Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Co dalej z kartodromem?

› Społeczeństwo 10 miesięcy temu    16.09.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 5 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. Burmistrz Jerzy Kulak i dyrektor OSiR Zbigniew Kordus zastanawiają się czy przedłużyć umowę dzierżawy na kartodromGostyń. Burmistrz Jerzy Kulak i dyrektor OSiR Zbigniew Kordus zastanawiają się czy przedłużyć umowę dzierżawy na kartodrom fot. fotomontaż Z. Pacanowski

Czy zniknie tor kartingowy w Gostyniu? A zamiast niego powstanie pumptrack, tor rolkowy lub miasteczko rowerowe? Odpowiedź na te pytania nie jest jeszcze znana, chociaż na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Gostyniu burmistrz Jerzy Kulak dał do zrozumienia, że kończy się umowa dzierżawy dla właścicieli Wypożyczalni Gokartów Kartodrom Gostyń i gmina zastanawia się, jaką podjąć decyzję.

- Robocze spotkanie radnych częściowo poświęcimy właśnie planom względem toru kartingowego. Zastanawiamy się, co dalej? Jest oczywiście chęć dzierżawcy na przedłużenie umowy. Ale pojawiają się też głosy, że być może powinniśmy wrócić do tego, co było dawniej, kiedy tor był miejscem typowo rekreacyjnym, nie związanym ze sportami motorowymi - powiedział gostyński burmistrz. Krzysztof Rogoziński, właściciel wypożyczalni chciałby przedłużyć umowę dzierżawy i jest gotowy na negocjacje w tej kwestii.

Zaznacza, że gmina nie ma absolutnych powodów, aby nie podpisać umowy na kolejnych kilka lat. Wypowiedział się krótko, gdyż uznał, że nie chce sprawy roztrząsać na forum publicznym. Zarządcą toru kartingowego jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gostyniu.

Dyrektor Zbigniew Kordus przypomniał, że przez pewien czas miejsce przy Górze Zamkowej służyło do innych celów, niż motorowe. Było wykorzystywane do nauki jazdy na motocyklach, rowerach. - Kiedy pojawił się temat wypożyczalni, skorzystaliśmy z propozycji. A jesienią mijają 3 lata, to okres, na jaki trwały zarządca może bez zgody rady czy burmistrza może obiekt wynająć - wyjaśnił. Są dwie opcje. Albo przedłużenie dzierżawy, albo wykorzystanie obiektu do innych celów - również sportowo-rekreacyjnych. Takie jest przeznaczenie obiektu. Przypomniał, że przed wydzierżawieniem kartodromu OSiR zlecił badania, jeśli chodzi o emisję hałasu, które określiły, jakie pojazdy mogą pojawiać się na torze. Wykluczono całkowicie kartingi, które jeździły tam wcześniej.

- Kiedy wypożyczalnia już działała, były powtórne badania, które potwierdziły, że wszystko jest w porządku, jeśli chodzi o emitowany hałas. Mimo wszystko pojawiły się skargi mieszkańców. Ale kontrola wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska i dodatkowe badania potwierdziły, że wypożyczalnia może funkcjonować - powiedział Zbigniew Kordus.

Czy ma jakiś pomysł, na co przeznaczyć tor kartingowy, gdyby ewentualnie zrezygnowano z dzierżawy obiektu? Dyrektor OSiR-u już kilka lat temu proponował, aby powstał tam pumtrack, czyli tor do nauki jazdy na rowerze, z pofałdowaną nawierzchnią. - Najpierw rowerzysta się rozpędza, a później dzięki nierównościom terenu jedzie bez pedałowania - wyjaśnił. Według Zbigniewa Kordusa kartodrom to też atrakcyjne miejsce do jazdy na hulajnodze czy rolkach, albo do stworzenia miasteczka rowerowego wykorzystywanego przy zdawaniu jazdy na kartę rowerową. - Ale to są pomysły, które muszą mieć odzwierciedlenie w decyzjach budżetowych. Aby pumptrack, powstał muszą być na to środki finansowe. Nie mam już mocy sprawczej, aby podejmować w tej kwestii decyzje - powiedział dyrektor OSiR-u.

Podkreślił, że na obecnym dzierżawcy leżą obowiązki utrzymania porządku na kartodromie, koszenia trawy. Gdyby ośrodek sportu nie przedłużył umowy - ten obowiązek spadnie na zarządcę, a to wiąże się również z dodatkowymi kosztami. - Nic nie jest przesądzone. Myślę, że w najbliższych dniach zapadnie decyzja, czy przedłużamy umowę czy nie - powiedział Zbigniew Kordus.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mieszkaniec Górnej
9 miesięcy temu ocena: 100%  8
Tor to jest największa wizytówka miasta i tylko z tego nasze miasto jest z tego znane w Polsce... Nie można niszczyć największego Skarbu. Na tor można wchodzić przecież bez problemu, żeby jeździć na rolkach, czy rowerem. Wypożyczalnia jest otwarta zaledwie kilka godzin dziennie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nieznana
9 miesięcy temu ocena: 13%  7
Pomysł Pana Zbyszka jest super!! Nie każdego stać aby zabrać dzieci na karting. A jak jest dobra pogoda i są niedzielę nie handlowe to dzieci z rodzicami mają darmową i bezpieczna zabawę
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Piotr
9 miesięcy temu ocena: 13%  6
Pomysł Pana Zbyszka bardzo dobry miejsce dla dzieci idealne dodatkowo bardzo bezpieczne Miejsce służyło by społeczeństwu a nie tym których w kieszeni ciśnie stówka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rowerowy świr
9 miesięcy temu ocena: 11%  5
Jeśli już ma być przekształcony to zdecydowanie na pumptrack każdy kto jeździ na rowerze, hulajnodze, rolkach i deskach to powie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ killer
9 miesięcy temu ocena: 87%  4
czy on się [...] na głowę zamienił ?!!! ten tor powinien być wizytówką Gostynia a nie placem zabaw !!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jan Rogeski
10 miesięcy temu ocena: 94%  3
Tytuł artykułu powinien brzmieć. Co dalej z Kordusem?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tata
10 miesięcy temu ocena: 92%  2
np. ta niedziela gdyby nie pracowik wypożyczalni chyba rzeczywiście skakanie przez płot pozostaje i to nie pierwszy raz...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rodzic
10 miesięcy temu ocena: 79%  1
Może byc jak najbardziej wypożyczalnia ale troszke zmienić godziny np od 15 w weekend . A po drugie niech dyrektor Osiru egzekwuje od pracowników dlaczego nie jest odkluczana furtka . Mamy skakac z dziećmi przez płot???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji