Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Co się dzieje z elewacją na dobudowanym skrzydle szpitala?

› Aktualności 8 miesięcy temu    20.09.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 6 ocen 4 / 100%
A A A
Na ogromnej, gładkiej ścianie nowo dobudowanego skrzydła szpitala w Gostyniu powstaje muralNa ogromnej, gładkiej ścianie nowo dobudowanego skrzydła szpitala w Gostyniu powstaje mural fot. A. Fajczyk

Na nowo wybudowanym skrzydle gostyńskiego szpitala, gdzie wykonano już elewację, powstaje mural. Malowidło będzie widoczne od strony ul. Bojanowskiego i będzie przedstawiało postać Karola Marcinkowskiego – polskiego lekarza, społecznika i filantropa, związanego także z Gostyniem.

Kolory muralu są stonowane, spokojne.
 

- Świetnie będzie pasował do przestrzeni miasta - zamiast jednolitej gładkiej ściany będziemy mieli ciekawe przesłanie, połączone z elementami patriotyzmu i lokalną historią - mówi Robert Marcinkowski, gostyński starosta, który jest pomysłodawcą malunku.
 

Powstanie muralu nie było planowane od początku inwestycji, związanej z rozbudową gostyńskiej lecznicy. Kiedy jednak nowe skrzydło szpitala zaistniało w przestrzeni publicznej miasta, starostwo powiatowe uznało, że warto wykorzystać ogromną, jednolitą ścianę na zaprezentowanie interesującego przesłania.

- Chociażby po to, aby z jednej strony pokazać coś ciekawego w przestrzeni. A z drugiej strony chcieliśmy, aby to miało wartość edukacyjną, wręcz patriotyczną. Taką postacią, która spełnia wszystkie te elementy jest postać Karola Marcinkowskiego - społecznika, związanego ze szpitalem, gdyż placówka nosi jego imię. Przedstawiana postać jest też związana z częścią miasta, gdzie znajduje się szpital. W pobliżu jest Plac Karola Marcinkowskiego - mówi Robert Marcinkowski.

Wykonawcą projektu jest Łukasz Grobelny, który ma na koncie już podobne realizacje – jest autorem muralu na ścianie Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu oraz na budynku byłej przychodni na ul. Wrocławskiej w Gostyniu (widocznego od ul. Olejniczaka). Mural malowany jest techniką z pędzla. Powstaje przy okazji wykonywania prac elewacyjnych, w związku z tym koszty będą mniejsze. Przewiduje się, że za wykonanie trzeba będzie zapłacić ok. 10 000 zł, podobnie jak za inne murale, które powstawały na terenie Gostynia.

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (6)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Miciejak
  8 miesięcy temu 6
  Brawo. Wreszcie jakiś patriotyczny i duży, bardzo duży element w krajobrazie Gostynia. Wreszcie ktoś pomyślał aby godziwie uczcić Marcinkowskiego. Myślę, że trzeba iść za ciosem i Farę przemalować na biało-czerwono a na kopułę Bazyliki Świętogórskiej pomalować w kolorowe barwy. Przecież będzie to niezła promocja. Wiem wiem, konserwator się nie zgodzi ale może na "cukiernicy" murale prezydentów Polski? Wiem wiem, Jaruzelski się nie zmieści. A tak poważnie, to nie ma nic gorszego niż przerost formy nad treścią. Dodając do tego problemy finansowe szpitala (chyba każdego) to nie wiadomo o co chodzi. Jak spotkam Pana Marcinkowskiego, zbierającego datki na WOŚP to go zapytam, czy zbiera na mural czy na łóżka dla pacjentów. Można spieprzyć wiele rzeczy ale tak spieprzyć wizerunek władzy nie można już bardziej. Niestety wpisuje się to w kanon obecnie obowiązujący. Mam tylko nadzieję, że ktoś przystanie, zastanowi się, wyciągnie wnioski i pójdzie na wybory.....
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ dziwactwo
  8 miesięcy temu ocena: 56%  5
  To chyba zbędny element dekoracyjny na fasadzie szpitala .Ani ładny ani potrzebny.Za chwilę ktoś wymyśli mural na starostwie np. wizerunek starosty,na budynku sądu np. prezes itd. itp.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ abc
  8 miesięcy temu ocena: 100%  4
  Mural muralem, ale co ze zniszczonym podwórkiem?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ abc
  8 miesięcy temu ocena: 100%  3
  Taak, jasne. Widziałeś je na pewno? Płot, śmietnik, jezioro po ulewach po wizytach betoniarek?
  ~ Do abc
  8 miesięcy temu ocena: 0%  2
  NIe przesadzaj, nie jest gorsze niz bylo
  ~ xyz
  8 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Może i ładne, ale czy stać starostwo na to?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji