Domy kanadyjskie jako ciekawa alternatywa wśród projektów domów jednorodzinnych

Opublikowano:
Autor:

Domy kanadyjskie jako ciekawa alternatywa wśród projektów domów jednorodzinnych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Rynek związany ze sprzedażą i budową domów jednorodzinnych szuka punktu zaczepienia, by zachęcić inwestora do czegoś oryginalnego i atrakcyjnego. Aktualnie dużo mówi się o domach energooszczędnych lub też samowystarczalnych energetycznie. Swoje miejsce wśród architektów i deweloperów zajmują również projekty domów jednorodzinnych rodem z Kanady i USA – tzw. domy kanadyjskie. Czy mają one szanse powodzenia na naszym rodzimym gruncie? Zastanówmy się wspólnie.

 

 

Projekt domu jednorodzinnego kanadyjskiego – jak to jest zrobione?

 

Szkielet domu kanadyjskiego zbudowany jest z drewna, czyli materiału, którego z całą pewnością nie brakuje w Ameryce Północnej. Fundamentowanie zachodzi tutaj całkiem podobnie, jak w przypadku budowy domu jednorodzinnego murowanego – można wykorzystać ławę lub płytę fundamentową. Następnie zaś wykorzystuje się drewniane słupy konstrukcyjne, które będą podporą dla ścian z płyty OSB, co stworzy nam bryłę budynku.

Strop, podobnie jak ściany przy budowie domu jednorodzinnego kanadyjskiego, wykonany jest z belek drewnianych i płyt OSB. Z uwagi na specyfikę wykorzystywanego materiału, należy dużą wagę przyłożyć do izolacji akustycznej. A co z izolacją termiczną – zapytacie. Otóż i na to projekt domu jednorodzinnego ma odpowiedź.

Chcąc ocieplić dom kanadyjski trzeba wyłożyć wolną przestrzeń pomiędzy drewnianymi belkami konstrukcyjnymi jakościowym materiałem termoizolacyjnym. W praktyce niech będzie to wełna mineralna kosztem styropianu, który nie wypełni nierówności pomiędzy płaszczyznami ścian z płyty OSB. Tak przygotowane ściany pokrywa się jeszcze folią wiatroizolacyjną oraz paroizolacyjną (nie zapomnijmy o niej w projekcie domu jednorodzinnego), a następnie ostatnią, wierzchnią warstwą, którą z reguły stanowi płyta gipsowo-kartonowa.

 

Mogą cię również zainteresować projekty domów drewnianych: https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_drewniane.html

 

Czy dom kanadyjski jest trwały w naszych warunkach oraz czy da się je odpowiednio zaizolować?

zrzut-ekranu-2018-05-24-o-13-48-05.png

 

Wokół domów kanadyjskich wciąż krąży wiele stereotypów, z których część jest zupełnie niesłusznie stworzona. Jednym z nich jest przekonanie, że wybierając projekt domu jednorodzinnego kanadyjskiego skazujemy się na dom nietrwały, który rozpadnie się po kilkunastu latach użytkowania lub będzie podlegał nieustannym poprawkom. W praktyce budowa domu jednorodzinnego kanadyjskiego wcale nie musi taka być, gdyż w tym celu wykorzystuje się tylko bardzo dobrze wybrane i przygotowane drewno. W Polsce jest to z reguły świerk, o doskonałych naturalnych parametrach mechanicznych, który podlega środkom ochrony min. przeciw szkodnikom i przeciwogniowej.

Dom kanadyjski, jeśli tylko jest dokładnie wykonany, może być też dobrze zaizolowany. Jeśli każda ściana posiada izolację o odpowiedniej grubości, współczynnik przenikania ciepła może spaść poniżej 0,3 – oznaczając tym samym, że przy dobrym projekcie domu jednorodzinnego można uzyskać miano budynku energooszczędnego. Podobnie sprawa ma się z izolacją akustyczną, która zrobiona sumiennie, wyeliminuje nam ryzyko głośnych stropów. Decydując się na budowę domu jednorodzinnego kanadyjskiego sięgnijmy więc po bardzo doświadczonych fachowców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE