Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Egzaminy raczej niezagrożone. Uczniowie są zobowiązani do stawienia się w szkole

› Aktualności ponad rok temu    9.04.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 25 ocen 4 / 100%
A A A
Powiat gostyński. Jutro pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych w szkołach, opanowanych przez protestujących nauczycieliPowiat gostyński. Jutro pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych w szkołach, opanowanych przez protestujących nauczycieli fot. fotolia.com

- Drodzy rodzice! Prosimy, zrozumcie nas! Protestujemy, bo zależy nam na edukacji Waszych dzieci! - można przeczytać na ulotkach i plakatach, informujących o akcji strajkowej nauczycieli w polskich szkołach.

Protest trwa od 2 dni i został ogłoszony do odwołania. Dziś (głownie ze strony uczniów i ich rodziców) padają pytania, czy odbędą się egzaminy gimnazjalne - ostatnie w polskich szkołach? Czy będą egzaminy ósmych klas? Do kiedy strajk nauczycieli? Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w dniach 10-12 kwietnia powinny odbyć się egzaminy gimnazjalne, a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty. Z kolei 6 maja mają rozpocząć się matury.

Czytaj, gdzie w gm. Gostyń odbywają sie dodatkowe zajęcia dla uczniów, przygotowane na czas protestu - KLIK

W środę część humanistyczna egzaminów gimnazjalnych, które potrwają trzy dni - do piątku. Czeka na nie ponad 4100 gimnazjalistów w całej Polsce. Wczoraj Marcin Smolik, szef CKE oświadczył, że przepisy nie pozwalają na ustalenie nowego terminu egzaminów. - Ustawa o systemie oświaty bardzo jasno określa, że egzamin główny jest przeprowadzany w kwietniu, egzamin w terminie dodatkowym jest przeprowadzany w czerwcu - mówił dyrektor CKE. Podkreślił, że zarówno CKE, jak i OKE są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów, a arkusze egzaminacyjne są już wydrukowane i czekają na wysyłkę do szkół.

Niedawno Ministerstwo Edukacji Narodowej zliberalizowało przepisy, dotyczące przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego. Zgodnie z nowym rozporządzeniem w komisji może zasiadać każda osoba, która posiada kwalifikacje pedagogiczne. Przepis ten wywoływał jednak kontrowersje.

Jednak dzięki niemu w powiecie gostyńskim dyrektorzy zespołów szkół, gdzie funkcjonują gimnazja, mają komplet nadzorujących. Zatem wszyscy uczniowie przystępujący do egzaminu gimnazjalnego są zobowiązani do stawienia w szkole, niezależnie od tego, czy odbywa się w niej strajk, czy też nie, o czym przypomnia wielkopolska kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska.

O składy komisji na wypadek, gdyby protest przedłużył się na dni testów, dyrekcje szkół zabiegały już kilka tygodni wcześniej. W niektórych placówkach toczono boje, aby uzupełnić składy. Tak było w gostyńskiej „Jedynce” i „Dwójce”.

- Mam pełne składy komisji, które są wymagane z mocy prawa. Zostały skompletowane również z nauczycieli innych szkół - przyznał Józef Gerowski, dyrektor gostyńskiej „Trójki”, gdzie funkcjonuje gimnazjum nr 2.
 

Uczniów ostatnich klas gimnazjalnych na egzaminy zaprasza również Ryszard Godziewski, dyrektor szkoły w Poniecu. Zapewnia, że komisje są skompletowane z nauczycieli ponieckiego zespołu szkół oraz z zewnętrz. - Wymagało to pomyślenia, ale udało się dzięki szkolnej współpracy pomiędzy szkołą na terenie gminy. Mam zabezpieczone komisje na jutrzejszy egzamin i - mam nadzieję - na egzamin ósmoklasistów - przyznał dyrektor Godziewski.

W gminie Krobia największa rzesza nauczycieli do strajku zgłosiła się ze szkoły w Pudliszkach (93%).

- Cały czas zastanawiam się, jak zbiorę komisje egzaminacyjne. Cały czas jestem w kontakcie z burmistrzem. Wszystko okaże się w poniedziałek. Będziemy działać, zrobimy wszystko, aby w środę egzamin się odbył – mówiła przed tygodniem Bogumiła Szolc, dyrektor zespołu szkół w Pudliszkach.

Pierwszego i drugiego dnia egzaminy jest w stanie przeprowadzić Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku Wlkp.

- Na kolejny dzień, kiedy przypadają egzaminy z języków obcych, musi funkcjonować mniej więcej 10 komisji. Będą zdawane w salach językowych, gdzie będzie odtwarzanie nagrań, nie można tego zrobić na jednej, dużej sali. Potrzebuję prawie 20 osób. W środę będę myślał, co to zrobić. Sądzę, że mogą być problemy - przyznał dyrektor Władysław Hałas.
 

Rodzice mogą być również spokojni o egzaminy ósmoklasistów, które w przyszłym tygodniu. Gostyńska „Piątka” jest przygotowana. - Mam rezerwowy skład komisji, mam zabezpieczenie. W piątek dopięłam do końca, mam w składzie też nauczycieli z innych szkół. Egzamin ósmoklasistów się odbędzie - poinformowała w piątek Katarzyna Smektała, dyrektor gostyńskiej „Piątki”.

Sprawy w tej kwestii pozałatwiane ma też dyrektor gostyńskiej „Dwójki”. Szkoła ma zespoły poukładane, przeszkolone. Dwa tygodnie temu ósmoklasiści zostali poinformowani, że egzaminy się odbędą.

- Należało zrobić korekty w składach, ale wszystko pod tym względem jest poukładane. Kilka osób ze szkół średnich zdeklarowało się, że obsłuży egzamin ósmoklasisty. Udało mi się pozyskać zewnętrznych nauczycieli, chociażby z ZSR w Grabonogu - powiedział Waldemar Minta.

W tym przypadku zdecydowanie staje po stronie uczniów i uważa, że powinni egzamin napisać.

[AKTUALIZACJA 10.04]

Dziś rano dyrektorzy gostyńskich gimnazjów zapewnili, że egzaminy przebiegają zgodnie z harmonogramem CKE. Nie zawiedli nauczyciele, którzy zobowiazali się zasiąść w komisjach egzaminacyjnych (składy zdominiwali katecheci). Gmina nie skorzystała z pomocy nauczycieli, którzy pojawili się na listach przesłanych z kuratorium oświaty, w komisjach zasiadają nauczyciele z powiatu gostyńskiego oraz pracownicy jednostek organizacyjnych gminy, którzy mają odpowiednie uprawnienia.

W szkołach, aby rozpocząć maraton testowy, stawili się też uczniowie.

 

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (25)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ewaa
ponad rok temu 25
Czasem się zastanawiam skąd w Was wszystkich taka nienawiść w stosunku do nauczycieli ? ... Piszecie , że zarabiają tyyyyle kasy, że mają po 3 godziny dziennie, że mają 3 miesiące wakacji ...itp ... Dlaczego zatem nie jesteście też nauczycielami??? Przecież nikt Wam nie bronił być nauczycielem !!! Teraz byście strajkowali razem z nimi :) a kawa ciepła w szkole z tego co wiem ...to MARZENIE ... pozdrawiam
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej, Dalabuszki, powiat gostyń
ponad rok temu ocena: 67%  24
Jak tak czytam te komentarze, to już wiem, dlaczego Polska to taki biedny i zacofany kraj którym rządzi banda głupców która głosy kupuje za pieniądze tych, którzy pracują...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Senior
ponad rok temu ocena: 38%  23
Jaka praca taka płaca. Za dobrze mają nauczyciele i im się w głowach przewraca. Dobry Bykowiec by się przydał na plecy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ s
ponad rok temu ocena: 60%  22
Ty senior ale czemu ,,bykowiec" napisałeś dużą literą? Co pod górkę było do szkoły :)
~ Bollo
ponad rok temu ocena: 50%  21
Ja mam znajomą która uczy 13 lat w szkole w Krotoszynie i zarabia 4600 zł ( brutto ) I nie strajkuje.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aaa
ponad rok temu ocena: 40%  20
ZNP - związek nieudaczników polskich na czele cwelpompa broniarz i banda baranów
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Azz
ponad rok temu ocena: 40%  19
Następny zakompleksiony co szkołę widział przez dziurkę od klucza i nie wie nawet jak baran wygląda. A na biologii było...
~ Wojak
ponad rok temu ocena: 62%  18
Mi kazali zmienić pracę jak się nie podoba. Więc jak to jest drodzy nauczyciele? Widocznie nie macie takiej złej tej pracy skoro tak kurczowo się tej roboty trzymacie i tylko na łatwą kasę liczycie. Jak się nie podoba to do innej pracy a nie skamleć jak pies bez budy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zdziwiony
ponad rok temu ocena: 100%  17
Skoro Ci kazali zmienić pracę, to czemu nie poszedłeś do oświaty po łatwą kasę
~ Zdziwiony
ponad rok temu ocena: 100%  16
Skoro Ci kazali zmienić pracę, to czemu nie poszedłeś do oświaty po łatwą kasę
~ Wo
ponad rok temu ocena: 50%  15
Bandą szantażystów razem tym Broniarzem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kcin
ponad rok temu ocena: 58%  14
Do inteligencji czyli nauczycieli bo takie przecież macie mniemanie o sobie.Pamiętajcie że część z was chodziła do jednej klasy z rodzicami uczniów.Tak więc wielu rodziców pamięta jaka z was "inteligencja".Części z was faktycznie trzeba pogratulować uporu z jakim pewnie musieliście robić te studia.Bo chyba tylko upór was uratował.A teraz stajecie na wywiadówkach i udajecie mądrych gdzie część rodziców zastanawia się (pamiętając twój szkolny intelekt) jakim cudem jesteś nauczycielem.Następnym razem jak już zaczniecie fantazjować o sobie pomyślcie jak mogą pamiętać was inni.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dyron
ponad rok temu ocena: 25%  13
W Pogorzeli niby nie strajkują ale też mają za małe wypłaty i jest kilku takich nauczycieli co kiedyś "wywijali" a teraz gwiazdy udają.
~ Anty
ponad rok temu ocena: 63%  12
Brawo sama prawda
~ Współczujący...
ponad rok temu ocena: 100%  11
Katecheci byli pod ścianą
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Woefista
ponad rok temu ocena: 67%  10
Wy sobie nie zdajecie jaka to ciężka praca, migrena od tego ciągłego odbijania piłki
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Max
ponad rok temu ocena: 56%  9
Ktoś zmusza do tej pracy rynek wolny tylko gdzie kawa co 45 minut i pseudo uczelnie czytając z książki jak się nie podoba to do urzędu pracy nieroby z oświaty
~ Eddie
ponad rok temu ocena: 67%  8
Gdzie oni inną pracę znajdą za 5tys za 3 godziny dziennie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ J.P.
ponad rok temu ocena: 100%  7
Ktoś mi kradnie co miesiąc 2000 zł
~ ktoś
ponad rok temu ocena: 100%  6
Qwerty ale przecież ja chodzę do szkoły. Ale dzięki za przypomnienie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sdfgh
ponad rok temu ocena: 69%  5
Tak na 4 godziny dziennie
~ aaa
ponad rok temu ocena: 45%  4
No Alojzy. Ale jesteś brutal. Takie słowa. A może mała wizytka u psychiatry?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Qwerty
ponad rok temu ocena: 58%  3
Nieroby jesteście!!!!! Do szkoły powinniście chodzić co dzień na 8 godzin i uczyć dzieci .A nie 18 godzin tygodniowo I wolne trzy miesiące w roku. W głowach wam się poprzestawialo .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sron
ponad rok temu ocena: 60%  2
Jon ty chyba na studiach też nie byłeś omnibusem skoro uczysz w podstawówce.
~ Jon
ponad rok temu ocena: 35%  1
A ty jesteś ale głupi nawet 3 godzin nie wytrzymałbyś z banda dzieciaków wiec zastanówcie się co piszecie bo pewnie jesteście tymi co szkołe dlugim łukiem omijaliscie