Ilu wiernych w kościele? Na pewno więcej

Opublikowano:
Autor:

Ilu wiernych w kościele? Na pewno więcej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Od niedzieli (17 maja) rozpoczyna się kolejny etap odmrażania życia religijnego. W obrzędach religijnych może brać udział więcej wiernych - jedna osoba na 10 metrach kwadratowych powierzchni świątyni. Chodzi o to, by jak najwięcej wiernych mogło celebrować urodziny papieża Jana Pawła II. Setna rocznica przypada 18 maja 2020 roku.

Urodziny świętego Jana Pawła II to wyjątkowa okazja, którą wykorzystał rząd i postanowił poluzować obostrzenia, obowiązujące w obiektach kultu religijnego. Podczas konferencji prasowej w środę, 13 maja poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki. - Tę zmianę chcemy wprowadzić na setne urodziny wielkiego Polaka św. Jana Pawła II, aby podtrzymać tego ducha, który jest w Polakach - wyjaśniał premier informując o trzecim etapie odmrażania życia społecznego i gospodarki.

Na początku stanu epidemii limit wynosił 50 osób na kościół, potem w liturgii mogło uczestniczyć zaledwie pięciu wiernych. Ostatnio liczba uczestników jest dostosowana do powierzchni świątyni.


Już od dzisiaj w liturgii może jednocześnie uczestniczyć więcej wiernych, ale nadal ilość zależy od metrażu kościoła. Podczas mszy świętej lub innego obrzędu religijnego na jednego uczestnika powinno przypadać 10 m kw. całej powierzchni świątyni. Dotychczas było to 15 m kw. To oznacza dostęp do nabożeństw o połowę większej liczby osób, czyli np. jeśli do świątyni do tej pory mogło wejść 60 osób (przykład gostyńskiej fary), to od 17 maja we mszy św. będzie uczestniczyć 90 wiernych. Nadal należy zachować obowiązujące zasady w okresie epidemii (odstęp 2 metrów, zasłaniania twarzy).

W kościele pw. Ducha Świętego w Gostyniu w nabożeństwach jednorazowo w kościele może uczestniczyć ok. 70 osób (wliczając balkon). 

Do kościoła pw. bł. E Bojanowskiego na Pożegowie w Gostyniu proboszcz może zaprosić na nabożeństwo ok. 60 osób.

W czasie mszy św. w kościele pw. św. Małgorzaty w Gostyniu może przebywać 90 osób. Pozostali wierni mogą stać na dworze.

Zgodnie z nowymi zasadami dotyczącymi liczby wiernych na mszach świętych w bazylice na Świętej Górze jednorazowo może przebywać do 135 osób. Od dzisiejszej niedzieli, aż do odwołania, księża filipini wprowadziliy dodatkowe msze św. w niedziele o godz. 13.30 i o godz. 19.00.

W boreckiej parafii pw. Pocieszenia NMP - po zmianach limitów - do świątyni na Zdzieżu będą mogły wejść 144 osoby, w farze w Borku jednorazowo na mszy św. zmieszczą się 32 osoby.

Proboszcz parafii pw. św. Marcina w Starym Gostyniu do miejscowego kościoła  może zaprosić do 41 osób, do kaplicy w Goli do 39 osób. 

W kościele w Siemowie po poluzowaniu restrykcji dotyczących ilości wiernych na mszy św. może być 30 osób.

Proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Krobi informuje, że w kościele może jednorazowo przebywać na nabożeństwie 95 osób. Prosi o zajmowanie miejsca w ławkach tylko tam, gdzie są wyłożone specjalne kartki.

Do świątyni pw. Michała Archanioła w Pogorzeli jednorazowo wejdzie 55 wiernych.

Po przeliczeniu nowych danych parafia pw. NNMP do fary w Poniecu zaprosić może 30 wiernych, a do kościoła Chrystusa Króla - 60 osób. Dlatego w poniedziałek, wtorek i czwartek odbywa się msza św. we farze, a w środę, piątek, sobotę i w niedzielę w kościele Chrystusa Króla.

Ruch rządu to odpowiedź na apel biskupów o zmianę limitów - z 15 m kw. na osobę do 9 m kw. w większych świątyniach oraz 6 m kw. w małych kościołach. Po konferencji prasowej rządu arcybiskup Stanisław Gądecki - jako przewodniczący - przyznał, że Konferencja Episkopatu Polski z radością przyjmuje informacje o zmniejszającym się zagrożeniu epidemicznym w Polsce. Przewodniczący KEP, biorąc pod uwagę poluzowanie restrykcji w kościołach, zachęca wiernych, aby coraz odważniej korzystali z parafialnej posługi duszpasterskiej.

- Zwłaszcza zaś, aby ci, którzy tego nie uczynili, przystępowali do sakramentu spowiedzi i Komunii świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym. Aby zaspokoić głód eucharystyczny i głód Słowa Bożego, zachęcam do uczestnictwa w mszy świętej, nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego - podkreśla abp Stanisław Gądecki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE