Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Czy mogą pobierać opłaty za parkowanie?

› Aktualności ponad rok temu    29.05.2015
Agata Fajczyk
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Prawidłowo oznakowany parking przy ul. Łącznikowej w GostyniuPrawidłowo oznakowany parking przy ul. Łącznikowej w Gostyniu fot. A. Fajczyk

Ile parkingów w Gostyniu nie spełnia warunków strefy płatnego parkowania? Według interpretacji przepisów przez ministerstwo infrastruktury i rozwoju miejsca do pozostawienia samochodów powinny być konkretnie oznaczone poziomymi i pionowymi znakami. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że gminy nie mają podstaw do pobierania opłat za pozostawienie tam samochodu.

- Nie ma powodów, aby kierowcy mogli twierdzić, że w Gostyniu są zwolnieni z obowiązku płacenia za parkowanie, bo nie są gdzieś wymalowane linie - twierdzi Marcin Krawiec, szef Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gostyniu - jednostki, która zarządza parkingami. Ministerstwo infrastruktury i rozwoju wydało niedawno wykładnię przepisów, dotyczących stref płatnego parkowania. Wynika z niej, że opłaty za parkowanie na terenie strefy mogą być pobierane jedynie pod warunkiem prawidłowego jej oznakowania.

Strefa płatnego parkowania powinna być oznaczona, zgodnie z rozporządzeniem ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji, dwoma rodzajami znaków. Zdaniem resortów, miejsca postojowe oraz wjazd i wyjazd ze strefy powinny wyznaczać zarówno znaki pionowe, jak i poziome. Z tej wykładni wynika, że miejsca do parkowania aut nie mogą być wyznaczone kostką brukową, ponieważ do poziomych znaków drogowych należą: „linie, strzałki, napisy i inne symbole barwy białej lub żółtej”. Zatem punkty postojowe, które nie są prawidłowo oznakowane, nie spełniają warunków strefy. Ile takich miejsc mamy w Gostyniu?

Czytaj w bieżącym wydaniu "Życia Gostynia"

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ junkers1
ponad rok temu ocena: 100%  2
To w takim razie, w Poznaniu 90% stref parkingowych jest nielegalnych ! A tylko weź nie zapłać !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tomek
ponad rok temu ocena: 100%  1
Nasunęła mi się ta sama myśl po przeczytaniu tego tekstu. W wielu miejscach oprócz parkomatu nie ma nic, co wskazywałoby na strefę płatnego parkowania.