Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Dwa tysiące nauczycieli chce protestować

› Społeczeństwo ponad rok temu    5.12.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 11 ocen 4 / 50%
A A A
 fot. fotolia.com

Czy nauczyciele będą protestować i przejdą na chorobowe w czasie ważnych egzaminów? Z byłego województwa leszczyńskiego 2000 osób, pracujących w szkołach, wypełniło anonimową ankietę ZNP dotyczącą sposobu protestowania. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że nie było pedagoga, który twierdziłby, że nie weźmie w proteście czy strajku udziału. Nauczyciele zostali postawieni pod ścianą. Twierdzą, że rząd nie słucha ich żądań, nie zwraca uwagi na demonstracje czy strajki.

Uliczne akcje protestacyjne ZNP – nawet masowy protest przeciwko reformie edukacji w grudniu 2016 – nie przyniosły żadnego rezultatu. Uczący w szkołach mają dość głodowych pensji, chcą zarabiać jak specjaliści.

- W styczniu 2018 roku ministerstwo zabrało nam 250 zł z dodatku mieszkaniowego przyznawanego dla pracowników szkół wiejskich, a podwyżki dali 120 zł w maju nauczycielom w szkołach miejskich. Chodzą pogłoski, że są projekty, aby w przypadku nauczycieli szkół wiejskich odebrać tak zwane dodatki wiejskie. To sporo, bo stanowią 10% wynagrodzenia nauczyciela mianowanego - opowiada jeden z uczących w szkole ponadpodstawowej w powiecie gostyńskim. Słabo wygląda również propozycja minister edukacji narodowej, która zaproponowała podwyżkę 500 zł, rozłożoną na 3 raty.

Czy w powiecie gostyńskim będzie droższy chleb?

Po tym, jak policjantom udało się wywalczyć podwyżki, pedagodzy stwierdzili, że teraz czas na nich. ZNP domaga się podwyżki w wysokości 1000 zł brutto i przybliżenia ich płac do średniej w gospodarce narodowej. Związkowcy 16 listopada rozpoczęli zbieranie informacji o sposobie protestu, w którym chcieliby wziąć udział nauczyciele. W specjalnej ankiecie pytają, jaką formę mógłby przybrać protest. Wśród propozycji są m.in.: strajk ogólnopolski lub powstrzymanie się od sprawdzania matur. Mówi się też o akcji „na chorobowe” przed maturami i ważnym dla uczniów egzaminami ósmoklasistów czy gimnazjalistów. Anonimowe ankiety dostępne były na stronie internetowej ZNP (do wypełniania elektronicznie), a także w szkołach. Mógł skorzystać każdy pracownik pedagogiczny, także ten, który nie należy do związku. Na odpowiedzi nauczyciele mają czas do 4 grudnia - to termin, kiedy wypełnione ankiety mają dotrzeć do zarządu głównego ZNP.

- To ma być karta przetargowa w rozmowach z ministerstwem, rządem. Dowód, argument, aby nas poważnie traktowali. I wiarygodne wyniki, ile osób jest za strajkiem. Może rząd w jakiś sposób się ugnie? - zastanawia się Andrzej Ekert.

Do 28 listopada było już prawie 17 tys. odpowiedzi. W byłym województwie leszczyńskim (powiaty kościański, leszczyński, rawicki i gostyński) ankiety oddało około 2000 nauczycieli. Zdecydowana większość opowiedziała się za akcją L4.


Więcej w bieżącym numerze "Życia Gostynia"

+ 2 głosów: 4 (50%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (11)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jp
ponad rok temu ocena: 80%  11
Co to jest państwo policyjne? - To takie, w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela. Ale nie chodzi o przypowieści "klasyków". Nauczyciele zarabiają mało. Fakt. Szkoła jest fatalnie zorganizowana. Fakt. Program nauczania jak w średniowieczu. Fakt. Długo można by wymieniać. Nie lepiej wywalić PiS i posprzątać po nim?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jerzy
ponad rok temu 10
Zapewne skończyłeś 7klase w OHP !!!!
~ Rozczarowany
ponad rok temu ocena: 88%  9
System polskiej oświaty teraz po reformie jest tragiczny, ale minister MEN jest z siebie bardzo zadowolona. "Dobra" zmiana kosztuje ogromnie wiele pracy dzieci, nauczycieli i rodziców. To jest skandal co zrobiono dzieciom w kl.7-8. 35 godzin lekcyjnych w szkole, zajęcia wyrównawcze, rewalidacje, doradztwo itp. W szkole spędzają prawie 40 godzin a potem jazda do domu i dalej się uczyć. Cy to wymyślili nauczyciele? Nie, to nasz rząd, tzw.góra. A krytykę za wszystko dostaje na samym dole szary nauczyciel, który boi się o pracę i rodzinę. Narzekacie na szkołę? Zmieńcie rząd, który to wszystko rozkręcił.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ponczo
ponad rok temu ocena: 75%  8
Dlaczego prawo do strajku mają górnicy, lekarze,policjanci a gdy nauczyciel zaczyna narzekać to zaraz mu się wypomina wakacje? Sorry, ale macie dzieci.Naprawdę chcecie,żeby dzieci były pozbawione wakacji, ferii, świątecznych dni, bo nauczyciele powinni pracować? Hello! Taka forma pracy i rodzaj pracy. Kto Wam broni iść pracować w szkole? Dlaczego aktorzy za 1 odcinek mają 20 tysięcy, a ja muszę pracować cały miesiąc, żeby dostać ułamek z tego? Sam wiem,że nie nadaję się na aktora a pasuje mi ta praca,którą wykonuję. Mój wybór, moja odpowiedzialność. I moja niska pensja. Życie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pepe
ponad rok temu ocena: 80%  7
Skończyłam 5-letnie studia, mam 3 podyplomówki, rożne formy doskonalenia zawodowego, 16 lat pracy za sobą, awans na n.dyplomowanego i dostaję 2.600 zł zasadniczej pensji n rękę. Gdyby nie nadgodziny (dzięki podyplomówce) nie miałabym nawet 3.000 zł. To tak dużo za tyle nauki, pieniędzy wydanych na dokształcanie, rozwój zawodowy? Uczestnictwo w szkoleniach,konferencjach, działalności społecznej itp.? Proszę się spytać rodzin nauczycielskich ile czasu zajmuje mi siedzenie TAK! - we ferie, w weekendy, i wakacje (trudno uwierzyć tak?!) nad przygotowaniem programów, dokumentacji potrzebnej do szkoły. Proszę nie porównywać mojej pracy do innych, bo też tak samo mogę powiedzieć - idźcie na nauczyciela. Skończcie studia, kolejne studia podyplomowe, miejcie kolejne stopnie awansu i oceny pracy wg PIS (i nie tylko) i proszę zacząć pracę w szkole. A nie skończyć zawodówkę i traktować nas jak samo zło. Ja mogę zawsze pracować na kasie, wy jako nauczyciele - nie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jo
ponad rok temu ocena: 37%  6
Wszystko im źle - place za male. Ale zaden nie wspomni o dniach wolnych!!! Oprocz standardowo soboty i niedzieli maja 2 tug ferii, maja tygodniowa przerwe miedzy gwiazdka a sylwkiem, maja 2 miechy wakacji letnich- no dobra miesiac bo maja dyżury. Pracuja po 5 -6 h dziennie i jeszcze im ku### malo? Ogarnijcie sie bo to bardzo niepedagogiczne
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bbb
ponad rok temu ocena: 77%  5
Niepedagogiczne godnie zarabiać? Jestem nauczycielem i proszę dajcie mi po osiem godzin pracy dziennie. Chętnie tak będę pracował. W przyszłym roku w gminie gostyń będą zwalniać nauczycieli i ciekawe, jak sobie z tym gmina poradzi. Co do płacy to naprawdę nie są kokosy.
~ ja
ponad rok temu ocena: 75%  4
Rzetelność dziennikarska pani redaktor wręcz poraża. Skąd jej się wzięło te 1000 zl? 500 zł brutto rozłożone na 3 lata. O podwyżkach gadają od 3 lat, a dopiero w styczniu była pierwsza transza, następna od stycznia, a kolejna od kolejnego stycznia. A przez poprzednie 8 lat ani złotówki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Agata Fajczyk
ponad rok temu 3
Do ja - skąd się wzięło 1000 zł? Widziałam ankietę, ktorą wypełniali nauczyciele. Zapewniam, ze kwota jest poprawna
~ Max
ponad rok temu ocena: 41%  2
Nie podoba się to na budowę do łopat a nie wiecznie tylko stękać
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mx
ponad rok temu ocena: 50%  1
I wyleje się teraz jad od „znawców” zawodu nauczyciela...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji