Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Czy klaps to już przemoc wobec dziecka?

› Społeczeństwo ponad rok temu    12.12.2015
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. Konferencja o przemocyGostyń. Konferencja o przemocy fot. A. Twardowska

Czy to już przemoc? Gdzie są jej pierwsze objawy? Jak wspierać osoby, które jej doświadczają? Na te i inne pytania starały się odpowiedzieć specjalistki, które gościły w Gostyniu na konferencji, dotyczącej przemocy w rodzinie. Zorganizowane przez Wydział Oświaty i Spraw Społecznych oraz Ośrodek Kultury „Hutnik” spotkanie, podzielone było na trzy bloki. - Bardzo się cieszę, że ta konferencja odbywa się w Gostyniu, jestem zaszczycony, że odwiedziły nas tak znakomite osobistości. Wierzę, że spotkanie przyczyni się do tego, że powiększymy stan naszej wiedzy na temat przemocy w rodzinie, a także dzięki paniom, które nas odwiedziły, będziemy potrafili te problemy rozwiązywać – witał zebranych burmistrz Gostynia, Jerzy Kulak.

 

Jako pierwsza, głos zabrała psycholog Maria Rotkiel, specjalistka z zakresu terapii poznawczej oraz nurtu poznawczo – behawioralnego. Kobieta od kilkunastu lat zajmuje się terapią osób, które doświadczyły w swoim życiu różnego rodzaju przemocy. Przekonywała, że takie spotkania mają dać szansę na wniesienie nowych informacji, wsparcie i poszerzenie dotychczas zdobytej wiedzy. Wykład skupiał się właśnie na tym, w jaki sposób terapia poznawczo – behawioralna rozumie zjawisko przemocy, jak terapeuci wspierają jej ofiary, ale też sprawców, gdzie widzimy jej genezę, przyczyny, pierwsze objawy?

Według niej, większość trudnych sytuacji, które niosą cierpienie, to są zachowania, które przez sprawcę nie są rozumiane jako złe. Przytoczyła sytuację, w której rodzic daje dziecku klapsa. Uznaje to za przyjętą metodę wychowawczą, skarcenie dziecka. - Dlaczego my, psychologowie, bijemy na alarm i mówimy, że to jest zachowanie przemocowe? Czy to już przemoc? Rodzic mówi: no nie, to nie jest tak, że ja katuję swoje dziecko, że ja je biję, że chcę dla niego źle. Ja chcę wychować swojego syna, córkę, na mądrego, dobrego człowieka. I uważam, że w sytuacji, kiedy zachowuje się niewłaściwie, mam prawo go ukarać – wyjaśniała. Więc klaps to przemoc? Z punktu widzenia terapeuty tak, ponieważ taka forma działań, jest odczuwana przez dziecko jako coś bolesnego i upokarzającego. Coś, co zaburza poczucie rozumienia rodzica jako kogoś, kto daje poczucie bezpieczeństwa.

Drugi blok wykładów prowadziła Katarzyna Łukowska, psycholog kliniczny, natomiast trzeci należał do Urszuli Nowakowskiej – prawnika, założycielki Centrum Praw Kobiet.

Ostatnim punktem środowego (9 grudnia) programu, było nagrodzenie zdolnej młodzieży. Otworzył go występ jednego z uczniów – Szymona, który sam skomponował utwór i napisał tekst, poruszający wspomnianą wcześniej tematykę.

Szerzej o temacie w jednym z kolejnych wydań Życia Gostynia.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!