Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Filip chce żyć aktywnie

› Społeczeństwo ponad rok temu    25.10.2018
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Krobia - Żychlewo. Marzeniem nastolatka jest nowy handbike - nakładka na wózekKrobia - Żychlewo. Marzeniem nastolatka jest nowy handbike - nakładka na wózek fot. Arch. portalu

Nastoletni Filip z Żychlewa (gm. Krobia) cierpi na rozszczep kręgosłupa. Za miesiąc obchodzić będzie swoje osiemnaste urodziny. Prawdopodobieństwo imprezy jest małe, bo ostatnie 5,5 tygodnia spędził w szpitalu w Poznaniu, przechodząc osiem operacji (amputacja kości ogonowej). 

 

Sam Filip jest pogodnym chłopakiem z dużym dystansem do swojej choroby. Lubi czarny humor i szybko zjednuje sobie ludzi. Ma marzenie, które wymaga sporych nakładów pieniężnych.

Chłopak od początku był „wózkowiczem”. Urodził się z rozszczepem kręgosłupa, o wadzie nikt wcześniej nie wiedział.

Mama Filipa Agnieszka Czamańska wspomina, że jej syn długo nie zdawał sobie sprawy z własnych ograniczeń. Gdy już podrósł, musiał stać się samodzielny – zaczął się poruszać, samodzielnie pływać, nie wyręczać rodzicami. W pewnym momencie zaczął nawet uprawiać sport. Za pomocą specjalistycznej przystawki do wózka, która nazywa się handbike. Filip chwali się, że ostatnio (tuż przed długą wizytą w szpitalu), wziął udział w półmaratonie biskupiańskim w Starej Krobi. - Nasz profesor powiedział kiedyś, że na tym wygraliśmy, że Filip jest dobrze dotleniony, nie jest dzieckiem siedzącym – mówi o stanie zdrowia syna pani Agnieszka. 

Teraz, jego marzeniem jest nowy handbike – nakładka na wózek. Ta stara jest bardzo wysłużona, nie da się jej zamontować na nowszy wózek. Brzmi pięknie, ale koszt jest horrendalny – 15 tysięcy złotych za samą nakładkę. - Ten sprzęt kosztuje połowę tego, druga połowa, to koszty atestów – mówi tata Filipa. Śremska grupa amatorów sportu „Wiocha Biega”, widząc poczynania Filipa i jego taty, zorganizowała zbiórkę pieniędzy na platformie „Zrzutka”. Zbiórka potrwa do końca lutego.

Być może uda się zrobić fajny prezent na osiemnaste urodziny? Zachęcamy do wpłat:

Link do „Zrzutki” dla Filipa: zrzutka.pl/r6zyxz

Historię Filipa znajdziecie w bieżącym Życiu Gostynia. 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Renia
ponad rok temu 1
Nie bądźmy obojetni warto pomagać proszę ☺
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji