Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Cyberprzestępcy rzucili się na serwery cukrowni. Zakład nie jest sparaliżowany

› Społeczeństwo 8 miesięcy temu    9.10.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 3 / 100%
A A A
Gostyń. Serwery niemieckiej spółki Pfeifer & Langen Polska, do której należy cukrownia, zostały zaatakowane przez hakerówGostyń. Serwery niemieckiej spółki Pfeifer & Langen Polska, do której należy cukrownia, zostały zaatakowane przez hakerów fot. arch. gostynska.pl/A. Fajczyk

Był atak hakerski na środowisko IT koncernu Pfeifer & Langen Polska S.A. Cyberprzestępcy ujawnili się w środę tydzień temu, wysyłając szkodliwe oprogramowanie szyfrujące. Nie żądano jednak wielomilionowego okupu, jak głosiły plotki, które rozeszły się po Gostyniu i okolicy.

- Nasze środowisko IT (systemy informatyczne) spółki Pfeifer & Langen Polska stało się celem ataku hakerskiego, ale spółki cukrownicze nieprzerwanie prowadziły i prowadzą działalność na wszystkich obszarach - informuje Sylwia Stępniewska, kierownik działu prawnego w Pfeifer & Langen Polska S.A. w Poznaniu.

Kto w Gostyniu bestialsko morduje koty? A może to choroba? - CZYTAJ TUTAJ

Uspokaja i weryfikuje wieści, jakie docierały do redakcji gostynska.pl, mówiące o tym że „systemy informatyczne gostyńskiej cukrowni stoją i firma jest bezradna”. Podobnie jak dyrektor gostyńskiej cukrowni potwierdza, że zakład miał przejściowe problemy informatyczne. Komputery przestały działać, ale tylko częściowo. Firma nie jest jednak w żaden sposób sparaliżowana - Nie ma zagrożeń w zakresie realizacji płatności - pensje pracownikom zostały w terminie zapłacone - mówi Sylwia Stępniewska.

O zamieszaniu w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu - TUTAJ

Przekonuje, że nie powinni czuć się zaniepokojeni plantatorzy, biorący udział w kampanii buraczanej. - Nic mi nie wiadomo o zagrożeniu płatności w związku z kampanią buraczaną. Nie możemy sobie na to pozwolić. Gdyby miały być jakiekolwiek problemy, one nie dotkną naszych kontrahentów, w tym plantatorów. Systemy finansowe są bezpieczne - zapewnia Sylwia Stępniewska. - Takie ataki kierowane są przez osoby, międzynarodowe gangi. Jest to skomplikowana sprawa. Atak przebiega kilkuetapowo i ujawnił się w pewnym obszarze. W tym przypadku celem były serwery naszej spółki, umieszczone w określonym miejscu. Dotknęły nas utrudnienia. Trudno mówić tutaj o cukrowniach, serwery są w określonym miejscu. Jednak wszystkie procedury, które są z tym związane - prawne i organizacyjne, realizujemy na bieżąco - dodaje.

Zapewnia, że cukrownia gostyńska, podobnie jak pozostałe, nie mają z tym żadnych problemów. Wszystkie nieprzerwanie pracują, sprzedaż cukru się odbywa, dostawy są realizowane. - To wewnętrzne, administracyjne problemy. Są na przykład osoby, które akurat nie mogą korzystać z komputera - dodaje kierownik działu prawnego w Pfeifer & Langen Polska S.A. w Poznaniu.

Cyberprzestępcy czy hakerzy, którzy zaatakowali serwery spółki Pfeifer & Langen Polska S.A., do której należy gostyńska cukrownia, posługiwali się złośliwym oprogramowaniem szyfrującym Ryuk. Przejawiało się to tym, że na niektórych komputerach zostały zaszyfrowane dane, dostęp do poczty internetowej.

- Jedyny problem, który nas dotyczy to problem komunikacji mailowej Uczulamy naszych kontrahentów i informujemy, aby uważali przy odbieraniu wiadomości ze skrzynki mailowej - zawierającej podejrzane załączniki. W taki sposób ten wirus może się przemieszczać - mówi kierownik działu prawnego w Pfeifer & Langen Polska S.A. w Poznaniu.
 

Nie potwierdza jednak informacji o żądaniach wielomilionowego okupu ze strony cyberprzestępców. Mieli zażądać "takiej kwoty, której jeszcze nigdy nie było", jak mówili nasi informatorzy. - Nie było żadnego wielomilionowego żądania okupu - mówi Sylwia Stępniewska, przytakuje jej w mediach również Jacek Pietrowiak, dyrektor gostyńskiej cukrowni.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Obserwator
8 miesięcy temu ocena: 0%  3
Może plantatorzy tak uczciwi jak dostawcy mleka do gostyńskiej spółdzielni hahaha moze to sprawka samych plantatorów
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kierowca
8 miesięcy temu 2
Wszystkie transporty są ważne jak x lat temu. Ciekawe dlaczego do tego sie nie przyznają? Nie wiem czy plantstorzy powinni czuć się bezpiecznie w tej sytuacji bo być może tony dostarczone będa mniejsze...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
8 miesięcy temu ocena: 67%  1
Terrerere kuku komu te głupoty wciskacie. Nie było okupu? Przecież o to standard.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji