Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Ekipa Szlachetnej Paczki szuka potrzebujących rodzin

› Społeczeństwo ponad rok temu    18.09.2019
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Arch. Szlachetnej Paczki

Rozpoczęła się kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Nowi wolontariusze już przeszli proces rekrutacji i niedługo będą uczestniczyć w szkoleniu przygotowującym ich do pełnienia tej funkcji - zapoznają się z ideą „mądrej pomocy” i mechanizmem działania Szlachetnej Paczki i pracy z rodziną. W tej chwili poszukują rodzin w potrzebie.

 

- Rodzina nie może zgłosić się sama, dlatego to my wychodzimy w ich poszukiwaniu. Odwiedzamy urzędy, szkoły, świetlice, fundacje, parafie. Niestety większość wolontariuszy pracuje, dlatego nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich instytucji. Jeżeli ktoś chciałby zgłosić taką rodzinę proszony jest o kontakt pod numerem telefonu 795 794 619 – mówi Beata Naglak, lider rejonu, która w paczce jest czwarty rok.

Włączając rodzinę do Szlachetnej Paczki wolontariusze kładą ogromy nacisk na ideę niesienia „mądrej pomocy”, czyli pomocy rodzinom, które nie są roszczeniowe i które chcą zmienić swoje życie, ale na tę chwilę potrzebują dodatkowego wsparcia.

- Czasami oczywiście zdarzają się sytuacje, których nie da się zmienić jak np. choroba lub nieszczęścia, przez które łatwiej jest przejść dzięki pomocy naszych wspaniałych darczyńców. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a pomoc dostosowana do faktycznych potrzeb. Niebawem zaczniemy odwiedzać pierwsze zgłoszone rodziny i tu wielki ukłon w stronę wolontariuszy, którzy wkładają w to wiele wysiłku. Poza samymi odwiedzinami jest mnóstwo spotkań zespołu i tzw. papierologii - wszystko po to, aby podjąć jak najlepszą decyzję – mówi Beata Naglak.

Każda rodzina przed podjęciem decyzji jest odwiedzana minimum dwa razy, aby poznać jej trudności i faktyczne potrzeby. Opis włączonej rodziny trafia do systemu, a w połowie listopada następuje otwarcie bazy i tu zaczyna się ogromna rola darczyńców, którzy wybierają rodziny i kompletują paczki. W dniach 7-8 grudnia odbędzie się finał akcji zwany weekendem cudów.

- To prawdziwe święto dla nas jako wolontariuszy, dla darczyńców i obdarowanych rodzin - mnóstwo radości i wzruszeń, a często również zawstydzenie i niedowierzanie. Po wręczeniu paczek nie urywamy kontaktu z rodzinami, ponieważ trwa tzw. „praca z rodziną”, aby pomoc, którą otrzymali była nie tylko zaspokojeniem podstawowych potrzeb, ale przede wszystkim impulsem do zmian – dodaje.

Najważniejszym punktem jest teraz znalezienie rodzin w potrzebie. Wiesz, że twój sąsiad/sąsiadka nie radzi sobie z rzeczywistością? Potrzebuje pralki, węgla, pomocy przy zakupach, nie ma ciepłej wody lub jego/jej emerytura nie wystarcza do końca miesiąca? Możesz zgłosić taką osobę lub rodzinę. Ważne, abyś porozmawiał z tymi osobami i ułatwił pracę wolontariuszom. Jeżeli rodzina wyrazi zgodę na spotkanie – zadzwoń pod numer 795 794 619. Otrzymasz dokument wstępnej zgody, który dana rodzina musi podpisać. Wtedy może spotkać się z wolontariuszem i opowiedzieć swoją historię. Samo spotkanie jeszcze nie oznacza udział w akcji. Pamiętaj o zasadzie „mądrej pomocy”.

Co o Paczce mówią wolontariusze, co rodziny, a co darczyńcy? Ich wypowiedzi znajdziecie w bieżącym Życiu Gostynia. 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Masakr
ponad rok temu 1
500+, 300+ i co jeszcze?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji