Ekologicznie i wesoło w bibliotece

Opublikowano:
Autor:

Ekologicznie i wesoło w bibliotece - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Biblioteka w Pogorzeli jest jedną z 50 placówek, które wzięły udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Ekopaka. Zamykamy obieg surowców”. Adresatem tego programu są uczniowie w wieku wczesnoszkolnym. Jego celem jest przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z recyklingiem opakowań, popularyzacja idei zamkniętego obiegu surowców, sprzyjającego ochronie zasobów naturalnych oraz kształtowanie postaw ekologicznych.

To pierwszy realizowany przez biblioteki na tak dużą skalę program edukacji ekologicznej, skierowany dla tej grupy wiekowej. Zaproszenie do udziału w projekcie od Dobrochny Błażejczak, pełniącej funkcję nauczyciela bibliotekarza w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli, przyjęli uczniowie klasy III b: Anastazja Dąbrowska, Alicja Harasim, Julia Łyduch, Joachim Maciejczyk, Julia Matelska, Wiktoria Płucieniczak, Julia Rączkiewicz, Zuzanna Wolna, Julia Zając oraz pani Dorota Dymarska. Pierwsza z czterech pak – zawierająca megakolorowankę ,,Las’’, drewniane szablony liści, bukowe klocki, karty do gry, drewniane bączki oraz serca z płyty MDF - pomogła młodym ekologom w ciągu minionych trzech miesięcy zaprzyjaźnić się z drewnem. Podczas cyklu ekopakowych zajęć, dzieci dowiedziały się, skąd się bierze drewno, czym charakteryzuje się ono jako surowiec, jakie produkty są z niego wytwarzane, a także co powstaje w wyniku recyklingu drewnianych odpadów. Jak przekonywała koordynatorka, ogromne zainteresowanie uczestników projektu wzbudziła prezentacja wykonanych z drewna eksponatów stanowiących zbiory Izby Muzealnej, której kustoszem jest właśnie Dobrochna Błażejczak, takich jak: koromysło albo siuńdy, czyli po prostu nosidła pomocne w noszeniu wiader z wodą; drewniane młynki przeznaczone do ręcznego mielenia kawy; kołowrotki; kijanka - przyrząd służący do prania; kierzynka do wyrobu masła; a także ponad stuletni aparat fotograficzny w drewnianej obudowie.


Podczas warsztatów pt. ,,Drzewa i krzewy wokół MGOK-u pełne nazewniczego uroku’’, trzecioklasiści wykonali własne zielniki, poznając drzewa i krzewy oraz inne rośliny, zdobiące teren wokół Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury. Wielką radość sprawiły również uczniom warsztaty plastyczne pt.: ,,Szwedzkie łyżki drewniane w roli dotychczas nieznanej’’ oraz ,,Szyszkowa ozdoba choinkowa’’, w czasie których drewniane łyżki szwedzkie zamieniły się w dłoniach małych artystów w wesołe baśniowe postacie, kwiaty i zwierzaki, a szyszki, filc i poliestrowe pompony - w renifery w mikołajowych czapkach. Dzięki Ekopace dzieci uzmysławiły sobie, czym jest zamknięty obieg surowców i zaczynają rozumieć, że to, co pozostaje z produktów - opakowania, zużyte elementy - to nie śmieci, lecz materiał, z którego można stworzyć coś nowego. Ekopaka wprowadza zatem uczestników projektu w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta. - W naszej bibliotece było i nadal będzie pożytecznie, kolorowo i zabawnie, ponieważ już wkrótce będą do nas docierać kolejne pakiety edukacyjne poświęcone wybranym surowcom. Tematem przewodnim drugiej Ekopaki będą tworzywa sztuczne. Edukacja ekologiczna dla najmłodszych w naszej bibliotece trwa! - podsumowała Dobrochna Błażejczak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE