Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Dramatyczny apel o pomoc finansową dla szpitala. Konieczny jest zakup sprzętu i wyposażenia

› Społeczeństwo 2 miesiące temu    18.03.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 19 ocen 0 / 0%
A A A
Szpital SP ZOZ w GostyniuSzpital SP ZOZ w Gostyniu fot. A. Fajczyk

Dramatyczny i emocjonalny apel o środki potrzebne na zakup brakującego sprzętu dla gostyńskiego szpitala - tak o wystąpieniu dyrektor SP ZOZ Justyny Jaskulskiej mówi burmistrz Gostynia Jerzy Kulak. Dziś w Starostwie Powiatowym w Gostyniu odbyło się kolejne posiedzenie powiatowego sztabu zarządzania kryzysowego, z udziałem włodarzy gmin powiatu gostyńskiego i innych służb. Okazało się, że gostyńska lecznica nie jest przygotowana na przyjęcie chorych na COVID - 19 (koronawirusa).

Do walki z chorobą w lecznicy potrzebny jest m.in. sprzęt za 500 000 zł. Chodzi o dwa kardiomonitory wraz centralą monitorującą oraz dwa ssaki próżniowe, które uzupełniać mają terapię oddechową na stanowiskach intensywnego nadzoru i opieki w szpitalu. Gmina Gostyń odpowiedziała na apel, a burmistrz Jerzy Kulak zdecydowanie oznajmił, że z budżetu wyłoży 150 000 zł na zakup potrzebnego sprzętu. Na rzecz SP ZOZ 100 000 zł przekaże także zarząd powiatu gostyńskiego. Decyzje te związane są z koniecznością przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19. Szpital ZP ZOZ wyposażony zostanie w nowe kardiomonitory, ssaki próżniowe, a także środki ochrony osobistej dla pracowników.
 

- Szpital musi zakupić drogi sprzęt, aby walczyć z koronawirusem. Justyna Jaskulska przedstawiała dzisiaj konkretnie, jakie są potrzeby. Okazało się, że na uzupełnienie braków potrzeba 500 000 zł. Te środki muszą znaleźć się szybko - mówi Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia.

 

Samorząd powiatowy nie ma w budżecie całej kwoty, aby sfinalizować zadanie.

- Zadeklarowałem, że przekażę kwotę niemałą, bo 150 000 zł na pomoc, mimo że można by powiedzieć, że ma my inne zadania, inwestycje inne problemy. Ale zdrowie naszych mieszkańców jest najważniejsze - uzasadnia deklarację włodarz gostyńskiej gminy.
 

Pozostałe samorządy gminne również chętne są do pomocy szpitalowi. Deklaracje obecnych na posiedzeniu włodarzy doprowadziły do tego, że prawdopodobnie w najbliższych dniach te środki zostaną zabezpieczone w budżetach - i szpital będzie mógł kupić sprzęt, a tym samym odpowiedzieć na prośbę dyrektor Justyny Jaskulskiej, która dziś miała być przekazywana uczestnikom spotkania ze łzami w oczach.

- Na chwilę obecną zabezpieczenie sprzętowe gostyńskiego SPZOZ jest wystarczające, ale trzeba być gotowym na większe wyzwania. Przygotowujemy się na różne sceniariusze. Dzisiaj dla wszystkich nadszedł czas swego rodzaju społecznej próby - mówi starosta powiatu gostyńskiego Robert Marcinkowski.

- Nie ukrywajmy, może się okazać, ze to nie są jedyne potrzeby powiatowej lecznicy w tym trudnym okresie. Akurat dziś nie zostało to dokładnie nakreślone, ale była mowa o tym, że być może w kolejnych tygodniach okaże się, że pieniądze będą jeszcze potrzebne - dodaje Jerzy Kulak, oceniając obecną sytuację.

Gostyński włodarz przyznał, że od ubiegłego tygodnia niepokoił go temat przygotowania powiatowej lecznicy do walki z koronawirusem, do opieki nad chorymi. Był nawet zaskoczony, że nie rozmawiano o tym konkretnie podczas ubiegłotygodniowych posiedzeń sztabu zarządzania kryzysowego. Wczoraj kontaktował się telefonicznie z dyrektorem SP ZOZ Justyną Jaskulską.

- Wtedy nie było jeszcze takich próśb wprost, bezpośrednich. Być może przyszły wytyczne, być może trwały uzgodnienia ze starostwem? - powiedział Jerzy Kulak. - Zdaję sobie sprawę w jakiej trudnej sytuacji jesteśmy, sprzęt i wyposażenie są potrzebne, gdyż nie wszyscy chorzy mieszkańcy trafią do szpitali zakaźnych w Poznaniu, czy Kaliszu i będą leczeni w Gostyniu. A w takiej sytuacji sprzętu będzie za mało. Jako samorządy mamy ciężką sytuację. Nie ukrywajmy, spodziewamy się, że wszystkie dochody nie zostaną zrealizowane - dodał burmistrz Gostynia.
 

Włodarze z powiatu gostyńskiego i gminy Gostyń na jutro w trybie pilnym zwołali nadzwyczajne sesje radnych.

- Mam nadzieję, że radni poprą inicjatywę - mówi burmistrz Kulak.

Ponadto, w celu poprawy bezpieczeństwa i komfortu pracy personelu medycznego, zarząd powiatu gostyńskiego zdecydował o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitala. Na spotkaniu z samorządowcami reprezentującymi gminy powiatu gostyńskiego samorządowcy zadeklarowali dodatkową pomoc dla szpitala. Poza 100 tysiącami powiat gostyński mam zamiar przekazać jeszcze 55 tysięcy. Gminy z kolei chcą łącznie przeznaczyć na ten cel dodatkowo ponad 400 tysięcy zł.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (19)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obywatel
2 miesiące temu 19
Panowie Burmistrzowie, Panie Starosto, jestem Polakiem i jestem dumny z tego jak zachowują się moi rodacy, którzy włączyli się w walkę na każdy możliwy sposób nie czekając na reakcję władz centralnych. Dziękuję również Wam, że wspieracie lokalną służbę zdrowia. Dziękuję Wam wszyscy przedsiębiorcy, którzy wspierają na każdy możliwy sposób walkę z wirusem. Dziękuję Pani dr Cwojdzińskiej za akcję zbierania przedmiotów ochrony osobistej. Mam nadzieję, że nie będę musiał korzystać i minę pandemię bez zakażenia. Wszystkim życzę zdrowia na najbliższy czas. #zostańwdomu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec Gostynia
2 miesiące temu ocena: 100%  18
Ludzie po o Wam ten hejt. Nie macie nic wartościowego do powiedzenia to milczcie. Każdy mądry jak nie potrzebuje, a w nagłym przypadku dzwoni i oczekuje pomocy. Zamiast strzępić języki wpłaćcie kilka złotych na zbiórkę dla szpitala tego czy innego https://www.siepomaga.pl/koron... zebrali na tą chwilę 11 000 000 pln, bo trzeba walczyć z wirusem wszystkim co mamy, a nie czekać aż nas dopadnie.. Normalnie czuję sie jak bym oglądał Dzień Świra: Gdy wieczorne zgasną zorze, Zanim głowę do snu złożę, Modlitwę moją zanoszę Bogu Ojcu i Synowi: "Dopierdolcie sąsiadowi! Dla siebie o nic nie wnoszę, Tylko mu dosrajcie proszę." Kto ja jestem? Polak mały Mały, zawistny i podły. Jaki znak mój? Krwawe gały. Oto wznoszę swoje modły Do Boga, Marii i Syna: "Zniszczcie tego skurwysyna Mego brata, sąsiada, Tego wroga, tego gada." "Żeby mu okradli garaż, Żeby go zdradzała stara, Żeby mu spalili sklep, Żeby dostał cegłą w łeb, Żeby mu się córka z czarnym I w ogóle żeby miał marnie, Żeby miał AIDS-a i
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Foster 54
2 miesiące temu ocena: 33%  17
Reasumując miałbym pensje jak burmistrz dal bym z 5000 zl A co
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
2 miesiące temu ocena: 33%  16
Starosta 100 tyś (od podatników), Burmistrz 150 tyś (od podatników), Starosta 155 tyś (od podatników)... KTO DA WIĘCEJ? Oczywiście kasa podatników bo swoją się liczy i w domu kisi. I tak sie licytowały dwa rycerzyki zamiast wspólpracowac dla dobra mieszkańców...ehhh
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Społeczeństwo (znowu) pomoże
2 miesiące temu ocena: 65%  15
Starosta wystawia nas na "społeczną próbe"? Ok chętnie pomogę szpitalowi ale czy Starosta wywiazuje sie ze swojej "nie społecznej próby"? Czy dobrze zarządza finansami powiatu skoro my mieszkańcy musimy dokładac extra?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ JakubBoski
2 miesiące temu ocena: 25%  14
"Starosta przeznacza miliony...oby tak postępowali inni" ZE SWOICH PRZEZNACZA?! Z na...szych pieniędzy bo łatwo wydawać nieswoje a ty bedziesz mowil ze my mamy dawac swoje? Gratuluje!
~ xxx
2 miesiące temu ocena: 43%  13
Starostwo przeznacza na szpital miliony i oby tak postępowali inni a nie wykorzystywali epidemię dla hejtu.
~ jaca
2 miesiące temu ocena: 86%  12
Każdego miesiąca każdy z nas oddaje pieniądze w formie wszelkich podatków/danin/opłat i ekipa rządząca dysponuje i rozporządza tymi pieniędzmi. Jeszcze kilkanaście dni temu uznali że nie ma potrzeby przeznaczać 2mld PLN na służbę zdrowia ponieważ TVPis leczy równie dobrze przez szerzenie propagandy i pokazywania Polski jako krainy mlekiem i miodem płynącej. To PAŃSTWO ma zas***y obowiązek wyposażyć i utrzymać szpital i leczyć ludzi. Za chwilę będziemy robić zrzutki na zakup witaminy C bo do tego przyzwyczajamy rządzących a oni śmieją się z wyborców.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Basia
2 miesiące temu ocena: 60%  11
Mój maż potrzebował pomocy gdy nocami zdarzały mu się obrzęki języka lub podniebienia to lekarz stwierdził że z taką blahostka przychodzi na nocny dyżur. To najlepiej mógł się udusić byle tylko doktorek sobie pospal.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gostynianka
2 miesiące temu ocena: 73%  10
Dopiero szpital odbierał jakieś nagrody za innowacyjność i coś tam jeszcze, a tu okazuje się ,że znowu po prośbie do gmin z dramatycznym apelem . To może ten apel emocjonalny i dramatyczny raczej do ministerstwa zdrowia,do rządu a nie po okolicy zbierać środki przeznaczone na inne cele,bo za chwilę burmistrzowie jak ognia będą unikać wizyty w sztabie kryzysowym powiatowym.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ggg
2 miesiące temu ocena: 78%  9
Panie starosto jakie inne zadania? Jakie problemy? Chyba są jakieś priorytety.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gostyniak
2 miesiące temu ocena: 50%  8
Sprzedać drogę do nikąd która jest wizytówką Gostynia tak jak cukierniczka
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ~aaa
2 miesiące temu ocena: 43%  7
zbiórke zrobic !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Więcej dla szpitala
2 miesiące temu ocena: 35%  6
A gdzie są ci co tak głośno krzyczeli żeby zamknąć ta umieralnie? Kiedy wirusek zapukał do drzwi to każda złotówkę wydłubią. Może teraz docenicie wartość posiadania w swoim mieście szpitala....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jan do Rumcajsa
2 miesiące temu ocena: 67%  5
W Gostyniu nie ma żadnego SORu. Najbliższe w Lesznie i Jarocinie.
~ Rumcajs
2 miesiące temu ocena: 80%  4
Teraz ,,szpital" płacze o kasę. Jedyne co mi się z nim kojarzy to niemiła obsluga, ignorancja i olewanie pacjentów na SOR. Niestety musiałem 3 razy skorzystać z tej instytucji i każdą wizytę wspominam niemiło.
~ Xxx
2 miesiące temu ocena: 33%  3
Zrobcie jakas zbiórkę dodatkowo. To dla dobra nas wszystkich !!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 3x
2 miesiące temu ocena: 71%  2
Na tvpis 1,7 miliarda przez 5 kolejnych lat, w sumie 8,5 miliarda PLN. a służba zdrowia ledwo zipie.
~ Jan
2 miesiące temu ocena: 67%  1
Pisdzielce odprawy (kurski 330tys. PLN) , nagrody i limuzyny sobie fundują a na służbę zdrowia pieniędzy brak.