Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Instytucje i małe firmy wykluczone. Przy odbiorze śmieci działają na własną rękę

› Aktualności 7 miesięcy temu    2.11.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 16 ocen 2 / 100%
A A A
Gostyń. Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu KZGRL był gościem na sesji gostyńskiej rady miejskiejGostyń. Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu KZGRL był gościem na sesji gostyńskiej rady miejskiej fot. A. Fajczyk

Oprócz podwyżki stawek za odbiór i transport śmieci ( z 11,50 zł do 24 zł od osoby zamieszkującej posesję), mamy więcej zmian od 2020 r. w zasadach gospodarowania odpadami.

Miesięczna stawka „podatku śmieciowego”, jaką ustaliło zgromadzenie KZGRL - 24 zł/osobę dla mieszkańców nieruchomości zamieszkałych - ZOBACZ TUTAJ nie opiera się na precyzyjnych danych, ale na szacunkach dokładnych, na obserwacji rynku. Czy będzie wystarczająca? Czy nie będzie zmieniana po przetargach na odbiór i transport śmieci - tego dyrekcja KZGRL nie może dziś zagwarantować.

Pisaliśmy już kilka razy, że po zmianach przepisów, które wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. mieszkańcy będą mieli obowiązek segregować odpady. Ci, którzy nie będą tego robić, muszą liczyć się z dużo wyższymi opłatami. Po obradach zgromadzenia członków KZGRL okazuje się, że właściciele posesji, u których pracownicy komunalnego związku stwierdzą brak segregacji odpadów, zapłacą miesięcznie 48 zł/osobę. Ustawa dopuszczała ustalenie tzw. opłaty sankcyjnej od dwóch do czterech razy wyższej.

- Wyższa opłata jest pewną formą kary za nieposegregowanie odpadów - zaznacza Robert Lewusz kierownik referatu gospodarki odpadami i ochrony środowiska w KZGRL. - Wybraliśmy najniższą możliwą stawkę jako karę, bo dwa razy wyższą. Mogliśmy zrobić cztery razy wyższą, co dopuszcza ustawodawca - dodał.

W przypadku 5-cioosobowej rodziny, która nie zdecyduje się na segregowanie, w ciągu roku taka opłata wyniesie 2 880 zł.

Odbiór co 2 tygodnie

Każdy właściciel nieruchomości od 1 stycznia będzie miał obowiązek wyposażyć posesję w brązowy pojemnik. Tam będą wrzucane odpady biodegradowalne (kuchenne, z wyjątkiem resztek mięsa), a w sezonie wiosennym i letnim będzie można wrzucać także liście i trawa. W związku z tym inaczej będą odbierane śmieci od właścicieli nieruchomości jednorodzinnych - śmieciarka będzie koło domu praktycznie co tydzień, ale co 2 tygodnie będą odbierane odpady zmieszane, na przemian z odpadami bio.

- Teoretycznie można powiedzieć, że odpadów zmieszanych, resztkowych nie powinno być. Ale popiół, zabrudzona butelka po oleju, papier zabrudzony farbą itp., opakowanie z przeterminowanymi kosmetykami będą musiały trafić do odpadów zmieszanych - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu związku.

Brązowych kubłów nie będą musieli wystawiać właściciele nieruchomości jednorodzinnych, którzy wyposażą swoją nieruchomość w kompostownik i będą w nim zagospodarowywali wszystkie odpady biodegradowalne: resztki kuchenne, odpady zielone (trwa, liście, chwasty) za wyjątkiem odpadów pochodzenia zwierzęcego - kości i resztki mięsa nadal będą musiały być gromadzone w pojemniku na odpady zmieszane.

Będzie ulga

Na mocy nowelizacji ustawy zgromadzenie Związku ma obowiązek w terminie 12 miesięcy podjąć uchwałę zwalniająca właścicieli posesji jednorodzinnych z części opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych w sytuacji, kiedy nieruchomość będzie wyposażona w kompostownik i gdy wszystkie wytwarzane odpady biodegradowalne będą zagospodarowywane w tym kompostowniku.

- Wiemy, że są już tacy właściciele nieruchomości, którzy mają kompostowniki na odpady, albo zrobią sobie nie później niż od 1 stycznia. Oni nie będą musieli zaopatrywać się w brązowy pojemnik. Będziemy sprawdzać, czy w pojemniku na zmieszane nie ma odpadów biodegradowalnych. Jeśli nie będzie, wszystko w porządku - mówi przewodniczący zarządu Eugeniusz Karpiński.

Sklepy, szpitale, urzędy i małe firmy podpisują umowy osobno

Każdy właściciel nieruchomości niezamieszkałej po 1 stycznia otrzyma status właściciela, który nie jest zobowiązany ponosić opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi na rzecz KZGRL w Lesznie, jak dotychczas. To znaczy, że został wykluczony z systemu Związku i będzie musiał zorganizować sobie wywóz i zagospodarowanie śmieci wytworzonych na swojej nieruchomości na własną rękę, gdyż wciąż jest do tego zobowiązany. Właściciele firm, zakładów usługowych, sklepów, a także szpitale, szkoły i inne instytucje sami będą musieli znaleźć przedsiębiorcę, zajmującego się odbiorem i wywozem odpadów. Będą mogli wybierać z tych firm, które są wpisane do rejestru działalności regulowanej prowadzonej przez Związek (ok. 30). Właściciel nieruchomości czy instytucja ma obowiązek zawrzeć stosowną umowę, okazać ją na żądanie pracowników związku podczas kontroli, podobnie jak dowód zapłaty za wykonaną usługę przez przedsiębiorcę. Zgodnie z nowelizacją ustawy, opłaty za jednorazowy odbiór z pojemników wystawianych z nieruchomości niezamieszkałych musiałyby zostać bardzo obniżone - np. odbiór śmieci z kubła 60 l - często wystawianego przez małe firmy jednoosobowe , opłata nie może być wyższa niż 2,96 zł, obecnie jest 14 zł.

- Obecnie jednorazowy odbiór śmieci z pojemnika 1.100 l kosztuje 105 zł i wydaje nam się, że też należałoby podwyższyć opłatę do 180 zł, co wynika z kalkulacji cen, jakie obowiązują za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Tymczasem ustawodawca stwierdził, że opłata nie może być wyższa niż 54 zł - tłumaczy kierownik Lewusz. - Wysłanie listu z miejsca A do miejsca B jest też tak wycenione. A po odpady należy przyjechać, odebrać, zagospodarować, ponieść wszystkie opłaty środowiskowe. Dlatego te nieruchomości niezamieszkałe musiały być wyłączone, bo inaczej opłata wyniosłaby dla mieszkańców powyżej 30 zł - dodaje Lewusz.

Ponieważ za kwoty narzucone przez ustawodawcę nie da się wykonać tej usługi, brakująca część kosztów musiałaby być pokryta poprzez podwyższenie stawki dla mieszkańców. Gdyby nie wykluczono nieruchomości niezamieszkałych z systemu KZGRL, pozostali mieszkańcy musieliby płacić nie 24 a 34 zł od osoby za wywóz śmieci. Na to nie było zgody wójtów i burmistrzów, zasiadających w zgromadzeniu.

- Decyzją zgromadzenia wyłączamy z systemu Związku nieruchomości niezamieszkałe po to, aby właściciele nieruchomości zamieszkałych nie dopłacali za te nieruchomości niezamieszkałe przy odbiorze odpadów - wyjaśnia Robert Lewusz.

Oprócz stawki opłaty 24 zł, zgromadzenie KZGRL uchwaliło górne stawki podatku śmieciowego, jakie przedsiębiorca odbierający opłaty od nieruchomości niezamieszkałych może zaoferować właścicielowi czy podmiotowi podpisującemu umowę. - Jeśli firma ma pojemnik o pojemności 60 l - przedsiębiorca nie będzie mógł mu zaoferować stawki wyższej niż 35 zł, a w przypadku pojemnika 1100 l - nie wyższej niż 250 zł za jednorazowy odbiór, ale może dać mniej - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (17)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Karol
7 miesięcy temu ocena: 100%  17
Ok straszy się ustawami to moje pytanie kieruje w jedną stronę gdzie firmy skladuja odpady
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ go1
7 miesięcy temu ocena: 100%  16
To już są kpiny, chyba złote pojemniki będą. Należy się zastanowić nad zmianą odbiorcy. KZGRL już się dorobiło teraz na wysokie pensje poluje. Ceny będą coraz wyższe bo prezes musi zarobić i pośrednicy. Czas na zmiany.Burmistrzu do dzieła
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lgbt
7 miesięcy temu ocena: 100%  15
To jest już mafia, za dwa lata wymyślą sobie inne kolory pojemników. Bo jakiś koleś handluje pojemnikami. A może trzeba zmieniać firmę. Może jakiś przetarg.?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tęczowy homo-fob
7 miesięcy temu ocena: 75%  14
A co Wy duraki myśleliście, że Niemiec, Francuz i Włoch będzie sobie flaki wypruwał, aby umniejszyć sobie i dać Polakowi? Naprawdę tak myśleliście!? Chcieliście Unii, no to ją macie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ karo
7 miesięcy temu ocena: 100%  13
Wszystko przez regulacje UE. Szok. To już mafia śmieciowa. Precz z unią
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zola
7 miesięcy temu ocena: 90%  12
Lato/pojemnik brązowy/wywózka co dwa tygodnie =smród i muchy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krobianin
7 miesięcy temu ocena: 14%  11
W gminie Krobia juz od ponad roku mamy te pojemniki. I jakos mieszkańcy sobie poradzili. Nie smierdziało... Oni nie musieli, teraz wszyscy będa musieli...
~ Nonsens
7 miesięcy temu ocena: 100%  10
Najlepiej okradac nas 5 cio osobowa rodzina za 250 zł zapłaci bo jakiś inny lokator nie segreguje śmieci są tacy co zarabiają 2000zl a gdzie opłaty na życie to poco wybieraliscie ludzi którzy nie potrafią rozwiązać problemu!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ignacy
7 miesięcy temu ocena: 100%  9
A czy wraz z rosnącymi opłatami za śmieci zmieni się poziom ich odbioru? Druga sprawa czy poza podnoszeniem cen za odbiór śmieci związek opracował jakąś nowatorska metodę ich zagospodarowania czy po prostu tylko podnosi cenę ponieważ pojawiła się na to możliwość w postaci ustawy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Eska
7 miesięcy temu ocena: 100%  8
Zobaczymy o ile wzrosną zarobki zarządu.?Przekonamy się!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Reader
7 miesięcy temu ocena: 100%  7
A gdzie moge wyrzucic resztki miesa ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gostynian
7 miesięcy temu ocena: 100%  6
Normalnie to jest chore podnoszą ceny za śmieci gdzie to wszystko pic na wodę i tak wszystko ląduje w jednej dziurze zwala. A po2 zostawiają syf biorąc smieciu, kubły na środku chodnika więc ta kasa się wam nie należy skandal i zlodziejstwo, mam kupić brązowy pojemnik po jaki...... Powinniście dać sami skoro tyle kasy żądacie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gostyninie
7 miesięcy temu ocena: 100%  5
Masakra masakra masakra skąd te ceny... szok i niedowieżanie........w głowach się poprzewracało...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Obywatel
7 miesięcy temu ocena: 92%  4
rozdawają 500+ trzeba będzie to teraz wrócić!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kibic
7 miesięcy temu ocena: 100%  3
Za kilka lat będzie pewnie z 50 za osobę!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Majka
7 miesięcy temu ocena: 100%  2
Oszaleli nie dość ze stawka pójdzie w gore o ponad 100% to jeszcze mam kupować pojemnik
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Qwe
7 miesięcy temu ocena: 100%  1
A można mieć dwa pojemniki brązowe? Jeden do zmieszanych a jeden do bio? Czy ten do zmieszanych musi być zielony lub czarny
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji