Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Coście się tak na tych duchownych uparli? Grzech był zawsze, jak świat światem

› Społeczeństwo› Religia ponad rok temu    17.05.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 30 ocen 4 / 100%
A A A
 fot. fotomontaż Z. Pacanowski

- To jest trochę mój film i jestem z tego dumny. Właśnie skończyłem oglądać, trudno jest go przyjąć na raz, tak bardzo jest wstrząsający - tak o filmie Tomasza i Marka Sekielskich pt. „Tylko nie mów nikomu” napisał Tomasz Barton na swoim facebooku, w niedzielę (12.05), jeszcze przed południem.

Premiera dokumentu poruszającego temat pedofilii w Kościele, nastąpiła dzień wcześniej, 11 maja, w serwisie YouTube. Autor dokumentu pokazuje przypadki molestowania, ale też sposoby na ich ukrywanie. Opowiada o przykrych doświadczeniach ofiar i walce o dochodzenie sprawiedliwości. W filmie znalazły się dramatyczne relacje pokrzywdzonych, a także konfrontacje z oprawcami oraz nagrane ukrytą kamerą próby usprawiedliwiania się. Bracia Sekielscy przedstawiają także przypadki księży skazanych za molestowanie dzieci, a mimo tego nadal prowadzących rekolekcje, z dożywotnim zakazem pracy z dziećmi.

Do niedzielnego południa w mediach swoje oświadczenie złożył już arcybiskup Wojciech Polak - Prymas Polski, który przyznał, że jest głęboko poruszony tym, co zobaczył w dokumencie. - Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła - mówił abp Polak.

Ze wzruszeniem i smutkiem film Sekielskich obejrzał też abp Stanisław Gądecki - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- W przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z moimi doświadczeniami, jakie wyniosłem z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi - przyznał metropolita poznański. - W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali - dodał.

Pieniądze na produkcję - 450 tysięcy złotych - zebrano przez internet, ze zbiórki na portalu Patronite.pl. W zbiórce brało udział blisko 2,5 tys. osób. Wśród nich był m.in. Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik.

- Uważam, że film jest doskonale przygotowany. Przez to, że wspierałem go na etapie produkcji, miałem okazję być informowany o treści. Istnieje taka facebookowa grupa osób, które wspierały powstawanie filmu, tam na bieżąco byliśmy powiadamiani przez Marka i Tomka Sekielskich, co dokument będzie zawierał. Nie jestem nim zaskoczony. Pedofilia wśród duchownych, informacje o wykorzystywaniu dzieci, nie są niczym nowym dla większości społeczeństwa. Ale sposób, w jaki zostało to pokazane, konfrontacja ofiary z katem - to jest kawał dobrej dziennikarskiej roboty. Autor pokazał problem, bez chęci niszczenia kleru, Kościoła, bez oceniania - stwierdził Tomasz Barton.
 

Tydzień po premierze, w serwisie YouTube, film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" odtworzono ponad 18,5 mln razy.

Czy wśród widzów są proboszczowie z powiatu gostyńskiego? O dokumencie „Tylko nie mów nikomu” chcieliśmy podyskutować z ks. Wojciechem Szymczakiem, proboszczem parafii św. Jakuba Wiekszego Ap. w Cerekwicy Starej, który jest dziekanem dekanatu boreckiego. - Na tę chwilę jeszcze go nie oglądałem. Taki nawał się zrobił w tych ostatnich dniach. Zamierzam obejrzeć - przyznał kapłan. Podobnie, jak proboszcz parafii w Poniecu - ks. Krzysztof Szymendela, który jest dziekanem dekanatu krobskiego. Ale zastrzegł, że to nie"wymigiwanie się" , że będziemy mogli wymienić poglądy w przyszłym tygodniu, bo w najbliższych dniach chciałby dokument zobaczyć.

Z proboszczem gostyńskiej fary o filmie i zaistniałej sytuacji też nie można było podyskutować. Czy podejście może zaskakiwać?

- Szkoda mi dwóch godzin czasu. Grzech był zawsze, jak świat światem. Jak ktoś ma z tym problem, niech sobie ogląda. Życie biegnie dalej. Nie rozdrapuje się cudzych grzechów - skomentował ks. Grzegorz Robaczyk, dziekan dekanatu gostyńskiego.

Problemu z pedofilią w Kościele wciąż nie widzą również niektórzy świeccy. - Nie oglądałem filmu Sekielskiego, nie oglądałem „Kleru”, bo jestem katolikiem. Mnie to nie obchodzi. Że niby co takiego dzieje się w Kościele? A dziennikarze nie molestują dzieci? Nauczyciele nie molestują dzieci? Coście się tak na duchownych uparli? - naskoczył na dziennikarkę radny borecki Michał Dopierała, zapytany o wrażenia po premierze dokumentu.

Na szczęście są wśród samorządowców osoby - również wierzące - które uważają inaczej. Zastępca burmistrza Gostynia stwierdził, że dokument Sekielskich jest sygnałem dla wspólnoty Kościoła, że konieczne są konkretne zmiany. - Film na pewno był potrzebny. I jest to dla mnie kwestia, która nie podlega dyskusji. Nie wolno ukrywać pedofilii, gwałtów, molestowania czy innych przestępstw seksualnych. Trzeba także pamiętać, że film dotyczy nie tylko kwestii dokonywania przestępstw seksualnych, ale również tuszowania i bagatelizowania ich - mówi Grzegorz Skorupski.

Pozostałe poglądy i opinie już w najbliższym numerze „Życia Gostynia”

Dziś o godzinie 23.00 film pokaże także stacja TVN. - Zobaczcie koniecznie, to obraz obrzydliwej, plugawej bandy. To obraz organizacji, która zasługuje na miano mafii, koncentrującej działania na ukrywaniu swoich przestępstw. Dużo i długo mógłbym teraz pisać, nie byłbym jednak w stanie wyrazić pogardy jaką czuję (...) - namawia na swoim facebooku Tomasz Barton.

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (30)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jerzy
ponad rok temu ocena: 100%  30
Szanuje tych którzy walczą np. z pedofilami w całym przekroju społeczeństwa ale Ci którzy to robią wiewiórczo dla swojego interesu POlitycznego dla Mnie są politycznym rodzajem pedofili !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do - wyborca
ponad rok temu ocena: 100%  29
A skąd wiesz, gdzie był przeprowadzany wywiad z radnym boreckim??? w miejscu, gdzie to się odbyło nie było wyborców z okręgu pana radnego!!! I kto tu mówił o "współpracy"!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 100%  28
W Piaskach na zesłaniu u Bonifratrów też był ponad 2 lata Bogdan, który zamiast skromności rozpanoszył się; odprawiał msze w Piaskach, Gostyniu, słuchał spowiedzi i było go wszędzie pełno. Poprzedni i obecny proboszcz to tolerowali i ciemny lud trzymali w niewiedzy. Tak jak z dnia na dzień pojawił się tak też niespodziewanie zniknął i przestał być księdzem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ heh
ponad rok temu ocena: 83%  27
Tak grzech był zawsze, pedofile ą wsród księdzy . lekarzy , nauczycieli, malarzy czy kierowców.Oburza to że księża nie ponoszą odpowiedzialnosci karnej , przenosi się takiego na inna parafię by dalej czynił zło innym dzieciom.Zgnilizna,też mielismy na portalu opisywane fakty moletowania dzieci, gdzie ksiądz nie poniósł odpowiedzialnosci bo się przedawniło.Tak było przed sądem w Gostyniu? sprawa księdza z Żytowiecka?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Borek
ponad rok temu ocena: 86%  26
Panie Michale D. Wzytd mi za Pana a dokładniej za Pana wypowiedź. Ma Pan jak ten koń klapy na oczach... i Pan jest Radnym!? Ja jestem wierzący ale nie chodzę do Kościoła dla księży (specjalnie napisałem przez małe k) tylko dla Boga! A wszystkie przypadki molestowania dzieci przez księży powinny być surowo KARANE!!! Wstyd Panie Michale Wstyd!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rychu
ponad rok temu ocena: 87%  25
Apeluje do rodziny tego pana: Proszę z nim porozmawiać, bo płakać się chce, nie tylko tym co go wybrali, ale i wam pewnie też. Może Państwa posłucha. Wstyd! Powinno być Wam wstyd!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jerzy
ponad rok temu 24
Tomku - zapomniałeś o totalnej opozycji z Berlina
~ tomek
ponad rok temu ocena: 80%  23
Gdyby Polska była wolnym krajem: 1. Pedofile w kościele traktowani byli tak samo jak reszta przestępców. 2. Referenda, w których można by odebrać władzę radnemu, wójtowi, posłowi czy prezydentowi miałyby moc prawną. Ani 1 ani 2 punkt nie działają, dlatego jesteśmy rozdrapywani przez hieny z Vatyklany, Moskwy i Waszyngtonu.
~ Qwe
ponad rok temu ocena: 88%  22
Do tej wypowiedzi był moim kolegą teraz jest już nikim niech sobie ręce z profilami w koloratce ręce poda .wielki bezradny
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xyz
ponad rok temu ocena: 85%  21
Pedofilie trzeba tępić, wypalić żelazem. Najgorsza jest programowa seksualizacja dzieci. Tak jak karta LGBT w Warszawie. W Wielkiej Brytanii te programy wprowadzono 10 lat temu i jaki skutek : liczba pedofilów wzrosła do ponad 100 tysięcy. Art. o tym:https://wolnosc24.pl/2019/05/18/prawie-150-tysiecy-pedofilow-w-wielkiej-brytanii-narodowa-agencja-ds-walki-z-przestepczoscia-ujawnia-szokujace-dane/
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czytelnik
ponad rok temu ocena: 40%  20
Czy radny M. D. pozwolił albo wypowiedział się na temat tego filmu bo mi wiadomo że nie mówił pani redaktor
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Agata Fajczyk
ponad rok temu ocena: 88%  19
A ja zapewniam, że wypowiedź radnego Dopierały nie jest zmyślona. Jest udokumentowana
~ wyborca
ponad rok temu ocena: 90%  18
Jest się osobą publiczną ,niestety trzeba ważyć słowa a nie krzyczeć na dziennikarza w budynku publicznym ,i jeszcze potem się obrażać ,chce się być medialnym to proszę- jest wypowiedź umieszczona w artykule ,wcale się temu nie dziwię,ale dziwi mnie taka wypowiedź radnego reprezentanta wielu wyborców, jest to przykre, bardzo przykre.
~ Do oburzona
ponad rok temu ocena: 67%  17
Zastanow się nad jednym ważnym aspektem-tak jak sa policjanci ktorzy wstapili do sluzby by miec przykrywke dla dzialalnosci przestepczej, tak jak strazakiem zostaja czasami piromanii (przeciez zdarza sie tak) tak do seminarium moze wstapic ktos kto ma Boga gleboko gdzies jak to weryfikowac?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tomek
ponad rok temu ocena: 75%  16
Jak Policja wykrywa w swoich szeregach bandytów, to ich zamyka. To samo robi się ze strażakami i resztą. Tylko w kościele przenosi się gościa do innej parafii, bo tak to działa. Jeszcze przed Soborem Watykańskim Drugim, Watykan zatwierdził specjalny przepis opisujący procedurę maskowania i krycia przypadków przestępstw seksualnych w kościele. Oni robili to SYSTEMOWO, czyli zakładali, że trzeba kryć przestępców i pluć na ofiary.
~ Oburzona tematem
ponad rok temu ocena: 100%  15
Nie twierdzę , że tak nie jest.. ale zwrócenie uwagi na problem pozwoli lub zmniejszy ten proceder w przyszłości, bo już się będą bać konsekwencji i tyle.
~ Fghj
ponad rok temu ocena: 95%  14
Ciekawe radny jak by twoje dziecko wyd..ał co być mówił . A księdzu wolno .Zastanów się chłopie od pługa oderwany co ty gadasz za bzdury.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zenek
ponad rok temu ocena: 92%  13
"Coście się tak na tych duchownych uparli? Grzech był zawsze, jak świat światem" Ks.wypowiadajacy takie słowa chyba zapomniał jaką przysięgę składał przed Bogiem. Pedofilia ,homoseksualizm to coś obrzydliwego to czyny zasługujące na potępienie a tym bardziej kiedy takich czynów dopuszczają się księża bo kto jak kto ale akurat oni powinni świecić przykładem przecież to wysłannicy Boga. Dla nas katolików to jest wprost niepojęte. Może zniesienie celibatu przerwałoby ten obrzydliwy proceder.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ as
ponad rok temu ocena: 83%  12
Kilku księży z filmu ( obejmującego ostatnie 30 lat), którzy okazali się obrzydliwymi pedofilami to margines. Większość robi bardzo dobrą robotę. Głowni "bohaterowie" filmu (wszyscy - ks. Cebula, ks. Jankowski...) , byli TW. Tego nie ma w filmie. Parasol ochronny zapewniała im SBecja. Dlatego byli bezkarni. Oczywiście Kościół powinien oczyścić się z osób wysokiego ryzyka - szczególnie homoseksualistów (nielicznych). To środowiska może groźne dla dzieci. Widać co dzieje się w Warszawie...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ M.
ponad rok temu ocena: 57%  11
To ciekawe, bo po emisji filmu telefony i listy od wiernych się nie kończą.. kilku , bo tylko kilku odważyło się o tym opowiedzieć... A co do pedofili w kościele to nie tylko problem Polski, lecz wielu innych krajòw.. oprócz Spotlight radzę też obejrzeć film Wątpliwośc z Meryl Streep tam pedofilia w kościele jest pokazana w czasach 200 lat do tyłu .. ten proceder był i jest.. a zwrócenie uwagi na temat ma spowodować , zmniejszenie go, by zaczęli się w końcu bać ci ukryci pedofile... Homoseksualizm też jest w kościele to prawda.. ale to wszystko nadal nie tłumaczy działania kościoła na szkodę najmłodszych wiernych poprzez tuszowanie spraw tyle w temacie..
~ Oskar
ponad rok temu ocena: 100%  10
Panie Michale już chyba na Pana czas! Jako mieszkaniec gminy Borek WSTYD mi za pana.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Oburzona tematem
ponad rok temu ocena: 94%  9
Pan z Borku jest typowym reprezentantem ciemnego ludu dzięki , któremu dzieci te przeszły te wszystkie cierpienia."jestem katolikiem więc nie oglądam". Jest właśnie takim typem człowieka, który by nie uwierzył dziecku , bo przecież ksiądz to świętość. Co z tego , że inne zawody.. owszem w innych też są.. tylko ludzie popełniający pedofilie odsiadują długie kary w więzieniu ,a księża w tym czasie są przenoszeni z parafii do parafii i krzywdzone są kolejne dzieci... Poza tym ksiądz skoro w mniemaniu ciemnego ludu jest taka świętością, bo przecież uczy nas moralności i wiary to tym bardziej nie powinien się oddawać pokusom żadnym ,a tym bardziej z dziećmi.. i to jest bezdyskusyjne, dlatego to jest wszystko kontrowersyjne i skandaliczne..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Oburzona tematem
ponad rok temu ocena: 100%  8
Chodzi Ci o Polańskiego? To prawda tu też brak konsekwencji. Jednak to nie upoważnia, żeby tłumaczyć działania kościoła , bo to odrębny temat. Jestem katoliczką i mnie po prostu ten problem boli .. wstyd mi za wszystkich tych ludzi, którzy nadal próboja przekierować to na inne tory. Sam Prymas Polski wczoraj odwołał się do tego filmu i uznał go za nie antykościelny i , że czas z pokorą rozliczyć się z tego tematu. Boli fakt , że głowy ludzie macie takie małe, że nie rozumiecie , że by kościół stał się silny musi się oczyścić. Działacie takimi wypowiedziami na jego nie korzyść..zrzucaniem winy na inne zawody itp. to jest karygodne.. Jeśli chodzi o Polańskiego, Woodiego Allena czy Weinsteina uważam , że Hollywood to podobne bagno.. tyle tylko tak jak powtarzam to bagno nie reprezentuje Boga i tu zachodzi różnica.. bo jaka jest nauka kościoła kochać miłować nie grzeszyć!! Dekalog się kłania.. w Hollywood dekalogu nie ma
~ Do oburzona
ponad rok temu ocena: 50%  7
A twoj guru rezyser tez siedzi w wiezieniu?czy wskutek walki o niego przez artystow i celebrytow nie zostal wydany? Konsekwentnym prosze byc.
~ maria
ponad rok temu ocena: 83%  6
'' Szkoda mi dwóch godzin czasu. Grzech był zawsze, jak świat światem. Jak ktoś ma z tym problem, niech sobie ogląda. Życie biegnie dalej. Nie rozdrapuje się cudzych grzechów - skomentował ks. Grzegorz Robaczyk, dziekan dekanatu gostyńskiego.''....Proszę księdza po takim komentarzu zabrakło mi słów....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do maria
ponad rok temu ocena: 35%  5
Mi tez brakuje slow jak oceniamy caly kosciol bo kilku ludzi ktorzy nie powinni zostalo duchownymi...czym sie to rozni od policjantow bioracych lapowki czy lekarza i o dziwi kazdy placil i milczal!bo sw spokoj i sprawa zalatwiona....tu ta sama zasada, nie pomniejszam dramatu ofiar ale oceniajmy tych kilku pedofilii jako pedofilii nie jako caly kosciol...jakos nikt nie pytal innych lekarzy o opinie gdy wybuchła afera w szpitalu,ani policjantów gdy w policji...
~ Dfgj
ponad rok temu ocena: 100%  4
Co ty radny(...).Weź chłopie skończ bo żal cie słuchać.Do kościoła chodzi się do Boga A nie pedofilii.Dobrze że się za nich wzięli nic tylko kasa dzieci w każdej parafii I Bóg jeden tylko wie co
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pawel
ponad rok temu ocena: 9%  3
Tak to dziennikarze niektórzy latają do kościoła chociaż twierdzą ze nie lubią kleru a zabiegają o wizyty. Zdecydujcie się sami ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zdumiony
ponad rok temu ocena: 52%  2
Plugawa banda?organizacja mafijna?co to jest?to nie jest hejt z ktorym tak rzekomo walczymy? Film pokazuje problem,ale czy do konca jest taki rzetelny i bezstronny? Mnie np bawi jak latwo ta pani sklamala ze dziennikarz to maz...bawi mnie wyciecie z filmu innej ofiary ktora zazadala od kurii 200tys za milczenie...niewygodny fakt usuwamy? To gdzie ta rzetelnosc?przy okazji filmu wyplynal np fakt pedofila w slupskim osrodku kultury....tez wsadzimy wszystkich do jednego worka? Slabe...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie lubię kleru
ponad rok temu ocena: 41%  1
brawo Tomek !!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji