Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Goście przybyli z piękną kolędą

› Aktualności ponad rok temu    6.01.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Borku Wlkp. do sanktuarium na ZdzieżuOrszak Trzech Króli przeszedł ulicami Borku Wlkp. do sanktuarium na Zdzieżu fot. A. Fajczyk

Święto Objawienia Pańskiego. Orszak Trzech Króli w Borku wyruszył z rynku, aby ul. Zdzieską przejść do sanktuarium na Zdzieżu. W orszaku, któremu towarzyszyło motto „Bóg jest dla wszystkich - wszyscy do stajenki” wzięli udział chętni parafianie, wśród nich znaleźli się boreccy samorządowcy, z burmistrzem Markiem Rożkiem i zastępcą boreckiego włodarza Jolantą Chudzińską.

W kościele odbyła się uroczysta msza święta z udziałem „Trzech Króli” w intencji parafian, którą odprawił proboszcz ks. Daniel Litkowski. Mieszkańców boreckiej gminy w czasie nabożeństwa czekała niespodzianka - zaprezentowali się przed nimi młodzi artyści z Zespołu Flażoletowego „Wietrzyki” z Witkowa, pod kierunkiem Iwony Piórkowskiej, grając i śpiewając.

- Szanowni państwo! Tak, jak mędrcy przybywają dzisiaj do stajenki w orszaku, tak my przybywamy do was z kolędą - powiedziała na powitanie prowadząca zespół. Uświadomiła obecnym w boreckim kościele, że kolęda pierwotnie oznaczała radosną pieśń, która przekazywała życzenia noworoczne, a obecnie ma ona formę pieśni bożonarodzeniowej o charakterze religijnym, a wywodzi się z nurtu ludowego.

- Kolęda nie zawsze nawiązywała tylko do Bożego Narodzenia. Często symbolizowała również polskość. W okresie okupacji nasi dziadkowie i pradziadkowie śpiewali czwartą zwrotkę kolędy "Bóg się rodzi", w której widzieli hymn Polski: Podnieś rękę Boże dziecię, błogosław ojczyznę miłą (...). Kolędy są piękne, a jest ich ponad 500 w dorobku kulturowym Polski. Najstarsza pochodzi z roku 1424 roku - mówiła Iwona Piórkowska.

Dzieci i młodzież z Witkowa zaprezentowały przed boreckimi parafianami tylko niektóre kolędy - dla nich szczególne i ważne: „Wśród nocnej ciszy”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, ”Jezusa narodzonego”, Mizerna cicha”, „Anioł pasterzom mówił”, a także „Gdy się Chrystus rodzi” i wiele innych. Po koncercie ks. Litkowski poświęcił kredę, kadzidło i wodę. - Pobłogosław tę kredę dla oznaczenia drzwi naszych mieszkań, w których przyjęliśmy światło Twojego objawienia (...) - mówił proboszcz. - Pobłogosław Boże także to kadzidło, aby wonny jego dym unosił się wraz z naszymi modlitwami przed oblicze Twoje - dodał.

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Zartownis
  ponad rok temu 1
  Fajne hasło, tylko stajenka nieczynna...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji