Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Dużo więcej zapłacimy za śmieci od stycznia 2020 roku. Znamy stawki

› Społeczeństwo 9 miesięcy temu    17.10.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 55 ocen 5 / 80%
A A A
 fot. arch. gostynska.pl

Wzrastają stawki za odbiór odpadów od mieszkańców w gminach, należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego: Gostyń, Krobia, Pogorzela, Poniec i Pępowo. Od 1 stycznia 2020 r. właściciele posesji będą płacić miesięcznie 24 zł/ od osoby zamieszkującej za odbiór odpadów. Decyzję podjęło Zgromadzenie Członków Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (KZGRL) na wczorajszym posiedzeniu.

- Rynek odpadowy bardzo drożeje, firmy przedstawiają nam bardzo wysokie oferty i nie jesteśmy w stanie utrzymać takich stawek, jakie mamy obecnie - usprawiedliwiał decyzję zgromadzenia członków Robert Lewusz, kierownik referatu gospodarki odpadami i ochrony środowiska w Komunalnym Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. - Stawka nie została ustalona od razu, odbyło się kilka spotkań roboczych, na których analizowaliśmy propozycje, jakiej wysokości ma być opłata. Ona początkowo była jeszcze wyższa, wynosiła 30 zł. Wynikała z ofert złożonych w przetargach przez firmy zajmujące się wywozem odpadów, ze zmian przepisów, które weszły w życie we wrześniu 2019 roku - dodał.

Gdzie uczniowie brali udział w biciu rekordu? - KLIK

Przypomnijmy - nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza możliwość stosowania wysokich opłat za odpady zmieszane. Ma to obywateli zmobilizować do segregacji. Nie będzie nam się opłacało wrzucać do kubła wszystkiego, co popadnie.
    Obecnie w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mamy wybór - możemy zadeklarować segregację śmieci i mieć obniżoną stawkę, albo wrzucać do jednego kubła wszystko i za odbiór zmieszanych odpadów płacić więcej. Po zmianach przepisów, które wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. obywatele nie mają już wyboru - będą mieli obowiązek segregować odpady. Ci, którzy nie będą tego robić, muszą liczyć się z dużo wyższymi opłatami. Ustawa dopuszczała ustalenie opłaty od dwóch do czterech razy wyższej niż ustalona przez Związek czy gminę stawka.
Po wczorajszych obradach zgromadzenia członków KZGRL okazuje się, że właściciele posesji, u których pracownicy KZGRL stwierdzą brak segregacji odpadów, zapłacą wyższą stawkę, niż ustalona.

- Wyższa opłata jest pewną formą kary za nieposegregowanie odpadów - zaznaczył kierownik. - Wybraliśmy najniższą możliwą opłatę jako karę, bo dwa razy wyższą. Mogliśmy zrobić cztery razy wyższą, co dopuszcza ustawodawca - dodał. 

 

Co spowodowało, że zapłacimy 24 zł od osoby za odbiór odpadów a nie 30 zł, jak wcześniej zapowiadano? 

Jaką miesięczną „karę” - stawkę nałożono na właścicieli posesji, którzy będą wciąż oddawać śmieci zmieszane (co od 1 stycznia będzie już niedozwolone)?

Jakie dodatkowe kubły będziey musieli wystawiać przed posesją? - CZYTAJ TUTAJ

Jak od nowego roku będą musieli poradzić sobie właściciele nieruchomości niezamieszkałych(firmy, przedsiębiorstwa) - o tym już w najbliższym numerze „Życia Gostynia”
 

+ 4 głosów: 5 (80%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (55)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ huta
9 miesięcy temu ocena: 50%  55
Gostyń największe gów,, na ziemi nie dość że każdy każdego śledzi i obserwuje sąsiedzi podsłuchują sąsiadów to jak pójdziesz do pracy w gostyniu to jak się nie wyrobisz to kolega szefa podpierd, że nic nie robisz a sam nic nie robi , a jak się w robocie wyrobisz to jesteś naćpany i ćpasz i znów kolega szefa idzie do brygadzisty cię podje,, że ty ćpasz a pada taka że on nic nie robił
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tak chcieliśmy.
9 miesięcy temu ocena: 50%  54
Rozejrzyj się co się dzieje w kraju. Ceny odbioru śmieci rosną wszędzie. Masz na ten temat cały artykuł a ty pieklisz się bo płacilaś 30 zł. Jak widzisz jak było to możliwe to miałaś taniochę przez wiele lat.. Teraz już to jest niemożliwe. Jak nasz kraj w dalszym ciągu będzie tak rządzony 500 plus 300 plus 14 emerytura i inne wynalazki wszystko zdrożeje jeszcze bardziej. Odbiór śmieci będzie kosztował i 100 zł od osoby. Ekonomia nie zna próżni. Jeśli jest rozdawnictwo , wartość pieniądza spada i wszystko drożeje. To bardzo proste. Ale tydzień temu większość wybrała rozdawnictwo i drożyznę. Nie wiem do kogo te pretensje skoro właśnie odbyly się wybory. I wynik jest jednoznaczny. Polacy chcą PODWYŻEK. inaczej nie można tego nazwać. .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Magdalena
9 miesięcy temu ocena: 100%  53
Jak dziennikarz może napisać taki artykuł tłumaczący władze z takich podwyżek? W sumie to czytany proszę macie podwyżki ale nic się nie stało bo mogły być wyższe. Ludzie powinni się wypowiedzieć burmistrz tłumaczyć ze wpędził ludzi w takie podwyżki. Gdzie jakieś wyliczenia? Boicie się je pokazać? Trzyosobowa rodzina segregująca odpady płaciła 35 złotych na miesiàc teraz zapłaci 75!!!! I to ma być nagroda za segregacje?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jarek
9 miesięcy temu ocena: 100%  52
Związek kasę brał i spał 24 zł to za zmieszane za miejsce na wysypisku a my segregujemy i to miało trafiać do recyklingu nie zasmiecac i nie być obciążone kosztami wysypiska ale kto by sobie krawat strzepil żeby to zrobić jak teraz jest wygodnie drogo i niepoliczalnie. Wysypiska kasuja związek albo za wagę albo za m3 a my płacimy związkowi od osoby. Można sobie wyobrazić tylko jaka kasa się tam przewala każdy mieszkaniec płaci na te przewaly i jeszcze idiote z siebie robi segregujac. Posegregowany surowiec do recyklingu ma swoją wartość a nie jeszcze za to płacić 24 zł za osobę za to że brudną robotę odwalil
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Majka
9 miesięcy temu ocena: 100%  51
Panie burmisyrzu prosimy o odlaczeniesieod związku i opracowanie innego planu tak aby mieszkańcy byli zadowoleni.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Guest
9 miesięcy temu ocena: 50%  50
Drodzy Gostynianie. Sorry, że nie na temat. Tak się składa, że wkrótce będę przejazdem w Waszym mieście w porze obiadowej. Jaką restauracje z dobrą kuchnią możecie mi polecić? Nie mam na myśli fast foodu. Z góry dziękuję K.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do Guest
6 miesięcy temu 49
Czarny piec.
~ głodny
9 miesięcy temu ocena: 33%  48
Pięknie sprowokowana reklama
~ Bierny, Mierny, ale Wierny.
9 miesięcy temu ocena: 0%  47
Krawatka.
~ 1234
9 miesięcy temu ocena: 50%  46
Tylko i wyłącznie Krawatka.
~ Gość
9 miesięcy temu ocena: 100%  45
Panie burmistrz poszukaj pan innej firmy, bo wątpię żeby to przeszło!! Złodzieje !!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gostyniak
9 miesięcy temu ocena: 92%  44
Chyba ich po...... Odstawiamy kosz jak jest pełny (pustego lub do połowy raczej nikt nie wystawia), prędzej nie wystawiam, czyli raz na 3 tygodnie. Resztę segregujemy w worki plastiki i td.. płacę za cały miesiąc, domowników jest 7 . W życiu nie będę płacić takich pieniędzy. Powinno być ile odstawiamy za tyle płacimy i już ,koniec , dziękuję!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ~~~~~
9 miesięcy temu ocena: 86%  43
No to do lasu byśmy nie weszli. Chyba cię pogieło. Jeśli jest 7 domowników to każdy ma dochód i niech za siebie płaci. Dzieci 500plus też nie dostały na nowy smartfon tylko między innymi na takie sprawy. Decydując się na dzieci trza brać za to odpowiedzialność. Państwo czy rząd nie ma swoich pieniędzy twoje 500 plus idzie z czyiś podatków.
~ Rrr
9 miesięcy temu ocena: 100%  42
Precz ze związkiem komunalnym ,więcej kasy dla gmin by było ,
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ppp
9 miesięcy temu ocena: 100%  41
Po co odbierają kubły zmieszane co tydzień niech zbierają co dwa i tak nic tam prawie nie można wrzucać, najlepszy numer jest że odpady segregowany czyli plastik szkło, papier od października zbierają raz w miesiącu przecież to są jakieś jaja później masz 10 worków gdzie to mamy trzymać, a jak wystawisz 10-15 worków to najlepsze jest to że nowych worków już nie otrzymasz tylu co wystawiłeś tylko z 3-4 mniej. Niech się zabiorą za tych co palą dosłownie wszystko w piecach. Jak rodzina 4-6 w domu może wystawiać pół worka plastików i nic więcej co papieru przez cały miesiąc nie mają.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ w
8 miesięcy temu 40
Może wystawiać pół worka plastiku, jeśli komuś zależy na planecie i redukuje ilość zakupowanych plastików. Nie można wrzucać wszystkich do jednego worka - są tacy, którzy ograniczają ilość plastików z pełną świadomością i odpowiedzialnością. I chwała im za to, bo marny odsetek tych segregowanych śmieci jest tak naprawdę przetwarzany...
~ Ip usa
9 miesięcy temu ocena: 100%  39
Dlaczego do dzisiaj nie wprowadzono w sklepach obowiązku oferowania toreb papierowych zamiast reklamówek,dlaczego wielkie firmy nie wracaja do opakowań szklanych? Jak długo będziemy mieli podnoszone opłaty a nic nie będzie robione w zakresie utylizacji plastiku ? W artykule nie przeczytałem więc pewnie nie opracowano żadnych innowacji recyklingu więc skad te podwyżki? Jak zwykle za nic .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pundelo
9 miesięcy temu ocena: 100%  38
Dlaczego sklepy nie segreguja śmieci? Tylko jak leci do jednego wora wszystko i wyrzucają do osiedlowego śmietnika. Dlaczego wzorem innych miast dany sklep nie ma swojego kubla? Niech ustawia sobie przed sklepem i niech do swojego wrzucaja
~ Gh
9 miesięcy temu ocena: 100%  37
Niech odbierają raz na 2 tygodnie będzie taniej.i może zmiana firmy odbierającej
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jan
9 miesięcy temu ocena: 64%  36
500 kosztuje 700
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ewa
9 miesięcy temu ocena: 100%  35
Dokładnie. Zgadzam się w 100 %. A ten durny naród brnie w to dalej
~ Ha ha
9 miesięcy temu ocena: 80%  34
Co z tego że wielka segregacja jak do pieca można wszystko wkładać wszystko ha ha ha ha Zwłaszcza w Pogorzeli gdzie nic z tym nie robią ha ha ha ha i zwłaszcza Ci co biorą opal że stolarni ha ha ha ha
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ M.
9 miesięcy temu ocena: 100%  33
To ile zarabia Prezes ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ansssssssss
9 miesięcy temu ocena: 56%  32
a wy mysicie ze gdyby inna partia weszla bylo by lepiej tak samo bo wszyscy jada na tym samym wozku i tyle na temat wazne ze oni maja wiecej niz my i nic lepiej nigdy nie bedzie lecz gorzej z roku na rok
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Proszę.
9 miesięcy temu ocena: 100%  31
23,30zl - koszt wywozu i zagospodarowania odpadów, 0,70zl - administracja i windykacja
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ewa
9 miesięcy temu ocena: 93%  30
24 zł/ od osoby czy was pogiglało - jaki jest rzeczywisty koszt wywozu śmieci a ile idzie na administrację - proszę o pokazanie wszystkim takiej kalkulacji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ewaaaa
9 miesięcy temu ocena: 100%  29
dokładnie, prosze opisać ceny wywozu składowania i administracji, przecież to powinno być dostępne dla każdego a nigdzie nie można tego znaleź
~ Piter
9 miesięcy temu ocena: 94%  28
Trzeba płacić za obiecanki pisowskie i socjale wypłacane Polakom a głupi naród cieszy się że dostanie 500+ czy 14 emeryturę Pięć razy oddacie te pieniądze haha
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Uuu
9 miesięcy temu ocena: 100%  27
Jak to możliwe że nie było przetargu a cena poszła do góry?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Proszę.
9 miesięcy temu ocena: 33%  26
Był przetarg i wyszła stawka 30zl/osoby. Unieważnili i obniżyli kryteria. Kalkulacja wychodzi na ok 24zl.
~ Maria
9 miesięcy temu ocena: 77%  25
Dziekujemy władzom miasta za podwyżkę. Żenada żeby rodziny tyle płaciły za śmieci jak można tak traktować mieszkańców podwyżka 100 procent gdzie my żyjemy? A wszystkie te śmieci i tak trafiają na hołdy nic się z jimi nie robi tylko kasę
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
9 miesięcy temu ocena: 77%  24
za nową cenę odpowiedzialny jest burmistrz Gostynia powinien ogłosić przetarg na odbiór śmieci piaski i borek płaca mniej
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarock
9 miesięcy temu ocena: 100%  23
Bo Piaski i Borek Wlkp. dostarczają śmieci do Jarocina a nie Leszna.
~ Redakcja
9 miesięcy temu ocena: 100%  22
Chyba mieszkańcowi i Marii należą się słowa wyjaśnienia, bo żyją nie w tym świecie. Gmina Gostyń od lat należy do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, podobnie jak kilkanaście innych gmin z byłego woj. leszczyńskiego. O wysokości stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów decyduje Zgromadzenie - czyli przedstawiciele gmin czlonkowskich, o czym wiele razy pisalismy na łamach Zycia Gostynia i portalu gostynska.pl. W pow. gostyńskim TYLKO gminy Piaski i Borek same ustalają stawki za zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Tam też kwoty wzrosną lub wzrosły
~ Rak
9 miesięcy temu ocena: 50%  21
Wszędzie będą podwyżki nie tylko w Gostyniu
~ Tyle
9 miesięcy temu ocena: 85%  20
Za nową cenę odpowiedzialny jest rząd, dokladnie Pisu ktory to zwiększył stawke za składowanie śmieci, dwa to podwyżka z pewnością wiąże się z podwyżka płacy minimalnej tyle.
~ Piaski Borek
9 miesięcy temu ocena: 100%  19
Za chwile będą płacić jeszcze więcej. Stawiam że ok 30 zł .
~ unia
9 miesięcy temu ocena: 40%  18
To wymogi nie unijne tylko niemieckie, bo przecież nadal jesteśmy kolonią Niemiec, bo PO do tego doprowadziła i nie jest łatwo się uwolnić z łap Niemiec. 500 zł nie ma tu nic wspólnego z tym. Wiatraków też u nas nie można stawiać, bo obwarowania są, bo Niemcy weszli w produkcję paneli słonecznych, to teraz wszędzie mamy na dachach instytucji państwowych panele, bo na to nam Niemcy pozwalają i dotują i to jeszcze z naszych pieniędzy, które do unii dopłacamy. No i się gospodarka Niemiec rozwija.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kolo
9 miesięcy temu ocena: 67%  17
Widać tvppis robi z ludzi debili którzy powtarzają ich brednie
~ EkonomiaWSzkoleZamiastReligi
9 miesięcy temu ocena: 80%  16
A kto nam zabrania produkcji paneli? Chinczyk robi Niemiec też to Polak nie moze produkowac? Co do wiatrakow zmienily się przepisy odnośnie odleglosci ich stawiania od zabudowy plus ekolodzy upomnieli się o ptactwo, ale tak lepiej utrzymywać nieoplacalne kopalnie (sprowadzać wegiel w 70% z zagranicy). Lepiej wydawać kasę na socjal (kupowac tym ciemny lud) niż modernizowac elektrownie i oddchodzić od wegla. Niby mamy w tym kraju demokracje, wiec otwieraj biznes i rob solary zobaczymy czy te wszystkie podtki uciągniesz jako przedsiębiorca.
~ Kwa
9 miesięcy temu ocena: 78%  15
No i macie swój pisoland hehe od stycznia Jeszcze prąd i gaz w górę idzie brawo na plus :) wyborcy brawo...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kwa
9 miesięcy temu ocena: 56%  14
Nikogo nie obrażam kwa kwa kwa
~ do kwa
9 miesięcy temu ocena: 50%  13
zastanów się człowieku zawistny co piszesz i nie obrażaj ludzi
~ nick
9 miesięcy temu ocena: 100%  12
To ja poproszę w takim razie taką ilość worków i takie "kolory", które zostawiam do wywozu. Za każdym razem brakuje worków albo ich w ogóle nie ma!! I wymagam odbioru śmieci BIO!, organicznych, czy jak je tam zwał!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xyz
9 miesięcy temu ocena: 90%  11
I zaczęło się narzekanie macie te swoje 500+ i emeryturki
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ as
9 miesięcy temu ocena: 35%  10
Wszystko przez UNIĘ. Precz z UE. Doprowadzą nas do ruiny!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cp
9 miesięcy temu ocena: 89%  9
Raczej przez 500+ i ten cały socjal dla nierobów!!!
~ Zenek
9 miesięcy temu ocena: 100%  8
Ktoś tu chyba upadł na głowę aby ponad 100%podwyżkę nam zafundowac . Ciekawe co zodpadami zielonymi czy wreszcie dostaniemy brazowe worki jak w innych gminach?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xyz
9 miesięcy temu ocena: 75%  7
Będą dodatkowe kubły tak jak w innych gminach? Np na odpady zielone i popiół?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cp
9 miesięcy temu ocena: 80%  6
Trzeba będzie je sobie kupić (brązowe) chyba że zdecydujesz się na domowy kompostownik.
~ WłaczMyslenieWyborco
9 miesięcy temu ocena: 74%  5
Gratuluję wyboru władzy. Coraz mniej wam z tego "pińcset" zostaje. Aa "przecież oni nam daja a tamci nic nie dali" buahaha.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 123
9 miesięcy temu ocena: 64%  4
Gratuluję ustawy... brawo. No to znowu opłaca się wywozić wszytko w las....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ We
9 miesięcy temu ocena: 60%  3
Płaci się od osoby a nie kg odpadów.
~ MS
9 miesięcy temu ocena: 82%  2
No i tu się mylisz! Czy wywieziesz do lasu, czy nie- zapłacić i tak musisz!
~ MS
9 miesięcy temu ocena: 91%  1
No i tu się mylisz! Czy wywieziesz do lasu, czy nie- zapłacić i tak musisz!