Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Festiwal muzycznych i kulinarnych tradycji z całego kontynentu

› Kultura i Rozrywka 10 miesięcy temu    10.09.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Domachowo. Za rok jubileuszowy X Festiwal Tradycji i FolkloruDomachowo. Za rok jubileuszowy X Festiwal Tradycji i Folkloru fot. Łukasz Wajnert - www.krobia.org

W sumie sześciu wykonawców prezentujących muzykę tradycyjną: czterech spoza terytorium Polski oraz dwóch rodzimych, nie licząc kapel biskupiańskich wystąpiło na IX Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie.

– Jeżeli chodzi o zespoły zagraniczne wspólnym mianownikiem są dudy. Każdy z tych artystów miał je w swoim instrumentarium – mówi Krzysztof Polowczyk z Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic.

Obok Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy koło Jarocina oraz rozpoczynającej wieczorną potańcówkę kapeli Rube Świnye ze Śląska zagrali artyści z różnych zakątków Europy: zespół Alda z Litwy, Cominia Gens z Włoch, Remi Decker z Belgii i zaprzyjaźniona Kapela Słowackich Gajdoszy. Oczywiście najliczniej zaprezentowali się Biskupianie.

– Festiwal to w pewnym sensie podsumowanie naszych całorocznych działań. Bo to, co się udaje wypracować w tym czasie staramy się zaprezentować właśnie w Domachowie. Jest to także najważniejszy punkt w roku, gdzie my jako gospodarze pokazujemy nasze dziedzictwo gościom, przyjezdnym i innym zespołom – dodaje K. Polowczyk.

Swój dorobek muzyczny przedstawiły: Dziecięcy Zespół Biskupiański przy Przedszkolu Samorządowym „Pod Świerkami” w Krobi, Dziecięcy Zespół Biskupiański przy Szkole Podstawowej w Krobi, Zespół „Młodzi Biskupianie”, Kapela Dudziarska GCKiR w Krobi i Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic.

Z kolei będącą nieodłącznym elementem folkloru biskupiańskiego gwarę można było usłyszeć dzięki członkom Grupy Teatralnej „Na Fali” w scenkach i monologach: „Krejzi Błożyna”, „Tej, ciyżki wybór”, „Gzuby, słuchejcie Mamy” i „Chłorobne reklamiska”. Festiwal Tradycji i Folkloru to także niezrównane biskupiańskie oraz węgierskie przysmaki przygotowane m.in. dzięki gościom z partnerskiej gminy Révfülöp oraz gospodyniom z dziewięciu KGW, stoiska rękodzielnicze czy pokazy z życia dawnej wsi.

W przyszłym roku jubileuszowy, X Festiwal w Domachowie. Co prawda jeszcze nie podsumowano tegorocznego, ale już pojawiają się spekulacje, żeby być przyszłoroczna impreza będzie miała dwudniowy charakter.

Przeczytaj także: Życie Gostynia ma 20 lat - co się przez ten czas zmieniło

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości portalu: krobia.org - autor: Łukasz Wajnert

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!