Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Efektywne zarządzanie czasem – co musisz wiedzieć?

4 miesiące temu    26.02.2020
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Zarządzanie czasem jest procesem pozwalającym efektywniej wykonywać różnego rodzaju zadania. Dotyczy to nie tylko czynności w pracy, ale również w domu. Czas jest zasobem ograniczonym, dlatego właściwe jego zagospodarowanie jest niezwykle istotne. Regularne ćwiczenie umiejętności zarządzania czasem pozwala na coraz bardziej efektywną pracę. 

Planowanie zadań – najczęstsze błędy


Częstym błędem przy zarządzaniu czasem jest nieumiejętność oceny długości okresu potrzebnego do wykonania określonego zadania. Prowadzi to do tworzenia zbyt długiej listy czynności do wykonania danego dnia. Jak się okazuje osoby początkujące często nawet nie prowadzą planera, który znacznie ułatwia organizację czasu. Posiadanie własnego notesu oraz ściennych tablic suchościeralnych w pracy pozwala szybko przygotować harmonogram na konkretny dzień albo cały tydzień. Specjaliści z firmy: planowaki - planery do zarządzania czasem, zgodnie twierdzą, że takie akcesoria są niezbędne do skutecznego zarządzania zadaniami. Dużym błędem jest zostawianie najtrudniejszych działań na koniec dnia, gdy efektywność i koncentracja są na niższym poziomie. Często zdarza się również, że użytkownicy nie podejmują wyzwania, by wykonać zadanie nastręczające im pewnych trudności. Wolą oni trzymać się czynności, które są dla nich proste i bezproblemowe. W wielu przypadkach, użytkownicy planują i organizują czas wyłącznie pod presją deadline'u. Po zakończeniu "gorącego okresu" przestają zarządzać czasem, co wpływa na spadek efektywności ich pracy. 

5-elementowy proces zarządzania czasem

Zarządzanie czasem jest procesem składającym się z kilku etapów. Na początku należy wyznaczyć cel i zidentyfikować wszystkie zadania do zrobienia (T). Następnie określa się ramy czasowe niezbędne do wykonania poszczególnych czynności (R). Trzecim krokiem jest zaplanowanie pauz i przerw na odpoczynek (Z). Kolejnym etapem jest ograniczenie innych działań czyli ustalenie priorytetów zadań (O). Na końcu pojawia się skontrolowanie rezultatów (S). Ta metoda doskonale sprawdza się, w przypadku planowania dnia i czynności krótkoterminowych.

Hierarchia zadań – podstawa sukcesu

W procesie zarządzania czasem niezwykle ważne jest nadanie zadaniom priorytetów. Nie jest to wcale proste zadanie, szczególnie dla początkujących. Wiele osób ma problem z odrzuceniem czynności do wykonania albo decyzją o ważności konkretnych zadań. Bardzo pomocna jest w tym przypadku matryca Eisenhowera, w której dzieli się zadania według ważności i pilności. Każdy task określa się dwoma pojęciami. W ten sposób powstają 4 kategorie zadań: ważne i pilne, ważne i niepilne, nieważne i pilne oraz nieważne i niepilne. Najistotniejsze o najwyższej randze są zadania ważne pilne, których niewykonanie będzie miało negatywne skutki. Taski ważne i niepilne dotyczą zadań, które przybliżają w dużym stopniu do osiągnięcia celu, ale nie są naglące np. rozwój, odpoczynek, praca kreatywna. Zadania nieważne i pilne odnoszą się do błahych, ale naglących spraw np. niektórych telefonów czy spotkań. Takie taski najczęściej się deleguje lub zleca innym osobom. Zadania z kategorii: nieważne i niepilne należy od razu wyrzucić z listy. Dotyczą one np. obecności na portalach społecznościowych albo zbyt długiego oglądania telewizji. Dzięki matrycy Eisenhowera otrzymujemy klarowną listę zadań z określoną hierarchią.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!