Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Czy władza położy rękę na pomniku?

› Społeczeństwo ponad rok temu    12.04.2018
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Władze ZKiBWP Koła Miejskiego w Krobi zapowiadają twardą walkę w przypadku próby demontażu pomnikaWładze ZKiBWP Koła Miejskiego w Krobi zapowiadają twardą walkę w przypadku próby demontażu pomnika fot. Bogdan Bujak, Maciej Mostowy

Do 31 marca 2018 roku ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego dawała właścicielom lub użytkownikom wieczystym nieruchomości czas na likwidację budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, które podpadałyby pod tę kategorię. Między Gostyniem a Piaskami stoi pomnik żołnierzy radzieckich, który znalazł się w kręgu zainteresowań władz centralnych.

Dla gostyńskiego środowiska kombatantów i byłych więźniów politycznych sytuacja jest alarmująca od momentu pojawienia się w 2016 roku pierwszych przepisów w tym względzie. Jak mówią osoby, ktore mają największe prawo wypowiadać się na ten temat, sporny monument, w żaden sposób nie propaguje komunizmu, czy nie jest pomnikiem symbolizującym panowanie lub dominację ZSRR nad Polską.

Wprost stwierdzają, że jest to miejsce ważne z punktu widzenia historycznego, upamiętniające około 30 żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w niemieckiej zasadzce wyzwalając Gostyń 27 stycznia 1945 roku.

– Jest to fakt historyczny i nawet rozebranie pomnika tego faktu nie zmieni – oświadcza Melania Andrzejczak, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejskiego w Gostyniu.

Jakie zabiegi czynią gostyńscy kombatanci, aby lokalne miejsce pamięci nie podzieliło losu wielu obiektów, które poddano dekomunizacji? Czy uważają, że trzeba bronić każdego pomnika podpadającego pod ustawę? Co mają zamiar zrobić, gdyby doszło do próby demontażu - przeczytasz w bieżącym wydaniu "Życia Gostynia". 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Fred
  ponad rok temu ocena: 100%  1
  To byli żołnierze. Ciekawe czy chcieli ginąć za Polskę co na to ich rodziny. Na pewno Rosjanie pozwolą warszawce stawiać pomniki u siebie jak my będziemy niszczyć pomniki i pamięć o ich żołnierzach.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji