Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

I duzi, i mali wioskę sprzątali. A na zakończenie był poczęstunek

› Społeczeństwo ponad rok temu    14.04.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Gostyń. W sobotę mieszkańcy połączyli siły, aby posprzątać KrajewiceGostyń. W sobotę mieszkańcy połączyli siły, aby posprzątać Krajewice fot. A. Fajczyk

Mieszkańcy Krajewic uznali, że dla poprawy estetyki i wyglądu wioski nie wystarczy im wykarczowany w ubiegłym roku park i odmulony staw, który tam się znajduje. W sobotnie popołudnie (13.04) część z nich stawiła się przed świetlicą, zabierając z domu sprzęt ogrodniczy, łopaty, widły i inne narzędzia. Wszystko po to, aby uporządkować pozostałe tereny w wiosce.

- Fakt, że ludzie w ogóle zechcieli przyjść, to bardzo dobry sygnał do integracji, do tego, aby coś lepszego się w wiosce działo. Zanim zostałem sołtysem mówiłem, że zależy mi bardzo na integracji społeczności Krajewic. A do tego służą nie tylko imprezy, ale też działania w innym kierunku - chociażby takie akcje sprzątania, jak dzisiejsza - powiedział Tomasz Ratajczak, sołtys wioski.

Chętni do porządkowania podzielili się na grupy. Część pracowała przy chodniku i poboczach głównej drogi, jaka biegnie przez wioskę. Przy stawie przeciwpożarowym poobcinano nadmiernie rozrośnięte i uschnięte gałęzie tui. Oczyszczono z piachu i ziemi, a także z gałęzi płytki chodnikowe i przydrożną kanalizację deszczową. Dzięki temu zrobiło się czysto i przejrzyście. W parku zabezpieczono kacze gniazdo, w którym już znajdują się jaja. Przy świetlicy wiejskiej pracowały głównie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Kilka dni wcześniej na parkingu zakończono zakładanie kostki brukowej. Trzeba było pozamiatać i uporządkować teren. Na wyznaczonych skwerach oraz przy ogrodzeniu placu zabaw i terenu rekreacyjnego dosadzano tuje, pikowano kwiaty.

- Gmina zakupiła nam 64 sztuki młodych drzewek. W miejscu, gdzie jest plac zabaw chcemy zrobić zielony, „żywy” płot z drzewek. Tuje będą posadzone także przy ogrodzeniu z siatki, od strony prywatnej posesji - informowała na miejscu Marta Tórz, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich, które niedawno powstało w Krajewicach.

Chętne do pomocy były także dzieci. - Zostały zaangażowane do pomocy, aby miały swój mały udział w porządkowaniu, upiększaniu otoczenia placu zabaw i placu rekreacyjnego - dodała Marta Tórz.

Pomoc przy integracyjnym sprzątaniu wioski dla najmłodszych to nowe, edukacyjne doświadczenie i mnóstwo frajdy.

- Jak się dowiedzieliśmy, że będziemy mogli posadzić sami kwiatki i choinki, to chętnie przyszliśmy. A wszystko po to, żeby było ładnie, jak będziemy się już niedługo spotykać tutaj z kolegami. Bardzo lubimy przychodzić na plac koło świetlicy - przyznali nastolatkowie Michał i Filip.

W organizację porządkowania Krajewic zaangażowali się strażacy-ochotnicy, rada sołecka, KGW. Na zakończenie dla uczestników akcji przygotowano grilla i słodki poczęstunek przy kawie - rogale, upieczone przez panie z KGW Krajewice.

Czytaj także: Każdy mógł mieć swój kawałek lasu - KLIK

Bocianom porządki w Krajewicach nie przeszkadzały. Komu przeszkadza ptasie gniazdo? CZYTAJ TUTAJ

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ On
  ponad rok temu 1
  Innech drzewek nie ma tylko wszędzie te smierdzace tuje
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji