Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Ilu wiernych w kościele? Na pewno więcej

› Społeczeństwo› Religia 2 miesiące temu    17.05.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 15 ocen 0 / 0%
A A A
Rząd Rząd "odmraża" obostrzenia związane ze sprawowaniem kultu religijnego fot. A. Fajczyk

Od niedzieli (17 maja) rozpoczyna się kolejny etap odmrażania życia religijnego. W obrzędach religijnych może brać udział więcej wiernych - jedna osoba na 10 metrach kwadratowych powierzchni świątyni. Chodzi o to, by jak najwięcej wiernych mogło celebrować urodziny papieża Jana Pawła II. Setna rocznica przypada 18 maja 2020 roku.

Urodziny świętego Jana Pawła II to wyjątkowa okazja, którą wykorzystał rząd i postanowił poluzować obostrzenia, obowiązujące w obiektach kultu religijnego. Podczas konferencji prasowej w środę, 13 maja poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki. - Tę zmianę chcemy wprowadzić na setne urodziny wielkiego Polaka św. Jana Pawła II, aby podtrzymać tego ducha, który jest w Polakach - wyjaśniał premier informując o trzecim etapie odmrażania życia społecznego i gospodarki.

Na początku stanu epidemii limit wynosił 50 osób na kościół, potem w liturgii mogło uczestniczyć zaledwie pięciu wiernych. Ostatnio liczba uczestników jest dostosowana do powierzchni świątyni.


Już od dzisiaj w liturgii może jednocześnie uczestniczyć więcej wiernych, ale nadal ilość zależy od metrażu kościoła. Podczas mszy świętej lub innego obrzędu religijnego na jednego uczestnika powinno przypadać 10 m kw. całej powierzchni świątyni. Dotychczas było to 15 m kw. To oznacza dostęp do nabożeństw o połowę większej liczby osób, czyli np. jeśli do świątyni do tej pory mogło wejść 60 osób (przykład gostyńskiej fary), to od 17 maja we mszy św. będzie uczestniczyć 90 wiernych. Nadal należy zachować obowiązujące zasady w okresie epidemii (odstęp 2 metrów, zasłaniania twarzy).


Proboszczowie informują parafian o zmianach

W kościele pw. Ducha Świętego w Gostyniu w nabożeństwach jednorazowo w kościele może uczestniczyć ok. 70 osób (wliczając balkon). 

Do kościoła pw. bł. E Bojanowskiego na Pożegowie w Gostyniu proboszcz może zaprosić na nabożeństwo ok. 60 osób.

W czasie mszy św. w kościele pw. św. Małgorzaty w Gostyniu może przebywać 90 osób. Pozostali wierni mogą stać na dworze.

Zgodnie z nowymi zasadami dotyczącymi liczby wiernych na mszach świętych w bazylice na Świętej Górze jednorazowo może przebywać do 135 osób. Od dzisiejszej niedzieli, aż do odwołania, księża filipini wprowadziliy dodatkowe msze św. w niedziele o godz. 13.30 i o godz. 19.00.

W boreckiej parafii pw. Pocieszenia NMP - po zmianach limitów - do świątyni na Zdzieżu będą mogły wejść 144 osoby, w farze w Borku jednorazowo na mszy św. zmieszczą się 32 osoby.

Proboszcz parafii pw. św. Marcina w Starym Gostyniu do miejscowego kościoła  może zaprosić do 41 osób, do kaplicy w Goli do 39 osób. 

W kościele w Siemowie po poluzowaniu restrykcji dotyczących ilości wiernych na mszy św. może być 30 osób.

Proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Krobi informuje, że w kościele może jednorazowo przebywać na nabożeństwie 95 osób. Prosi o zajmowanie miejsca w ławkach tylko tam, gdzie są wyłożone specjalne kartki.

Do świątyni pw. Michała Archanioła w Pogorzeli jednorazowo wejdzie 55 wiernych.

Po przeliczeniu nowych danych parafia pw. NNMP do fary w Poniecu zaprosić może 30 wiernych, a do kościoła Chrystusa Króla - 60 osób. Dlatego w poniedziałek, wtorek i czwartek odbywa się msza św. we farze, a w środę, piątek, sobotę i w niedzielę w kościele Chrystusa Króla.

Ruch rządu to odpowiedź na apel biskupów o zmianę limitów - z 15 m kw. na osobę do 9 m kw. w większych świątyniach oraz 6 m kw. w małych kościołach. Po konferencji prasowej rządu arcybiskup Stanisław Gądecki - jako przewodniczący - przyznał, że Konferencja Episkopatu Polski z radością przyjmuje informacje o zmniejszającym się zagrożeniu epidemicznym w Polsce. Przewodniczący KEP, biorąc pod uwagę poluzowanie restrykcji w kościołach, zachęca wiernych, aby coraz odważniej korzystali z parafialnej posługi duszpasterskiej.

- Zwłaszcza zaś, aby ci, którzy tego nie uczynili, przystępowali do sakramentu spowiedzi i Komunii świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym. Aby zaspokoić głód eucharystyczny i głód Słowa Bożego, zachęcam do uczestnictwa w mszy świętej, nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego - podkreśla abp Stanisław Gądecki.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (15)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ do parafianka
2 miesiące temu ocena: 50%  15
Liczy, nie liczy, po co ten komentarz. Za dużo ludzi nie ma w kościele, wiec w czym rzecz. Koniecznie mu przywalić?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ parafianka
2 miesiące temu ocena: 100%  14
Proboszcz w Pogorzeli nie liczy wcale. Nie liczy wiernych, ma się rozumieć.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nico
2 miesiące temu ocena: 33%  13
Oj liczyć to on potrafi
~ Olek
2 miesiące temu ocena: 0%  12
Kosi trawę, dużo robi naprawdę nie można powiedzieć. Ale ja np czekam aż na cmentarzu kostkę wyłoży na nowej kwaterze bo piasek jest masakryczny i mógł by pogrzeby w cmentarnej kaplicy robić bo jednak z kościoła dakeko na pieszo
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ala
2 miesiące temu 11
A poprzedni proboszczowie kiedy zajęli się wyłożeniem kostki na cmentarzu? Do dziś pamiętam tą piękną trawę i nie było tam nic, nie oczekuj że jeden człowiek w ciągu 2-3 lat zrobi to co poprzedni probozczowie w czasie 30 lat.
~ Aaa
2 miesiące temu ocena: 100%  10
Mogłeś wyjść i ustąpić miejsca kobiecie 70+ przyszła na ostatnią chwilę to sama jest sobie winna. Nie czepiajcie się księdza, a Józef to był dopiero prymityw, ale ludzie na Piaskach też tacy są więc nie ma o czym dyskutować.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Yu
2 miesiące temu 9
To chyba nigdy nie musiałaś nic z nim załatwiać. Szkoda słów, paniczek jeden
~ do redakcji
2 miesiące temu ocena: 50%  8
Chyba przy ilości wiernych w gostyńskiej farze jest jakiś błąd. Na 10.05 w kościele mogło być 60 osób, a po zwiększeniu limitów tylko 32?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do redakcji2
2 miesiące temu 7
A rzeczywiście. Dzięki Ed za zwrócenie uwagi. Tak to jest, jak się czyta pobieżnie
~ Redakcja
2 miesiące temu 6
Nie piszemy o kościele farnym w Gostyniu, ale w Borku
~ Ed
2 miesiące temu ocena: 0%  5
O Borecką fare chodzi
~ Piasek
2 miesiące temu ocena: 50%  4
Na piaskach pewnie i tak nie zmieni, jeśli potrafił kobietę z kościoła prawe wyprosić bo ma 70+, całe piaski o tym chuczały to on już jest w stanie do wszystoiego się ponunąć. Dobrze że są zmiany w parafiach może go wezmą gdzieś daleko, piaski go nie chcą. A odchodzą od tematu ciekawe co sie dzieje z byłym probiszczem Józefem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ola
2 miesiące temu ocena: 100%  3
Mów człowieku za siebie, ta parafia jeszcze nie miała takiego proboszcza. Tyle rzeczy które robi sam i które zrobił dla budynku czy cokolwiek jest nie do porównania. Byli księża palcem nie kiwneli, a on sam kosi trawe i podobne rzeczy. Dla młodzieży stara się organizować różne inicjatywy. To że nie pasuje tobie nie znaczy że wszytskim. A co do wyproszenia kobiety z kościoła dobrze zrobił, jest limit osób po to, żeby było tyle ludzi a nie 2-3 osoby ponad miarę, bo babcia myśli że przyjdzie minute przed msza i wsyztsko jej wolno, popowram i sama bym wyprosiła!
~ greta
2 miesiące temu 2
Myślisz że ta babcia zapłaci za niego kare jak mu sanepid na dupę siądzie jest limit to trzeba go przestrzegać
~ ja
2 miesiące temu ocena: 75%  1
Wyprosił, żeby nie mieć problemów. Cały czas są tacy, co skrupulatnie liczą wiernych, żeby donieść na księdza. W necie było o takim jednym, co nawet robił zdjęcia i wysyłał do mediów. A księdza z wioski koło Zakopanego też już Sanepid karał za nadkomplet. Na Świętą Górę też nie wpuszczą ponad limit. Więc nie masz, co się oburzać.