Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Dotrzymali słowa. Podpisano umowę z wykonawcą obwodnicy [FILM]

› Aktualności› Samorząd ponad rok temu    21.08.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 12 ocen 19 / 100%
A A A
Podpisanie umowy w sprawie budowy obwodnicy GostyniaPodpisanie umowy w sprawie budowy obwodnicy Gostynia fot. A. Fajczyk

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Gostyniu podpisano umowę na budowę obwodnicy Gostynia. - Mamy to! - powiedzieli zadowoleni starosta gostyński Robert Marcinkowski i marszałek wielkopolski Marek Woźniak.

Spotkanie zorganizował Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, gospodarzem był powiat gostyński. Wśród gości znaleźli się marszałek Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, wicemarszałek Wojciech Jankowiak, parlamentarzyści, radni sejmiku wojewódzkiego oraz lokalni samorządowcy - gminni i powiatowi.

Jak gmina Gostyń odwdzięczyła się radnym sejmiku wielkopolskiego za to, że dołożyli kilknaście milionow do obwodnicy?

Zgodnie uznano, że jest to historyczna chwila, gdyż na konkretne zapewnienie, że budowa obwodnicy Gostynia będzie realizowana, mieszkańcy miasta czekali kilkanaście lat. Zabiegali o to lokalni samorządowcy, a także parlamentarzyści. - Pracowaliśmy wspólnymi siłami, aby ten sukces osiągnąć. Dziś możemy powiedzieć oficjalnie „budowa obwodnicy rusza!” - powiedział Robert Marcinkowski, gostyński starosta. 

Marszałek wielkopolski Marek Woźniak stwierdził, że dzisiejsze spotkanie było efektem działania wielu osób, a także wielu kompromisów.  - Możemy powiedzieć, że dotrzymaliśmy słowa. Ale nie oznacza, że to było łatwe, proste i przyjemne. To wymagało naprawdę rozwiązania szeregu problemów. A tym najważniejszym, który wciąż pozostaje - to brak obwodnicy drogi krajowej nr 12 - mówił marszałek. Podkreślił, że radni sejmiku wojewódzkiego musieli  podjęć niełatwą decyzję, chociaż zdawali sobie sprawę, że wyniki przetargów mogą być nieco zaskakujące, jeśli chodzi o cenę wykonania, w  porównaniu do kosztorysów. - Była to trudna decyzja, bo trudno jest dołożyć do projektu 23 miliony ekstra - powiedział Marek Woźniak.

Do podpisania umowy zasiedli dyrektor WZDW w Poznaniu Paweł Katarzyński oraz Marek Zaręba, dyrektor kontraktu spółki Strabag, która jest wykonawcą zadania. Inwestycja będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca najpierw musi wykonać projekt, uzyskać wszelkie uzgodnienia i wymagane prawem decyzje, a dopiero potem przystąpić do budowy.

Wójt Piasków Wiesław Glapka zaznaczył, że udział gminy w inwestycji jest bardzo duży. Ok. 90 proc. obwodnicy przebiega przez gminę Piaski. Wójt wspomniał o trudnych rozmowach z rolnikami, udostępniających grunty pod budowę. - Jesteśmy partnerem i beneficjentem inwestycji. Każda nowa droga - a zwłaszcza obwodnica bardzo nas cieszy. (...) Mieliśmy dużo dyskusji w tej sprawie w gminie Piaski, były też dość trune rozmowy z rolnikami, szczególnie z Podrzecza. Od razu powiem, że mam nadzieję, że ci rolnicy otrzymają stosowne i satysfakcjonujące ich odszkodowania za te grunty, ktore musieli przeznaczyć na obwodnicę.

Obwodnica drogi wojewódzkiej 434 będzie miała 8,4 km długości (wraz z drogą łączącą obwodnicę z istniejącym układem drogowym o dł. 1,8 km). Będzie się zaczynała na połączeniu z drogą krajową nr 12 i drogą powiatową 4954P, a koniec zaplanowano na skrzyżowaniu z drogą powiatową 4939P Gostyń - Krajewice. Całkowity koszt budowy wynosi ponad 116 mln zł.

Projekt łącznika kosztował 160 tys. zł, a środki wyłożyły gmina Gostyń i powiat. Termin zakończenia inwestycji przypada na 2021 rok.
 

+ 19 głosów: 19 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (12)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ fajnie!
  ponad rok temu ocena: 80%  12
  Czy to obwodnica Powiatu gostynskiego czy Gostynia? Dlaczego mam wrazenie ze to spotkanie PO i jakby przedwyborcze? Radnych gminy chyba nie ma i wymowna nieobecnosc burmistrza Gostynia. Brawo chlopaki fajna zabawa.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Pamiętliwy
  ponad rok temu ocena: 53%  11
  Pan Robert już zapomniał jak wiekim był przeciwnikiem powstania ulicy Europejskiej - wtedy zwanego łącznikiem? Gdyby niej jej budowa dzisiaj nic by nie było. Jak szybko można zacząć udawać zwolennika jej budowy i doklejać się do nie swoich sukcesów?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ BG
  ponad rok temu ocena: 31%  10
  Daj spokój zazdrosny człowieku. Robert, naprawdę gratuluję wielkiej sprawy.
  ~ OB
  ponad rok temu 9
  W końcu po kilkunastu latach obiecanek dotrzymali słowa ha ha.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ warcisław
  ponad rok temu ocena: 77%  8
  faktycznie, a gdzie burmistrz ?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ powiatowa obwodnica
  ponad rok temu ocena: 80%  7
  Burmistrz niepotrzebny .To ekipa PO I SKW. Wybory kochany,wybory ,a wszelkie sukcesy to chyba wiadomo czyje.
  ~ obwodnica
  ponad rok temu ocena: 46%  6
  Tu nie ma miejsca na przypadki. Skoro starostwo było miejscem podpisania umowy widać wyraźnie kto bardziej o obwodnicę zabiegał. W kręgach ratuszowych podobno powstał niezły popłoch. Brak burmistrza na takiej uroczystości jest wielkim wstydem.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ IP
  ponad rok temu ocena: 64%  5
  Robciu znowu komentarze z pracy ?
  ~ hun
  ponad rok temu ocena: 58%  4
  Dobrze , że zaczną budować, ale jak zawsze tak powiat to zorganiz ował tak aby wyglądało na to że gminy Gostyń nie ma !
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ bul
  ponad rok temu ocena: 52%  3
  Boli, że umowa na budowę obwodnicy podpisano w Starostwie? A może po prostu wychodzi, że gmina wcale takich zasług nie ma?
  ~ Ktoś
  ponad rok temu ocena: 70%  2
  Już się zaczęła kampania?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ zdzich z tych Tych
  ponad rok temu ocena: 53%  1
  Mały Robert kampanię prowadzi cały czas. Z mizernym skutkiem jak widać.