Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Elektrownia geotermalna zamiast kopalni?

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    11.03.2015
Dorota Jańczak
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. D. Jańczak

W Chwałkowie, gmina Krobia zorganizowana została konferencja poświęcona budowie kopalń odkrywkowych. Prof. Ryszard Kozłowski z Politechniki Krakowskiej alarmował, że należy odchodzić od tego rodzaju przestarzałych sposobów pozyskiwania energii. Podał przy tym gotowe rozwiązanie – elektrownię geotermalną.

Węgiel brunatny jest zdaniem prof. Kozłowskiego paliwem, którego przetwarzanie niesie ze sobą najwięcej emisji dwutlenku węgla do atmosfery i innych zanieczyszczeń. Poza tym wydobycie tej kopaliny powoduje zanik wody pitnej w promieniu 50 kilometrów. Przedstawił sposób, jaki można by było wykorzystać w celu pozyskania energii, zamiast budowy kopalni odkrywkowych. Nawiązał do technologii źródeł odnawialnych - elektrowni geotermalnych. Wody geotermalne występują na tych samych obszarach, gdzie węgiel brunatny. - Kopaliny energetyczne stałe, w tym węgiel kamienny i brunatny oraz płynne, a więc gaz i ropa cechują się tym, że mają podobną genezę jak pary i wody geotermalne, występują w tych samych zbiornikach i basenach geostrukturalnych – wyjaśniał. Dodał, że woda geotermalna dla celów grzewczych nie jest kopaliną. - W czasie eksploatacji wód geotermalnych odbiera się z niej tylko część posiadanej energii cieplnej, a ochłodzone wody wracają do złoża, z którego zostały pobrane i tam ponownie ulegają podgrzaniu przez otaczające gorące skały, podczas gdy przy eksploatacji złóż węgla, ropy i gazu, kopaliny wydobyte ulegają w procesie przeróbki lub spalania, zwykle całkowitej destrukcji, zanieczyszczając przy tym środowisko naturalne – przekonywał. Zaznaczał, że korzystanie z ciepła wód geotermalnych jest opłacalną i nowoczesną technologią. Więcej w obecnym wydaniu "Życia Gostynia".

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ rodowity
ponad rok temu 3
chyba se co chlapnął do warszawy baranom to tłumaczyć a nie tu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Onaaa
ponad rok temu ocena: 100%  2
Zbawiciel się zjawił!! Co ona za głupoty gada " na ponad 80% powierzchni naszego kraju są odpowiednie warunki dla rozwoju energetyki geotermalnej" Panie Profesorze czy Pan z choinki spadł? Skąd te dane?? Niech Pan taki głupotami ludziom oczu nie mydli!!!! W Polsce jedynie w 40 % kraju występuje możliwość wykorzystanie wód geotermalnych!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ podatnick
ponad rok temu 1
Wody geotermalne są na ok. 40-50% powierzchni kraju. Ale to, że jest, nie wystarczy, ponieważ ta woda musi jeszcze mieć odpowiednią temperaturę, żeby wykorzystać ją w jakikolwiek sposób do produkcji energii.