Drugi festiwalowy weekend tylko w Internecie

Opublikowano:
Autor:

Drugi festiwalowy weekend tylko w Internecie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

- Drodzy Melomani, niestety Powiat Gostyński znalazł się na liście powiatów objętych obostrzeniami w związku pandemią COVID-19 i od soboty będzie w strefie czerwonej. W związku z tym odwołujemy koncerty festiwalowe z udziałem publiczności, które miały odbyć się w sobotę 3.10 i w niedzielę 4.10. Koncerty odbędą się on-line i będą transmitowane w sieci. Zapraszamy do oglądania ich na naszym profilu Facebook i na naszej stronie internetowej www.jozefzeidler.eu. Początek transmisji sobota 19.30, niedziela 18.30 - taka wiadomość znalazła się na profilu facebookowym Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, organizatora Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA.

Program drugiego dnia XV Festiwal Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA Gostyń – Święta Góra 2020:

sobota, 3 października 2020 r., godz. 19:30
NUTY WIELKIEGO PASTERZA
Koncert z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II

TREBUNIE TUTKI
AFFABRE CONCINUI

NUTY WIELKIEGO PASTERZA
Krzysztof Trebunia – słowa i muzyka

Wolfgang  A. Mozart – Ave Verum Corpus
Aloys Kothe – Adoramus
Oskar Kamiński – Locusiste
Marek Raczyński – Ave Regina Caelorum
Jan Szopiński –  Missa Sancti Adalberti (Kyrie, Gloria)

NUTY WIELKIEGO PASTERZA autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki są muzycznym wspomnieniem Papieża-Polaka, blisko związanego z górami i ludźmi gór. To dzieło przekazuje treści i emocje wszystkim zachowującym w pamięci naszego wielkiego rodaka, częstuje  entuzjazmem pierwszych miesięcy pontyfikatu, radością osobistych spotkań, ale też żalem i wzruszeniem trudnych doświadczeń. To nastrojowy program zawierający muzyczne wspomnienia z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski i Jego wizyt na Podhalu, utwory autorskie z płyty „Podniesienie” - dedykowanej Ojcu Świętemu i wręczonej mu podczas specjalnej audiencji, osobiste wspomnienia rodziny Trebuniów-Tutków i fragmenty „Listu artystów do Ojca Świętego”, ulubione przez Papieża melodie góralskie oraz utwory z albumu „Pieśni Chwały”, zwieńczone charyzmatycznym utworem „Góry Cię chwalą” z płyty nagranej wspólnie z Twinkle Brothers, zawiezionej do Watykanu przez ks. prof. Józefa Tischnera.

Trebunie-Tutki to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na wielkich festiwalach. Jako jedyny zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Music Charts Europe Europejskiej Unii Radiowej.

AFFABRE CONCINUI to znany zespół wokalny śpiewający a cappella, został założony w 1983r. w Poznaniu. Członkowie zespołu są wychowankami dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich, S. Stuligrosza i J. Kurczewskiego. Zespół zaśpiewał do tej pory ponad 1200 koncertów w największych ośrodkach kulturalnych kraju, a także poza jego granicami. Kilkakrotnie artyści występowali także w Bazylice na Świętej Górze.

niedziela, 27 września 2020 r., godz. 18:30
SKARBY BIBLIOTEKI ŚWIĘTOGÓRSKIEJ
Alfons Szczerbiński - prawykonania utworów
Koncert w 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena

Alfons Szczerbiński - Pieśni bez słów op.22 
Alfons Szczerbiński - Sonata na skrzypce i fortepian op.30 / prawykonanie
Aleksander Tansman - Sonata nr 2
Ludwig van Beethoven - Sonata na skrzypce i fortepian No. 9  “Kreutzer”
Alfons Szczerbiński - Pieśni bez słów op.22 / Robert Adamczak – fortepian

Klaidi Sahatci – skrzypce/ Antonio Stradivari “ex Wieniawsky”, 1719
Tomasz Krzysica – tenor
Ksawery Miecznik – sopran chłopięcy
Giorgio Koukl – fortepian
Robert Adamczak – fortepian

Wśród ponad 200 rękopisów i starodruków muzycznych zachowanych w bibliotece świętogórskiej szczególne miejsce zajmuje zbiór nut, pamiątek i dokumentów związanych z Alfonsem Szczerbińskim. Pianista i kompozytor urodzony w Gostyniu, dzięki wielkiej determinacji ukończył z wyróżnieniem Berlińską Królewską Akademię Sztuki. Jego utwory na fortepian, skrzypce i pieśni na głos solowy cudem przetrwały do czasów współczesnych w formie rękopisów. Przed zniszczeniem w okresie zaborów i wojen uchroniła je bratanica kompozytora, Maria Szczerbińska, której intencją było stworzenie na Świętej Górze muzeum poświęconego jej stryjowi. Maria Szczerbińska była w latach powojennych częstym gościem u księży filipinów na Świętej Górze. Odwiedzała tu wówczas swojego brata, ówczesnego superiora zgromadzenia księży filipinów – Stanisława Szczerbińskiego. Po raz pierwszy w tym roku usłyszymy sonaty skrzypcowe Szczerbińskiego opracowane na podstawie rękopisu. Tym większe to wyróżnienie dla festiwalu, że usłyszymy je w interpretacji znakomitego skrzypka, który zagra na instrumencie Antonio Stradivariego należącym kiedyś do Henryka Wieniawskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE