Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Dwa wozy przyjadą do naszego powiatu. Kasę wyłożyły też gminy

› Społeczeństwo miesiąc temu    30.05.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Nowe wozy strażackie mają dotrzeć do jednostek OSP Piaski i OSP GolaNowe wozy strażackie mają dotrzeć do jednostek OSP Piaski i OSP Gola fot. fotomontaż Z. Pacanowski

Województwo wielkopolskie ma otrzymać 59 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, dotowanych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dwa z tych wozów trafią do jednostek OSP z powiatu gostyńskiego: do Goli i Piasków. W sumie ponad 500 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych o łącznej wartości prawie 400 mln zł ma trafić do jednostek ochotniczej straży pożarnej w całej Polsce. Najwięcej wozów dostaną druhowie z woj. mazowieckiego, wielkopolskiego oraz małopolskiego.

Druhowie z jednostek funkcjonujących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, aby otrzymać dotowany wóz, musieli złożyć wcześniej wniosek. Kiedy już pieniądze będą zagwarantowane, wtedy dana gmina - czyli u nas gminy Gostyń i Piaski - będą musiały ogłosić przetarg, z porozumieniem z OSP. Firmy, które chcą dostarczyć samochód będą mogły wziąć udział w przetargu.

Najstarszy wóz ma ponad 40 lat

Dla jednostki OSP w Goli ma być dostarczony samochód ciężki, z dużym zbiornikiem na wodę o pojemności ponad 6 tys. litrów. Będzie wykorzystywany raczej do pożarów. Zapytany, na jakiej marce druhom zależy, prezes Andrzej Szymkowiak odpowiada: - Cieszę się, że te środki w Warszawie się znalazły, bo marzę o nowym wozie. Najstarszy samochód ratowniczo-gaśniczy w jednostce, ten którego chcemy wymienić, 7 lipca skończy 43 lata.

Nowy samochód ma kosztować ok. 1 mln 50 tys. zł, na jego zakup część środków w budżecie odłożyli też radni - 450 tys. zł.

Średni gaśniczy dla Piasków

Dla OSP w Piaskach ma być dostarczony samochód średni gaśniczy, z pojemnikiem na wodę o pojemności 3 tys. litrów, 300 litrów środka pianotwórczego. Na to zostanie przeznaczonych zostało około 760.000 zł. Składają się gmina Piaski, Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy oraz firmy ubezpieczeniowe. Będzie to wóz częściowo wyposażony, a część narzędzi będzie można przełożyć ze starych samochodów. Druhom z tej jednostki zależy, aby w wyposażeniu nowego wozu była podstawowa wersja: wyciągarka, maszt oświetleniowy, półki, reflektory i z tyłu hak.

- Byliśmy oglądać już takie dwa samochody w naszym rejonie: w Miejskiej Górce i Osiecznej - mówi prezes Waldemar Owczarski. Przyznaje, że najstarszy samochód w jednostce w Piaskach ma 25-30 lat.

Wójt Piasków zapewnia, że w budżecie samorząd przygotował środki na zakup samochodu dla jednostki OSP w wysokości 300 tys. zł. - Dofinansowanie ma wynosić 460 tys. zł. Jest to samochód średni, bojowy i ta kwota powinna wystarczyć. A jeśli producent zostanie z wyższą ceną, to będziemy musieli poszukać gdzieś tych środków - mówi Wiesław Glapka.

Więcej w "Życiu Gostynia"

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Llll
miesiąc temu ocena: 0%  8
3 tyś litrów piany i 3 tys.wody i średni?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ...
miesiąc temu ocena: 100%  7
Chyba wdarł się błąd, chodziło raczej o 3000 l wody i. 300 l środka pianotwórczego.
~ Ja
miesiąc temu ocena: 50%  6
Ford do Bodzewa?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Piaski
miesiąc temu ocena: 100%  5
Piaski nie oddadzą ani Forda ani Jelcza
~ Osp
miesiąc temu ocena: 100%  4
A czy Piaski oddadzą Forda? Ford nie ma 25-30 lat. Jak już to Jelcza.
~ Adam
miesiąc temu ocena: 20%  3
Marnotrawstwo pieniędzy ,przecież mają dobre samochody,wiem bo pracowałem w PSP.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ on
miesiąc temu ocena: 80%  2
weź się rozpędz , a mur się sam znajdzie
~ Florek
miesiąc temu ocena: 83%  1
Adam jak pracowałeś w PSP to puknij się w główkę 43 letni samochód nazywasz dobrym autem