Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Goni nas jesień. Jaki będzie weekend?

› Społeczeństwo miesiąc temu    18.09.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. Adobe Stock

Czyżby wielkimi krokami zbliżała się do nas jesień? Tę kolejną porę roku powitamy już za kilka dni. Tymczasem przed nami dość suchy i słoneczny weekend. Będzie ciepło, więc można śmiało zaplanować wycieczkę rowerową, wybrać się na grzyby albo wyjść z rodziną na spacer.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przedstawiając weekendową prognozę pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego informuje o małym zachmurzeniu. Temperatura maksymalna ma wynosić od 18°C do 22°C, w Gostyniu wzrośnie do 21oC po południu. Noce będą dość chłodne. Z piątku na sobotę w nocy temperatura może spaść nawet do 6 oC

Synoptycy zapowiadają zachmurzenie małe, bez opadów. Wiatr słaby, zmienny z przewagą północno-zachodniego.

Poznań 19°C, Gorzów 18°C, Toruń 19°C, Kalisz 18°C, Bydgoszcz 19°C, Zielona Góra 20°C

A kiedy w tym roku dokładnie przypadnie astronomiczna jesień?

R E K L A M ABolsius

Jesienią dzień jest krótszy od nocy i z każdym dniem różnica ta zwiększa się na jej korzyść. Słońce zachodzi coraz wcześniej i wschodzi coraz później. Pory roku nie wynikają ze zmian odległości naszej planety od Słońca, która zmienia się w niewielkim stopniu, ale z połączenia dwóch czynników: nachylenia osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny orbity oraz ruchu obiegowego wokół Słońca. W związku z tym w różnych okresach roku na danej półkuli zmieniają się warunki oświetlenia. Jesień astronomiczna Za astronomiczną jesień na naszej półkuli uznaje się okres trwający od momentu równonocy jesiennej do przesilenia zimowego. Równonoc jesienna następuje, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Ziemia przekracza wtedy punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są jednocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach.

Moment równonocy jesiennej to 22 lub 23 września. W tym roku będzie to dokładnie wtorek 22 września o godzinie 15.31.

Jesień kalendarzowa

Kalendarzowe pory roku zawsze rozpoczynają się w jednym konkretnym dniu. Pierwszy dzień jesieni przypada na 23 września. Potrwa do 21 grudnia, kiedy to rozpocznie się kalendarzowa zima

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!