Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Co się stanie z pieniędzmi z funduszu sołeckiego?

› Gospodarka 14 dni temu    21.05.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. Radzą nad funduszem sołeckim w gminie GostyńGostyń. Radzą nad funduszem sołeckim w gminie Gostyń fot. fotomontaż Zbigniew Pacanowski

491.046 zł to kwota, jaką zarezerwowano na fundusz sołecki w budżecie gm. Gostyń na 2020 r. Z tego funduszu - ze środków przeznaczonych na organizację festyn i okolicznościowych imprez - pozostało w sumie 93.038 zł.

Sołectwa nie zdążyły wykorzystać tych środków przed wprowadzeniem w życie restrykcji, związanych ze stanem epidemii.

- Sołtysi uznali, że rezygnują z organizacji imprez w tym roku - wyjaśnia Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w gostyńskim magistracie.

Społeczność każdej wioski sama decyduje, jak rozdysponować „funduszowe” środki.

- Był Dzień Kobiet - uroczystości z tej okazji w niektórych sołectwach się odbyły, ale Dni Seniora już nie. Po 8 marca już był zakaz organizowania imprez masowych. Z reguły Dzień Dziecka, Dzień Matki i Dzień Ojca świętowano razem, pod czas jednego festynu, w sołectwach przygotowywano biesiady na powitanie czy pożegnanie lata. To wszystko zawieszono - dodaje naczelnik.

Festyny sportowe na gostyńskich osiedlach Pożegowo, Konstytucji 3 Maja i Głogówku prawdopodobnie również zostaną odwołane Obecnie w urzędzie trwają rozmowy o tym, aby środki z organizacji imprez, z których dobrowolnie sołectwa zrezygnowały, przeznaczyć na zadania związane z utrzymaniem zieleni, czystości, z wyposażeniem świetlic itp.

– Są to zadania własne gminy i fundusz sołecki może być na to przekazany. Jeżeli chodzi o pozostałe wydatki, to będą prowadzone rozmowy z sołtysami co do zasadności tych wydatków - tłumaczy Marzena Paluszkiewicz. - Rozmawiamy z sołectwami o tym, aby pokryć koszty części utrzymaniowych rzeczy. Tylko niektórzy mają pomysły na konkretne inwestycyjne. Wcześniej i tak musi odbyć się zebranie wiejskie, aby sołtysi przekonali się, że wszyscy mieszkańcy akceptują zmiany - dodaje.

Środki w tzw. funduszu sołeckim w przyszłorocznym budżecie będą zabukowane, gdyż rada miejska nie podjęła uchwały w wyznaczonym terminie - do 31 marca 2020 r. o niewyrażeniu zgody na wyodrębnienie tego rodzaju puli z budżetu.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Rera
13 dni temu 1
W Gostyniu syf nie robicie nic wstyd zaniedbać tak miasto większe koszty doprowadzenia do porządku niż dbania podczas epidemii na fosie i w okolicach zboże ma już 40 cm
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji