Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Jak montować panele? Sprawdź!

› Dom ponad rok temu    28.01.2019
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Przeprowadzając remont w domu czy mieszkaniu, wiele osób decyduje się na pokrycie podłogi panelami. Są one popularne m.in. ze względu na wytrzymałość, łatwość w czyszczeniu i dostępność w wielu wariantach. Podpowiadamy, jak samodzielnie ułożyć panele i estetycznie wykończyć pracę listwami przypodłogowymi.\

 

Obecnie na rynku znaleźć można panele winylowe w najróżniejszych kolorach i wzorach; mogą nawet imitować inne materiały, np. kamień. Są one wyposażone w specjalne pióra-wpusty, co znacznie ułatwia ich samodzielny montaż – nie musisz mieć do tego specjalnych umiejętności. Wystarczą ci odpowiednie materiały, kilka niezbędnych narzędzi oraz wiedza o kolejności wykonywanych działań.

Krok pierwszy – przygotowanie podłoża i narzędzi

Aby rozpocząć układanie paneli, należy się do tego odpowiednio przygotować. Betonową powierzchnię, na której mają się znaleźć, trzeba wypoziomować. Jeśli istnieją jakieś nierówności, zlikwiduj je, np. za pomocą papieru ściernego, a ubytki uzupełnij zaprawą betonową. Wylewka musi być także odpowiednio oczyszczona – pozbawiona kurzu oraz wszelkich zanieczyszczeń. Ponadto same panele powinny znajdować się w wybranym pomieszczeniu przez co najmniej dobę przed ułożeniem, żeby przystosowały się do temperatury i wilgotności otoczenia.

Przed przystąpieniem do pracy przygotuj też potrzebne narzędzia, takie jak: gumowy młotek, miara, drewniany klocek do ochrony paneli podczas dobijania, kliny oraz piła lub gilotyna do paneli.

Krok drugi – ułożenie warstwy izolacyjnej

Na przygotowanej już posadzce ułóż folię, stosując 20-centymetrowe zakładki, a przy ścianach pozostaw ok. 10 cm zapasu. Następnie rozwiń na folii izolację akustyczną (najczęściej używana jest pianka polipropylenowa o grubości 3 mm). Możesz też użyć płyt pilśniowych – układa się je pod innym kątem niż panele, żeby ich krawędzie się nie pokrywały.

Krok trzeci – układanie paneli

Jak już wspominaliśmy, wybór paneli na rynku jest ogromny. Bardzo szeroki ich asortyment posiada w swojej ofercie m.in. sklep Leroy Merlin. Jeśli zakup masz już za sobą, nadeszła pora, aby przystąpić do montażu. Jako że pod wpływem temperatury i wilgoci panele nieznacznie zmieniają swoje wymiary, pamiętaj o pozostawieniu wzdłuż ścian szczeliny o szerokości 10–15 mm (jest to tzw. szczelina dylatacyjna). Ustawisz ją za pomocą klinów, a sam ubytek zasłonisz listwami przypodłogowymi.

Układanie zaczynaj od rogu pomieszczenia – pierwszy rząd powinien być ustawiony piórem do ściany. Kolejne panele montuj wzdłuż krótszego boku poprzednika. Kiedy ułożysz pierwszy rząd, pamiętaj, że płyta w następnym powinna rozpoczynać się w połowie długości sąsiedniego panelu, a nie dokładnie obok – takie działanie czyni konstrukcję o wiele stabilniejszą. Nie zapominaj także, aby co jakiś czas dobijać panele gumowym młotkiem i drewnianym klockiem.

Krok czwarty – montaż listew przypodłogowych

Ostatni etap to montaż listwy przypodłogowej. Jeżeli panele zostały ułożone zgodnie z powyższą instrukcją (jest to tzw. podłoga pływająca), listwy muszą być przytwierdzone do ścian. Jeśli są one nierówne, użyj kleju – zapewni to trwałe przyleganie listew na całej ich szerokości. W innym przypadku możesz wywiercić w ścianie otwory (na wysokości 2 cm) i zamocować listwy na kołkach rozporowych.

Jak widać, montaż paneli podłogowych może być prosty, a jego efekty – wielce satysfakcjonujące. Nie potrzeba do tego fachowej ręki, przy odrobinie chęci samodzielnie wykończysz swoją podłogę – równie szybko i solidnie jak profesjonalista.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!