Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Do takiej tragedii u nas nie dojdzie. Escape room już po kontroli straży

› Aktualności ponad rok temu    5.01.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 8 ocen 8 / 100%
A A A
Administracja Escape Room Gostyń zapewnia, że bezpieczeństwo klientów jest dla nich priorytetemAdministracja Escape Room Gostyń zapewnia, że bezpieczeństwo klientów jest dla nich priorytetem fot. arch. portalu gostynska.pl/A. Fajczyk (fotomontaż)

- Ciekawe czy escape room w Gostyniu jest bezpieczny? Czy ktoś wie, czy w gostyńskim escape room’ie możemy czuć się bezpiecznie? - takie pytania dziś od rana pojawiają się w mailach i telefonach do redakcji gostynska.pl. Pytają nauczyciele, rodzice, samorządowcy i osoby zainteresowane wyprawą do pokoju zagadek, który w Gostyniu mieści się na najwyższej kondygnacji budynku muzeum. Strażacy już dziś przeprowadzili tam kontrolę. 

Niepokój, związany ze stanem bezpieczeństwa w gostyńskim pokoju zagadek, otwartym zaledwie tydzień temu - PISALIŚMY O TYM TUTAJ związany jest z tragicznym wydarzeniem w escape room’ie w Koszalinie. Wczoraj po południu wybuchł tam pożar. Zginęło pięć osób, jedna osoba jest ciężko poparzona. W piątkowy wieczór wiadomość obiegła już cały kraj. Nastoletnie dziewczyny, które wybrały się do koszalińskiego pokoju zagadek, prawdopodobnie uczestniczyły w urodzinach jednej z nich. Miała to być niezapomniana zabawa, a zakończyła się dramatem.

Szef MSWiA Joachim Brudziński polecił komendantowi głównemu państwowej straży pożarnej wszczęcie kontroli przeciwpożarowych we wszystkich tego typu pomieszczeniach w całym kraju. To ważne, gdyż escape room’y nie są wydzielonymi obiektami, które podlegałyby osobnym prawom, przepisom, zapisanym w ustawie czy rozporządzeniu. Strażacy nie mają obowiązku przeprowadzania w nich kontroli przed oddaniem do użytku. Są to jednak obiekty użyteczności publicznej. Kpt. Marcin Nyczka, oficer prasowy KP PSP Gostyń zaznacza, że odpowiedzialnym za bezpieczeństwo czy zapewnienie sprawnej ewakuacji jest właściciel czy zarządca obiektu, w którym znajduje się pokój zagadek. - Nasz escape room znajduje się w sprawdzonym budynku, z czujnikami dymu. Jesteśmy pewni tego, że do takiej sytuacji na pewno u nas by nie doszło - zapewnia Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz i pomysłodawca uruchomienia tej atrakcji w Gostyniu. Podkreśla, że przygotowanie pokoju zagadek oparte zostało na najwyższej jakości materiałach, technologii i wyposażeniu, bez stosowania jakichkolwiek oszczędności, zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa.

O pracy w straży w Gostyniu TUTAJ

Gostyńscy strażacy już w nocy otrzymali polecenie kontroli pomieszczeń, jakie wchodzą w skład escape room’u w muzeum, przy ul. Kościelnej. Sprawdzanie trwało cały dzień. - Strażacy kontrolowali stan „pokoju”, jak działa monitoring, czy przejścia pomiędzy pomieszczeniami są bezpieczne, jak szybko można się wydostać. Pytali o dodatkowe klucze, które umieszczają opuszczenie pokoju przez graczy w każdej chwili. Mamy takie. Sprawdzano, jak działają przyciski zabezpieczające, które automatycznie odblokowują drzwi i zwalniają przejścia. Podczas kontroli sprawdzano też dokumentację oraz działanie monitoringu w trakcie gry - mówi Tomasz Teodorczyk z administracji Escape Room Gostyń, zapewniając, że bezpieczeństwo klientów jest dla nich priorytetem.

Pomieszczenia pokoju zagadek są klimatyzowane. Przed rozgrywką każda grupa informowana jest o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Poza tym w „pokoju” znajduje się 6 kamer, które pozwalają monitorować wszystkie poczynania uczestników zabawy. - Jeśli ktoś gorzej się poczuje, wystraszy się czy coś podobnego, trzeba to powiedzieć, pokazać do kamery. Cały czas obserwujemy uczestników zabawy - zapewnia Tomasz Teodorczyk. Szybka ewakuacja jest możliwa również dzięki przyciskom awaryjnym, umieszczonym wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. One zwalniają zawory blokujące przejścia.


Kpt. Marcin Nyczka, oficer prasowy KP PSP Gostyń

Kontrola została zakończona. Sam Escape Room Gostyń jest w porządku, nie ma uchybień pod względem bezpieczeństwa czy warunków ewakuacji. Z kolei sam budynek muzeum ma pewne niedociągnięcia w zakresie instalacji użytkowych, co jednak nie wpływa na bezpieczeństwo pokoju zagadek. Z każdego pomieszczenia można się szybko wydostać. Warunki ewakuacji są jak najbardziej zachowane.

Dodatkowo przy drzwiach znajduje się klucz awaryjny, dzięki czemu gracze w każdym momencie mogą opuścić pokój. Cały czas są w kontakcie z opiekunem escape room'u, dzięki krótkofalówce - grupa dostaje ją do rąk przed wejściem. Przez nią komunikuje się z osobami śledzącymi przebieg zabawy przez monitoring. - Jest jedno ciemniejsze pomieszczenie - „jaskinia”, w którym są dodatkowo latarki. Nie mamy ostrych narzędzi, niebezpiecznych materiałów, petard, nie występuje pirotechnika - zapewnia opiekun pokoju zagadek w Gostyniu. W muzeum znajduje się system przeciwpożarowy. Na każdym piętrze jest gaśnica.

Administracja zapewnia, że Escape Room Gostyń cieszy się dużym powodzeniem. Terminy odwiedzin są zarezerwowane przynajmniej przez tydzień. Po tragicznym pożarze w Koszalinie nikt nie odwołał rezerwacji.
 

+ 8 głosów: 8 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ logik
ponad rok temu ocena: 18%  8
brawo "mysliciel" i "logik od 7 bolesci" o to mi wlasnie chodzilo o fakt ze taka sytuacja jak miala miejsce w koszalinie moze zdarzyc sie wszedzie nie tylko w pokoju zagadek, bo z informacji jakie plyna dziewczyny sie nie spalily tylko zaczadzili bo zapalilo sie nie w escape roomie tylko obok...dlatego ja uwazny czytelnik artykulu widze nonszalancje w wypowiedzi urzednika "u nas do takiej sytuacji na pewno by nie doszlo" skad ta pewnosc? bo otworza sie drzwi samoczynnie?bo nasz obiekt nie pali farelkami ani gazowkami? polowa sukcesu...tymbardziej,ze pare akapitow dalej czytam cos co potwierdza moja logike...zeby nie bylo nie mam nic do panow ktorzy sie tu wypowiadaja, ani do dzienikarki ktora to ubrala w slowa, nie mam tez nic do gostyniakow i zycze wszystkim jak najlepiej, ale ta pewnosc ze u nas by do tego nie doszlo zaskakuje mnie mocno
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ logik
ponad rok temu ocena: 18%  7
ok, ladnie napisane -wystarczy powiedziec ze cos nie tak lub samemu wcisnac przycisk dodatkowo sa czujniki dymu itd, wszystko ok, tylko co dalej-otwieramy drzwi od escape roomu a na korytarzu ogien-skaczemy z poddasza czy idziemy w ogien?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ LOGIK OD 7 BOLESCI
ponad rok temu ocena: 91%  6
No to po kolei-zamykamy UM ,Starostwo,Policje,przedszkola,a przede wszystkim szpital w Gostyniu, Hutnik,restauracja,bo ewentualne klatki schodowe to sztuk 1 .Jeszcze o blokach zapomniano ..w takim toku rozumowania nie ma nic normalnego logik.
~ Mysliciel
ponad rok temu ocena: 82%  5
Ty logik! Tak samo mozesz zapytac o miejsce na najwyzszym poziomie w bibliotece, sali w szkole czy kinie. Wydostajemy sie na korytarz a tam ogien... poza tym ogrzewanie w gostynskim muzeum to nie farelki tylko centralne...
~ Uciekinier z utopii
ponad rok temu ocena: 13%  4
Redakcja ŻG zafundowała darmową reklamę gostyńskiemu eskejprumowi. Cha, cha, cha !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nevs
ponad rok temu ocena: 89%  3
No ty faktycznie piszesz jak uciekinier ale z psychiatryka ty ESKREJPRUMIE!
~ Nick
ponad rok temu ocena: 100%  2
Matoł jestes i tyle. Tez chcialem wiedziec czy tam jest bezpiecznie
~ news
ponad rok temu ocena: 83%  1
Precyzyjna i potrzebna informacja,bo ludzie od rana w nawale koszmarnych wiadamosci z Koszalina .Redakcja brawo.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji