reklama
reklama

Ponad 3 tys. Maluchów nadal stoi w naszych garażach. Prawie 50 lat temu rozpoczęła się seryjna produkcja auta w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwsze egzemplarze polskiego Fiata 126p skonstruowane z włoskich części powstały dokładnie 6 czerwca 1973 roku w Bielsku-Białej. Jednak seryjnie popularny "Maluch" zaczął schodzić z taśmy montażowej ponad miesiąc później, dokładnie 22 lipca 1973 roku. Ogółem wyprodukowano 4 671 586 Fiatów 126, z czego w Polsce 3 318 674 (1 152 325 w zakładzie w Bielsku-Białej, 2 166 349 w Tychach). Ostatni egzemplarz ujrzał światło dzienne w samo południe 22 września 2000 roku.
reklama

Oficjalnie nazwę „Maluch” Fiat 126p, bo pod takim oznaczeniem produkowano go w naszych fabrykach przyjął bardzo późno, bo dopiero w styczniu 1997 roku. 

"Maluch" ceniony za cenę, prostotę konstrukcji i samonaprawę

Choć niemiłosiernie krytykowany za słabe osiągi, niską skuteczność hamulców i niewielką przestrzeń użyteczną jeszcze w połowie w latach 90. był najlepiej sprzedającym się autem wśród Polaków. „Malucha” lub obraźliwie „kaszlaka”, jak przezywano 24-konne auto z racji charakterystycznego „kaszlenia” przy odpalaniu silniki i jego pracy chwalono przede wszystkim za za cenę, prostotę konstrukcji i możliwość samodzielnej naprawy (słynne opowieści o pończosze zakładanej zamiast paska klinowego czy możliwości wyciągnięcia silnika z ramy w ciągu 10 minut).

Jednak wszystko to jednie melodia przeszłości, gdyż obecnie Fiat 126p jest towarem wysoce poszukiwanym. Już nie znajdziecie egzemplarza oddanego na złomowisko, jak to się często zdarzało w poprzedniej dekadzie. Wiele osób, zarówno kobieta, jak i mężczyzny odwraca się na ulicy, szczególnie dużych miast słysząc charakterystyczny warkot, no dobrze "kaszlenie" silnika. Zwłaszcza młodzież spogląda za zaciekawieniem, bo większość nie miała nigdy okazji zasiąść za sterami auta stającego się powoli prawdziwym polskim oldtimerem.

Swego czasu "oryginalnego" Fiata 126p z przyczepką zbudowało dwóch mieszkańców naszego powiatu - TUTAJ.

A ile "Maluchów" można obecnie spotkać na naszych drogach?

W bazie Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Gostyniu widniało do zeszłego roku ponad 3 tysiące zarejestrowanych Fiatów 126p (stan na 22 września 2020 roku). Z czego blisko 2 tysiące ma jeszcze czarne tablice, a to oznacza, że zostały zarejestrowane przed 1 lipca 1999 roku, czyli mają na dzień dzisiejszy ponad 22-letnią historię. Ponieważ przed tą datą obowiązywały inne zasady dotyczące kasacji pojazdów i nie było trzeba, tak jak teraz, przedkładać dokumentu potwierdzające fakt skasowania auta, dlatego tak naprawdę nie wiadomo, ile „Maluchów” jest nadal na stanie naszych mieszkańców?

Gostyńskie "Maluchy" w liczbach: 

3.061 - Fiatów 126 jest obecnie zarejestrowanych w bazie Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Gostyniu

1.867 - „Maluchów” może mieć czarne tablice - są to pojazdy, które były rejestrowane przed 1 lipca 1999 roku

1.194 - aut spod znaku FSM ma nowe tablice PGS

A teraz kilka ciekawostek odnośnie „Malucha”:

- ostatnie wyprodukowane egzemplarze w zakładach Fiat Auto Poland w Bielsko Białej należały do serii „Happy End” i powstały w liczbie 1000 sztuk (500 czerwonych i 500 żółtych). Ten z numerem 1000 znajduje się w Muzeum Fiata w Turynie

- najbardziej popularnym oponami w rozmiarze "12" polecanymi właśnie do Fiata 126p jest Dębica Passio (zdobycie „zimówek” Dębica Frigo graniczy z cudem). Co ciekawe indeks do tej opony przewiduje możliwość poruszania się z prędkością do 190 km/h

- być może wspomnianą wcześniej prędkość byłby w stanie osiągnąć Fiat 126R, który na 6. Moto Show w Ełku w 2015 roku przyspieszał do „setki” w nieco ponad 4 sekundy będącym jednym z najszybszych i najgłośniejszych aut biorących udział w tamtejszych wyścigach na 1/4 mili (zasługa silnika i wagi wynoszącej około 800 kg)

- oprócz wersji cabrio, pick-up, kombi powstały także „Maluchy” w wersji z pługiem śnieżnym oraz wojskowej jako... pojazd gąsienicowy

- podobno najwięcej „Polaquito”, takim sympatycznym przezwiskiem ochrzcili samochód mieszkańcy "mekki" dla starych aut, jeździ na Kubie (niektórzy podają, że po wyspiarskich drogach porusza się nawet 50 - 60 tysięcy "Maluchów").

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama