Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Czuje się zmęczony. Dlaczego jeszcze chce odejść? Apeluje o zachowanie spokoju

› Aktualności ponad rok temu    14.04.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 15 ocen 9 / 100%
A A A
Borek Wlkp. Ks. Daniel Litkowski, proboszcz parafii na Zdzieżu chce odejść, bo czuje się przepracowanyBorek Wlkp. Ks. Daniel Litkowski, proboszcz parafii na Zdzieżu chce odejść, bo czuje się przepracowany fot. fotomontaż Z. Pacanowski/arch. gostynska.pl

Nie ma już petycji do ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, nikt nie zbiera już podpisów pod sprzeciwem, związanym z przeniesieniem boreckiego proboszcza ks. Daniela Litkowskiego do innej parafii. Duże obawy wiernych z gminy Borek, ich emocje ostudził sam kapłan podczas niedzielnych mszy św.

- Dekret nominacyjny księdza arcybiskupa traktuję jako serdeczną troskę o moje zdrowie. A nawet - ośmielę się powiedzieć - o moje życie - mówił ksiądz Litkowski w ogłoszeniach parafialnych.

Wierni z parafii pw. Pocieszenia NMP w Borku Wlkp. byli smutni i zaniepokojeni, kiedy dowiedzieli się, że kapłan, z którym są bardzo zżyci, zostanie przeniesiony do Rakoniewic. - Najsmutniejsza wiadomość, jaką mógł usłyszeć Borek - komentowali. Stwierdzili, że proboszcza „nie oddadzą” - CZYTAJ TUTAJ

Decyzję biskupa ludzie uznali za niesłuszną. Przygotowali petycję, chcąc dać do zrozumienia głowie poznańskiej archidiecezji, że nie zgadzają się „na odejście ks. Daniela z parafii”. Rozpowszechniali treść petycji, zbierali podpisy, emocje rosły, sprawa żyła swoim życiem w Internecie, ale nie tylko.

Tylko od czasu do czasu w dyskusjach na portalach społecznościowych pojawiały się głosy, że nikt nie zapytał proboszcza, co sądzi o nominacji: - Hej ludzie, niech ktoś idzie do domu, na plebanię i się zapyta czy się ksiądz godzi na petycję?

Jeden z mieszkańców Borku się zastanawiał: - Czy ktoś się zapytał proboszcza, czy chce tu zostać? Wszyscy chcą żeby on został. Ja też. Ale czy ktoś Jego zapytał? - PISALIŚMY O TYM TUTAJ

I nagle w sobotni wieczór petycja z Internetu zniknęła. Usunął ją sam autor. - Siła wyższa - napisał w uzasadnieniu.

Okazało się, że zaapelował o to borecki proboszcz. Podczas sobotniego i niedzielnych nabożeństw poinformował oficjalnie wiernych o otrzymaniu dekretu nominacyjnego z rąk Arcybiskupa Metropolity. - Kierując się dobrem dusz oraz pożytkiem Kościoła z dniem 01 lipca 2019.r. mianuję ks. mg-ra lic. Daniela Litkowskiego proboszczem parafii pw. Św. Marcina i Św. Stanisława Biskupa w Rakoniewicach w dekanacie wolsztyskim - przeczytał treść dekretu.

Ks. Litkowski przyznał, że rozumie niepokój, jaki wywołała informacja o jego nominacji na proboszcza parafii w Rakoniewicach. Podczas nabożeństw oświadczył też, że ma żal do niektórych komentujących nominacje.

- Jestem zaniepokojony działaniem niektórych ludzi, którzy komentując tę decyzję, nie zadali sobie trudu, aby zapytać mnie, co o tym myślę? - mówił kapłan podczas nabożeństw.

Wyjaśnił, że czuje się przepracowany, zmęczony nadmiarem obowiązków na boreckiej parafii. Przyznał, że z niektórymi administracyjnymi sprawami nie jest sobie w stanie poradzić - nie zdążył odwiedzić wszystkich parafian „po kolędzie”. Ma też problemy ze zdrowiem.

- Od grudnia 2018 r. dość poważnie - tak czuję - pogarsza się stan mojego zdrowia. Odczuwam potworne przemęczenie, którego powodem są remonty, sprawy administracyjne parafii, organizacja pracy duszpasterskiej. Rozumiem żal mieszkańców Skokowa i Skokówka, że nie mieli kolędy, ale powodem tej decyzji był brak sił. W ciągu półtora miesiąca odwiedziłem 2 300 parafian, wykonując jednocześnie pozostałe obowiązki w parafii - powiedział ks. Litkowski.

Zauważył, że prace i obowiązki, jakie przydzielono mu w parafii pw. Pocieszenia NMP, są do wykonania dla kilku osób. - Natomiast smucić musi coraz mniejsza ilość ministrantów, brak grup duszpasterskich dzieci i młodzieży, mimo że o to prosiłem. Właściwie nie ma żadnego odzewu - mówił proboszcz do wiernych z Borku. Przyznał, w nowej parafii będzie pomagał mi ksiądz wikariusz, który zajmie się młodymi w kościele i dziećmi. - Z tego, co wiem, wszystko w Rakoniewicach jest wyremontowane - stwierdził kapłan.

Wyjaśnił wiernym również, że Kościół rządzi się Prawem Boskim, a nie prawem demokracji. Zaznaczył, że sam nie będzie prosił arcybiskupa o pozostawienie go w boreckiej parafii.

- Kapłan nie jest zaproszony przez parafian, a służy Kościołowi Powszechnemu. (...) Zawsze prosiłem Pana Boga, aby w moim życiu wypełniała się Boża Wola. Wierzę, że taka jest i stanowczo odcinam się od wszelkich działań mających zatrzymać proboszcza w parafii boreckiej. Moja decyzja jest ostateczna - powiedział ks. Daniel Litkowski do wiernych.
 

Poprosił o to, by nie osądzali pochopnie decyzji arcybiskupa. Zaapelował jednocześnie o opanowanie emocji, zachowanie spokoju oraz o modlitwę za nowego księdza proboszcza. - Proszę o spojrzenie na tę decyzję Kościoła oczami duszy, a wtedy sytuację przeżywać wokół wiary i nie poddawać się manipulacjom intelektualnym czy emocjonalnym - powiedział proboszcz.

+ 9 głosów: 9 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (17)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ola
ponad rok temu ocena: 80%  17
To dlaczego nie pomaga mu ks. Antoni?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Piracik
ponad rok temu ocena: 75%  16
Ksiądz Antoni odwala czarną robotę w Zimnowodzie za tego materialistę
~ Kaaafa
ponad rok temu ocena: 50%  15
On to tylko na automaty(gry) do Gostynia jeździ
~ kfffiatek
ponad rok temu ocena: 75%  14
Też mnie to zastanawia!!! Powinien pomóc!!!
~ ja
ponad rok temu ocena: 57%  13
Gdyby arcybiskup miał tych wikariuszy to za pewny w Borku i wielu innych parafiach oni by byli. Ale skoro nie ma powołań to i nie ma nowych kapłanów. Taka to jest rzeczywistość.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ They
ponad rok temu ocena: 100%  12
A może wystarczyło go przenieść trochę bliżej... na przykład do znacznie mniejszej Zimnowody... I Borek miałby swojego starego proboszcza blisko, i parafianie by do Zimnowody wrócili...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kfffiatek
ponad rok temu ocena: 100%  11
Do Zalesia, prosimy do Zalesia!!! Chętnie się wymienimy!!!
~ nick
ponad rok temu ocena: 100%  10
Przypomnę mój komentarz z soboty o godz. 14 32.: "Tresc petycji jest smieszna. Zyjemy w demokratycznym kraju, tylko kościół nie jest organizacja panstwowa. Działa według hierarchii a nie wyborów. Biskup mianowal ksiedza w Borku i go odwola widocznie tego potrzebuje dobro diecezji. A protestami, petycjami mozna ksiedzu tylko zaszkodzic. Zresztą sam na pewno poprosi aby ludzie sie wstrzymali od takich dzialan"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ CcCcCc
ponad rok temu ocena: 89%  9
Ja miałam w Nim i dzieki Niemu sile do życia codziennego.Duszyczka dobra.Niech teraz tam pomaga ludziom życ ,nie bądzmy egoistami.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Parafianin
ponad rok temu ocena: 71%  8
Wlasnie Ojcem ,Bratem wszystkim juz drugiego takiego nie bedziemy miec.Ks.Danielu nie zapomnij o nas.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jus
ponad rok temu ocena: 82%  7
Szkoda Borek będzie tęsknił , był dla nas ojcem ,bratem i wszystkich wysłuchał .Dziękujemy KS. Danielowi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Parafianka
ponad rok temu ocena: 78%  6
Życzę zdrowia ks. Proboszczu...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Parafuanka
ponad rok temu ocena: 69%  5
No właśnie! Dać księdzu wikariusza do pomocy albo i dwóch, ale to nie w porządku kazać księdzu odchodzić z nieukończonym dziełem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Parafianin
ponad rok temu ocena: 89%  4
No i się sprawa wyjaśniła. Dziękujemy za wszystko i życzymy zdrowia i jeszcze raz zdrowia. Powodzenia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Parafianka
ponad rok temu ocena: 77%  3
Wielka szkoda, ale rozumiem zrobmy ks piekne pożegnanie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Szok
ponad rok temu ocena: 67%  2
To niech ksiadz proboszcz z Borku poprosi biskupa o wikariusza do swojej parafi, a niech nie odchodzi z parafi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ On
ponad rok temu ocena: 36%  1
Chyba pani redaktor powinna zapytać skoro tak żywo interesuje się kościelnymi sprawami
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji