Dzieci nie mogą odpowiadać za morderstwa ojców

Opublikowano:
Autor:

Dzieci nie mogą odpowiadać za morderstwa ojców - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Nim złożono wiązanki na pomniku upamiętniającym ofiary egzekucji, której dokonano 76 lat temu na gostyńskim rynku (o temacie czytaj tutaj), goście z Niemiec oraz gostynianie, spotkali się na uroczystości nadania odznaczeń za zasługi dla polsko – niemieckiego pojednania i integracji europejskiej.

Uroczystość odbyła się wczoraj, w Domu Katolickim. - Minęło ponad 50 lat, gdy wraz z moim kolegą, śp. Józefem Kordusem pojechaliśmy do Drezna, szukać grobów dwunastu ściętych na gilotynie naszych współwięźniów, członków ruchu oporu „Czarny Legion” w Gostyniu – zaczął Marian Sobkowiak, ostatni żyjący członek ruchu. W kolejnych latach, wizyty te zapoczątkowały współpracę z niemieckimi antyfaszystami, a w późniejszym czasie z Niemiecko – Polskim Towarzystwem Saksonii. Członkowie obydwóch organizacji, uczestniczą każdego roku w upamiętnianiu rozstrzelania na rynku w Gostyniu trzydziestu obywateli naszego miasta i okolicy. - Zapewne nie jest to dla nich, jako Niemców miłe, słuchać o morderstwach niemieckich nazistów. Mimo to, od wielu lat corocznie przyjeżdżają do Gostynia, aby oddać hołd zamordowanym i złożyć kwiaty w miejscu ich straty – mówił Marian Sobkowiak. - Dzieci nie mogą odpowiadać za morderstwa ojców. Winy się nie dziedziczy, dziedziczy się natomiast odpowiedzialność za wnioski, jakie płyną z tych dramatycznych lat – dodał.

Jak wyjaśniono, dużą rolę w kontaktach między Gostyniem a Dreznem odegrali między innymi Urząd Miejski w Gostyniu, ksiądz prałat Artur Przybył oraz SP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Czarnego Legionu w Gostyniu. Zapoczątkowane kontakty gostyńskiego Związku Kombatantów z drezdeńskim Związkiem Antyfaszystów, zaowocowały współpracą pomiędzy samorządami z Gostynia i Drezna, rzemieślnikami, młodzieżą, sportowcami, filatelistami i kościołami. Jednym z gestów pojednania gostyńskiej społeczności jest kamienna baza w kształcie płomienia, ufundowana dla Kościoła Maryjnego w Dreźnie. - Myślę, że nadszedł czas, abyśmy my, którzy byliśmy świadkami tragicznych wydarzeń, i którzy sami doznaliśmy wiele krzywdy od faszystów, pomogli przyszłym pokoleniom w szerokiej współpracy i pojednaniu między narodem polskim i niemieckim. Pamiętając o przeszłości, budujmy razem przyszłość w duchu przyjaźni i pokoju – zakończył Marian Sobkowiak.

Po wystąpieniach gości, przystąpiono do nadania odznaczeń.

Odznaczenia Misji Pojednania otrzymali: Marian Sobkowiak, Adam Jankowski wraz z pocztem sztandarowym SP nr 1, ksiądz prałat Artur Przybył.

Odznaczenia za wybitne zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych otrzymali: Marian Sobkowiak, Jerzy Woźniakowski.

Odznaczenia za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych otrzymali: Karin Jeschke, Zofia Biderman, Maciej Kretkowski, Kazimierz Rogala.

Za zasługi dla polsko – niemieckiego pojednania i integracji europejskiej dyplom uznania wraz z albumem o Świętej Górze w Gostyniu, otrzymała Jadwiga Schöne.

Więcej w kolejnym wydaniu Życia Gostynia.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE