Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Forum chce pomnik, starosta trochę kręci nosem

› Aktualności ponad rok temu    6.02.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 16 ocen 2 / 50%
A A A
Stowarzyszenie Forum Demokratyczne chce, aby w Gostyniu stanął pomnik Stowarzyszenie Forum Demokratyczne chce, aby w Gostyniu stanął pomnik "Walczącym z totalitaryzmem". Burmistrz Jerzy Kulak nie widzi problemu, starosta Robert Marcinkowski kręci nosem fot. fotomontaż M. Mostowy/fot.A.Fajczyk

W Gostyniu ma powstać pomnik „Walczącym z totalitaryzmem”. Stowarzyszenie Forum Demokratyczne ma wizję, wskazuje nawet miejsce, gdzie mógłby stanąć.

- W czerwcu przypada 30-ta rocznica odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności. Uważamy, że jest to wspinała okazja, by uczcić symbolem walki z każdą władzą, która zagraża demokracji i wolności - tak Forum uzasadnia inicjatywę.

Prezes organizacji Marcin Maciejewski przekonuje, że w Gostyniu brakuje symbolu, elementu dotyczącego bohaterskiej walki z systemami totalitarnymi, zarówno faszyzmem, jak i komunizmem.

- To smutne, że składane 1 marca, w dniu Żołnierzy Wyklętych, kwiaty leżą… na chodniku - mówi. A co z pomnikiem na Górze Zamkowej? - Powstał w czasach PRL nadal budzi wiele kontrowersji i nie stanowi, delikatnie mówiąc, artystycznego cudu - dodaje prezes Maciejewski.

Pod pojęciem „Walczących z totalitaryzmem” Forum rozumie zarówno żołnierzy narażających życie w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej, jak i wszelkie działania podziemia w czasach PRL. Z jednej strony w treść pomnika ma się wpisywać Czarny Legion, Żołnierze Wyklęci, a z drugiej uczestnicy wszelkich działań antykomunistycznych zakończonych zwycięstwem Solidarności.

Wygląd pomnika - efektownie podświetlona metalowa konstrukcja. Nie będzie to odlew, a raczej trochę abstrakcyjne i symboliczne ujęcie tematu, co obniży też koszty. Forum proponuje, aby pomnik miał wygląd wykonanego z metalowych ścięgien przedramienia, którego palce dłoni układają się w symbol „V"' - czyli „zwycięstwo”.

Miejsce postawienia pomnika - skwer przy ul. Bojanowskiego, należącym do samorządu powiatu gostyńskiego. Ma być skierowany frontem do ulicy Mostowej, tyłem do budynku, który w czasach PRL-u był siedzibą komitetu partii. Ma być nie tylko symbolem, ale mieć też walory artystyczne. - To właśnie podniesiona na przekór władzy dłoń, ma czasem większą siłę niż karabin - wyjaśnia prezes FD.

Z propozycją rozważenia inicjatywy powstania pomnika FD zwróciło się do burmistrza Jerzego Kulaka.

- To dobra okazja, by rozpocząć społeczną rozmowę o zagospodarowaniu tego, trochę zapomnianego, miejsca - mówi gostyński włodarz.

Dlaczego gostyńscy radni dołożyli ponad 500 tys. zł do przebudowy "średniego" boiska przy ul. Sportowej w Gostyniu? KLIK

Do prezesa Maciejewskiego dotarły już głosy sprzeciwu: że to strata pieniędzy i zamiast tego można byłoby je wydać „np. na poręcze”. - Równie dobrze moglibyśmy zaprzestać wydawania książek, bo przecież ważniejsze jest dotowanie obiadów - mówi Marcin Maciejewski. Inicjatorzy budowy pomnika będą chcieli, aby mieszkańcy Gostynia mieli swój udział w tworzeniu pomnika. Myślą o konkursie na jego projekt i o aktywnej akcji zbierania funduszy.

O farmie słonecznej w okolicach Gostynia CZYTAJ TUTAJ

Skwer przy ul. Bojanowskiego należy do samorządu powiatowego. Przejęto go od Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo Prowincja Chełmińsko – Poznańska w Chełmnie z myślą o rozwoju szpitala. Obecnie powiat planuje rozbudowę lecznicy w innym miejscu, ale nie wyklucza, że w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba, zagospodaruje również tę przestrzeń.

Gostyński starosta Robert Marcinkowski nie jest przekonany, czy pomnik jest najlepszą i jedyną formą pielęgnowania pamięci o bohaterach lokalnej i polskiej historii. Zachęca do innych działań.

- W sąsiedztwie skweru znajduje się szpital, z którego korzystają mieszkańcy powiatu gostyńskiego. Być może radni zechcieliby wesprzeć tę instytucję. Byłby to swego rodzaju „żywy" pomnik dobrej współpracy i dowód integracji społeczeństwa wokół wspólnej sprawy, a przecież zdrowie jest dla nas wszystkich wartością niezwykle ważną - mówi Robert Marcinkowski.
 

Starostę trochę zdziwiła forma przedstawienia pomysłu ewentualnej lokalizacji pomnika. Przyznał, że o koncepcji Forum dowiedział się z mediów.

- Do tej pory do Starostwa Powiatowego nie wpłynęło żadne pismo w tej sprawie. Temat pozostawiam otwarty. Chętnie spotkam się z wnioskodawcami, aby poznać szczegóły pomysłu. Do dyskusji, jeśli wpłynie stosowny wniosek, mam zamiar zaprosić wszystkich radnych powiatowych, a być może nawet przeprowadzić szersze konsultacje społeczne z udziałem mieszkańców. Jako starosta zawsze jestem otwarty na nowe inicjatywy - zapewnia włodarz powiatu.

+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (16)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ mieszkaniec
ponad rok temu 16
A ta pięść uniesiona w kierunku Rządu - tego rządu?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ M.S
ponad rok temu 15
Zdrowie, owszem, jest ważne,jednak już JPII mówił do nas „naród, który traci pamięć jest narodem bez przyszłości”.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ modry
ponad rok temu ocena: 100%  14
Mamy na Gorze Zamkowej pomnik uniwersalny ,który zupełnie wystarcza na wszelkie uroczystości.A co z tego,że został wybudowany w czasach "komuny"Nie ma tam żadnego napisu,chwalącego tamten system.Za nowy pomnik można wybudować na wsi chodnik i nazwać im.Żołnierzy Wyklętych.Jeżeli pan radny jest takim zwolennikiem budowy pomników,może sobie taki postawić za swoje pieniążki na swoim gruncie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
ponad rok temu ocena: 71%  13
Postawmy jeszcze pomnik Walesie, Adamowiczowi i Owsiakowi szlachetnym ludziom
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ toto
ponad rok temu ocena: 72%  12
Czegoś tu nie rozumiem. FD zwraca się do burmistrza o rozważenie powstania pomnika... na gruncie powiatowym? Nie pytając najpierw starosty? To brzmi jak prowokacja do "zasypania" "Złego Marcinkowskiego" hejtem. Sam prezes FD też jakby nagle się uaktywnił... po przegraniu wyborów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obywatel
ponad rok temu ocena: 96%  11
idac tym tokiem myslenia ustawmy cos "dupa" do ratusza bo tam rzadzili ci z pzpru...ustawianie czegos "tylem" do banku bo byl siedziba kiedys dawno temu? dobrze ze krzeselka w kinie wymienione bo przeciez tam siedzieli czlonkowie partii, zdezynfekujmy jeszcze pare instytucji....a tak serio rozumiem wszystko, pomysl na pomnik itd ale ta ideologia dorobiona do tego? a co do gory zamkowej mnie sie ten pomnik podoba to taki sam symbol gostynia jak fara czy klasztor, szanowalbym opinie pana radnego ze nie jest dzielem sztuki, gdyby ten nie wypowadal chwile potem slow, ze nowy pomnik bedzie "abstrakcyjny i po kosztach" to sie moim zdaniem nieco kloci
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Palec
ponad rok temu ocena: 100%  10
Jeśli ma być „po kosztach”, to proponuję usunąć pomnikowi jeden palec. Ten jedyny ocalały niech będzie wyprostowanym, środkowym. To bardziej odda ducha obecnych czasów ;)
~ obywatel
ponad rok temu ocena: 95%  9
Są ważniejsze sprawy niż pomniki - Starosta prawdłowo mówi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ a co ze szpitalem?
ponad rok temu ocena: 67%  8
Zamiast pomniko-manii niech radni Forum dowiedza sie dlaczego wicedyrektor szpitala odchodzi po 4 czy 5 miesiacach. Od tego jest sesja .Moze wladze starostwa potrafia ten problem poznac i rozwiazac ,a radni doradzic i zatrzymac dobrego dyrektora.
~ i już
ponad rok temu ocena: 67%  7
Chcą postawić za swoje, to niech im da ten kawalek ziemi.Będzie tam porządek.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ syf po prostu syf
ponad rok temu ocena: 50%  6
Zwróćcie uwagę jak ten teren wygląda. To niezła wizytówka "gospodarza" Marcinkowskiego. Porównajcie teraz z parkiem z drugiej strony szpitala. Aż się prosi o zmianę gospodarza. Nie dość że ktoś za niego wymyślił jak te zaniedbane chaszcze doprowadzić do porządku, przypomnieć młodym trochę historii (nawiązanie do siedziby PZPR) to pan starosta jeszcze grymasi. Powinien po rękach całować pomysłodawców że chcą coś zrobić z tym powiatowym bałaganem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do dowcip
ponad rok temu ocena: 58%  5
Dowcipem można raczej nazwać propozycję forum składaną przez media. Chcą budować coś na gruncie starosty, najpierw ogłaszają publicznie i nawet nie idą się zapytać właściciela o zgodę. Idea pomnika może nawet ok, ale forma ogłaszania przypomina z lekka trąci dziecinadą. Czy ktoś ogłasza publicznie swoją budowę na gruncie sąsiada?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dowcip?
ponad rok temu ocena: 53%  4
Wspieranie i to pewnie finansowe przez radnych Forum budowy szpitala to chyba dowcip,bo rozumna osoba raczej nie zaakceptuje zamiany pomnika na dokladanie do szpitala.Zamiast takich wypowiedzi lepiej szukac pilnie wicedyrektora lecznicy,bo obecnie mamy problem. Taki apel w sprawie szpitala to lepiej kierowac do radnych SKW, pewnie chetnie dofinansuja budowe szpitala.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do hejtera
ponad rok temu ocena: 100%  3
Lololit i solar to pewnie ta sama osoba, która zamiast czytać tekst hejtuje. Przecież Starosta mówi wyraźnie, że się spotka z wnioskodawcami i jest otwarty na inicjatywy. A że ma wątpliwości czy kobiecznie trzeba stawiać pomniki? Tak myśli wiele osób także w Gostyniu. Czytaj uważnie albo trochę wyluzuj w hejtowaniu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lololit
ponad rok temu ocena: 29%  2
masz rację solar48. ten to zawsze jest tam gdzie go nie potrzeba. Robercik , ty moze lepiej wez sie za robote bo wszyscy zapierdzielamy na twoją wypłate .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ solar48
ponad rok temu ocena: 33%  1
NIE DZIWOTA ZE MARCINEK ZAWSZE LUBI STAC OKONIEM. ot zwyczajnie błyska
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji