualnie 3, pasjonaci historii zdobyli namiary na jedno z nich, do pierwszej piwnicy. Sam schron miałby być położony na głębokości 6-10 metrów.

- Czekam na mapy z Leszna, z lat 1940-45 z Gostynia. Być może tam będzie dokładniej oznaczony. Trzeba sprawdzić, czy faktycznie z piwnicy było wejście do schronu. Może być zamurowane w ścianie, albo zalane posadzką - mówi M. Środa. Sondażowe wykopy mają go doprowadzić do pierwszego pomieszczenia. Wie, że przy schodach, prowadzących w dół był urządzony śmietnik. W parku M. Środa spędził prawie 4 godziny. Wykopał dół głębokości 2,5 metra, docierając do twardej, zbitej ziemi. I znalazł pewne „skarby”: zlewozmywak z lat 60., kawałek lampy, stary zawias od drzwi (prawdopodobnie od pierwszych drzwi na nadbudówce, drewnianych), dwa druty - pręty, które spinały wejście od wewnątrz. Do głównego wejścia do schronu na razie się nie dokopał. Efekty pierwszych wykopów udokumentował zdjęciami, które pokaże kolegom ze Stowarzyszenia, aby ocenili, czy gra jest warta świeczki.

- Zapadnie wspólna decyzja, co dalej robimy, czy sprowadzamy konkretny sprzęt - koparki, agregaty. Ale schron musi być na tyle odkryty, aby można było wejść do środka. Muszę znaleźć pierwsze wejście. Jeśli decyzja chłopaków będzie pozytywna, złożymy do burmistrza wniosek o konkretną eksploatację i wchodzimy do środka - wyjaśnia M. Środa.
 


Członków Stowarzyszenia Pasjonatów Obiektów i Historii Militarnej interesuje wszystko, co jest związane z I i II wojną światową. W odkrywaniu takich obiektów, jak schrony nie mają żadnego interesu. Ale mają dużą satysfakcję, że pod odkopaniu i zrewitalizowaniu schronu, ludzie będą mogli go zobaczyć, że nie pójcie w niepamięć. Po odkryciu szukają sponsorów, aby zafundowali np. wentylację czy drzwi. Zrewitalizowany obiekt przekazują władzom miasta, aby udostępniły go mieszkańcom. O tym, że „maczali palce” w odkryciu, ma informować tablica ze schematem schronu, schematem budowy i informacją, kto jest opiekunem, kto odkrył, kto się obiektem zajmuje.

+ 6 głosów: 6 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (14)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Nowe
  ponad rok temu ocena: 100%  14
  Schron był na 100% jednak dziadkowie mówią że gdy było wejście był już zasypany....
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Robert
  ponad rok temu ocena: 100%  13
  W złym miejscu kopał ,na 99% to raz,Wejscie było murowane wystawało z metr nad poziom gruntu,jak rozbierali to przeciez nie 3m w głab tylko troche pewnie nizej poziomu .Nagłosnic sprawe jakos ,moze ktos ma zdjecia robione w PDK u podczas jakiejs popijawy i bedzie to lepsze niz plany:)))Ja rocznik 66 ,w pedlu sie pół zycia spedziło.Pana Kończaka pytac (opiekował sie PDK,ew , jego synów.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ PGE
  ponad rok temu 12
  Robert jak wiesz gdzie dokładnie było wejście to zapraszam 30 marca na godz 10 by wskazać
  ~ Explore
  ponad rok temu ocena: 100%  11
  Już dawno temu zajmowałem się tymi schronami w Poznaniu, ciekawy pomysł ale w końcu może ktoś je udostępni do zwiedzania... Artykuły moje są w gazetach, dokumenty posiadam ze swoich zbiorów... Szczelin jest około 200 w Poznaniu, pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ciekawy
  ponad rok temu 10
  Chętnie poczytałbym Tb artykuły. Gdzie je znajdę?
  ~ PGE
  ponad rok temu 9
  Witam jedna szczelina już od 10.03.2019 jest udostępniona do zwiedzania, ale z chęciom bym zobaczył dokumenty.
  ~ Ja
  ponad rok temu ocena: 100%  8
  No proszę jednak był schron wiedziałam a mam tylko29lat hehe życzę powodzenia, chętnie usłyszę więcej informacji w dalszym artykule;)
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Gość
  ponad rok temu ocena: 100%  7
  Pod którą kamienicą na Pl. K. Marcinkowskiego jest ten schron?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ 30 latek
  ponad rok temu ocena: 100%  6
  Pamiętam to wejście ale można było wejść tylko kawałek reszta była zasypana
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ciekawe....
  ponad rok temu ocena: 86%  5
  Czekam nadalszeinformacje oraz o tych kolejnych 6 schronach!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ja
  ponad rok temu ocena: 67%  4
  To chyba nie do końca był schron, tylko wejście do "tunelu" strzeleckiego, który przechodził {pod obecną "12") w stronę strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Ta strzelnica, to dzisiejsze boisko na gostyńskich "Wałach", tuż za cmentarzem ewangelickim (obecny plac zabaw).
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ PGE
  ponad rok temu ocena: 60%  3
  Możliwe że to było wejście do tunelu Bractwa tylko że schron prawo podobnie jest w załóż 12 a nie pod nią ale to się okaże
  ~ Tomek
  ponad rok temu ocena: 88%  2
  Trzymam kciuki i życzę powodzenia. Mam nadzieję że uda się go odkopać i udostępnić. W razie "W" można by go kiedyś może użyć.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Maciej
  ponad rok temu 1
  Na powierzchni był betonowy daszek po skosie. Wchodziło się jakieś wmurowanie poniżej po schodach i na prawo były metalowe drzwi a kilka metrów dalej było zamurowanse cegła.