Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Czyżby podpalenie? Dziś PILNIE potrzebna jest POMOC

› Społeczeństwo 10 miesięcy temu    23.07.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 10 ocen 3 / 100%
A A A
Gostyń. Budynek gospodarski - stodoła połączona z oborą - w Goli po pożarzeGostyń. Budynek gospodarski - stodoła połączona z oborą - w Goli po pożarze fot. A. Fajczyk

Kilka dni po nocnym pożarze w Goli, w którym spłonęła stodoła - CZYTAJ TUTAJ można powiedzieć, że ogień w budynku na pewno nie pojawił się w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. - Biegły do spraw przeciwpożarowych stwierdził, że jest w porządku. Pierwsze wstępne ustalenia są takie, że to jednak było podpalenie. Są tylko poszlaki, żadnych dowodów nie mają - powiedział Łukasz Kaźmierczak, właściciel gospodarstwa.

Potwierdził wieści, że przed pożarem słyszał od matki groźby, że go spali. - Ale może to być tylko zbieg okoliczności, skojarzenie faktów - podkreśla. O tragedii z mamą w domu nie rozmawiał. Ona tuż po wybuchu pożaru, miała zdarzenie skomentować mówiąc, że to „kara Boża”.

Nie mają nawet wiadra

Dziś dla właściciela gospodarstwa rolnego w Goli najważniejsza jest odbudowa spalonego budynku, w którym hodował jałówki, przechowywał siano oraz paszę. Z dymem poszło pół miliona złotych. Spaliła się konstrukcja dachu stodoły, około 100 balotów siana z tegorocznych zbiorów, 6 ton paszy treściwej dla zwierząt. Ogień zniszczył też podręczny sprzęt gospodarczy - widły, łopaty, dmuchawę do zboża. - Żadna konkretna maszyna się nie spaliła, ale nie mamy nawet drabiny czy wiadra - podsumowuje rolnik z Goli. Nie udało się też uratować 3 sztuk cielnych jałówek. 

W gospodarstwie, które dotknęła tragedia trwają żniwa. Potrzebne jest miejsce do magazynowania zbiorów. Fachowcy z nadzoru budowlanego, po oględzinach stwierdzili, że mury spalonego budynku gospodarskiego podczas pożaru i działań strażackich nie zostały aż tak bardzo uszkodzone, żeby musiały być rozebrane. - Folią powinniśmy przykryć to, co zostało po stodole. Strop jest bardzo nasiąknięty wodą. Baliśmy się, że się zawali, ale rzeczoznawca nas uspokoił - mówi właściciel. Jak najszybciej chce odbudować dach, przy wykorzystaniu pozostałych murów.

Poszukiwany jest wykonawca, który podejmie się tych prac. - Odwiedziło mnie kilku przedstawicieli firm. Wszyscy oglądają pogorzelisko. Ale deklaracji, że odbudują nie ma na razie. Nikt nie zrobi tego nazajutrz. Każą czekać tydzień, miesiąc, dwa, pół roku. A ja musiałbym mieć to chociaż przykryte do końca wakacji, w ciągu miesiąca najlepiej. Wiadomo, że trzeba nadmurować, zrobić konstrukcję, zamówić materiał na przykrycie dachu. To potrwa jakiś czas - wyjaśnia Łukasz Kaźmierczak. Gospodarza niepokoi letnia pogoda z burzami i ulewami oraz nawałnicami.

Potrzebuje pomocy

Rolnikowi z Goli po pożarze pozostało 27 krów z jałówkami - w sumie 40 sztuk. Potrzebuje karmy dla zwierząt: paszy, siana, siano-kiszonki, zwłaszcza, że zapowiada się kiepski rok, jeśli chodzi o plony. - Dzwonią krewni, znajomi. Oferują pomoc. Ale na razie nie mogę za wiele przyjmować, bo nie mam miejsca na przechowywanie - wyjaśnia. Potrzebna jest też pomoc finansowa. - Chociażby na start, związany z odbudową, odkupieniem drobnego sprzętu i zebraniem żywności dla zwierząt - mówi Łukasz Kaźmierczak.

Chętni, którzy zamierzają pomóc gospodarzom z Goli, którym spaliła się stodoła wraz z tegorocznymi zbiorami, mogą dzwonić pod nr tel. 697 177 587. 

Już działają

Z inicjatywą wyszli już rolnicy z Kosowa (gm. Gostyń). Zadziałał sołtys, rozesłał wśród mieszkańców wioski wieści, że zorganizowana zostanie akcja pomocy dla poszkodowanego w pożarze gospodarza z Goli.

- Poinformowałem, że kto będzie miał możliwość przekazania balotów siana, słomy, ale także zboża lub sianokiszonki, ma się zgłaszać. Większość rolników z wioski jest w trakcie żniw, wiedzą już o akcji i zgłaszają ile ze zbiorów będą mogli  przekazać do Goli. Na razie zbieram informacje „co, kto, ile” - wyjaśnił sołtys Jarosław Pecolt.

Zarząd jednostki OSP w Goli wraz z radą sołecką postanowili, że uruchomią konto na rzecz poszkodowanych w pożarze mieszkańców wioski.

- Po tragedii było wiele głosów w sprawie pomocy, mieszkańcy Goli dopytywali, gdzie można wpłacać datki pieniężne. Zaczęliśmy ze strażą i rada sołecką rozważać, jak organizacja pomocy miałaby wyglądać. Temat zbiórki rozważaliśmy już od kilku dni, sprawdzaliśmy, jak to formalnie rozegrać, aby było zgodnie z prawem - wyjaśnił sołtys Paweł Stachowiak. 
 

Finał jest taki, że na rzecz pogorzelców jednostka OSP w Goli udostępniła konto w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Gostyniu - nr 60 8678 0005 0010 0100 1195 0001 z dopiskiem „Dla Pogorzelców - Gola 31”. Chętni (osoby prywatne, firmy) mogą wpłacać tam środki na odbudowę budynku gospodarczego (obory-stodoły) i zakupu wyposażenia do 31 sierpnia.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (13)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Prawda
  10 miesięcy temu ocena: 33%  13
  Boże..ludzie robicie sensację a może tak jeden czy drugi by cokolwiek pomógł tej rodzinie .. sztuczne oskarżenia po co? Po to żeby uprzykrzyć życie starszej schorowanej Pani która ledwo widzi? Ciekawe kto ma z tego taką przyjemność. Przyjrzyjcie się co przeżyła ta Pani mieszkając tam a nie rzucacie fałszywe oskarżenia
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Czorny
  10 miesięcy temu ocena: 25%  12
  A gadają że kasy nie mają a tu pół banki... Dla takich zwykłych ludzi którzy naginają za średnią krajową to fortuna ... Napewno miał ubespieczenie i jeszcze będzie do przodu
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ad
  10 miesięcy temu ocena: 100%  11
  Powinieneś się podpisać Ciemny....
  ~ Andrzej, Dalabuszki, powiat gostyń
  10 miesięcy temu 10
  Napisać o Tobie ciemnota to jak nie napisać nic.
  ~ Mała
  10 miesięcy temu ocena: 100%  9
  Co to za matka ja takiej bym już do domu nie wypuściła !!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Nn
  10 miesięcy temu ocena: 100%  8
  A skad pewnosc ze to matka ?
  ~ As
  10 miesięcy temu ocena: 100%  7
  Współczuję :(
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Dr gg8 Ty ti
  10 miesięcy temu ocena: 50%  6
  Nie może na polu zrobic stoga zrobic i przykryc co za problem bo ja żadnego nie widze
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ekzekutor
  10 miesięcy temu ocena: 100%  5
  Matke [...]
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ula
  10 miesięcy temu ocena: 50%  4
  To ty teraz [...] za ten wpis
  ~ Do egzekutora
  10 miesięcy temu ocena: 100%  3
  Artykuł 190 kodeksu karnego § 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 juz po ciebe jadą egzekutor
  ~ Gd ok f
  10 miesięcy temu ocena: 67%  2
  Ladnie wszystko pięknie a jaka kasa a ubespieczenia nie placil
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ on
  10 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Aaa Polska jezyk , trudna język.