Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Jakich firanek nie trzeba prasować?

› Dom› Porady 7 miesięcy temu    17.10.2019
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Prasowanie firanek w domu nie jest łatwym zajęciem. Na desce do prasowania mieści się mały fragment tkaniny, reszta rozkłada się dookoła i nierzadko gniecie tuż po uprasowaniu. Czy to znaczy, że nie ma patentu na gładkie firanki? Ależ jest. Trzeba wybrać firanki niewymagające prasowania.

 

Firany kreszowane

Wybierając firany do salonu, warto przychylnym okiem spojrzeć na firany kreszowane. Pod tym enigmatycznym określeniem kryje się tkanina pełna celowych zagnieceń. Takich firanek się nie prasuje, one muszą być pogniecione, na tym polega ich urok. Kreszowana tkanina może być ozdobiona haftem, nadrukiem lub falbaną. Wbrew obawom niektórych, taka firana nie wygląda nieestetycznie. Wręcz przeciwnie. To bardzo ciekawa ozdoba okna, która doskonale wpisze się we wnętrze w stylu urban jungle lub boho.

Do niedawna modne były firanki sznurkowe, tzw. makarony, które także nie wymagały prasowania, jednak ten trend powoli odchodzi do przeszłości.

Firany bez prasowania

Jeśli kreszowane firanki gotowe nas nie przekonują, a chcemy uniknąć prasowania, najlepiej wybrać firanki gotowe, które rozprostują się pod wpływem własnego ciężaru. Żeby osiągnąć ten efekt, wystarczy powiesić mokre firanki na oknie i poczekać na ich wyschnięcie. To najlepszy sposób na suszenie firanek, bo gdzie jest na nie więcej miejsca, niż właśnie na oknie? Mało kto dysponuje suszarnią, w której może rozwiesić firanki na całą szerokość i… długość, bo tkanina nie może być złamana w połowie.

Nie wszystkie tkaniny zachowują się tak samo pod wpływem wody i własnego ciężaru. Tu najlepiej sprawdzą się firanki żakardowe, tiulowe i z markizety – delikatnej siateczki imitującej moskitierę.

Jak prać firanki, by uniknąć zagnieceń

Firanki gniotą się w praniu, warto więc zrobić wszystko, by ograniczyć liczbę zagnieceń. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że tkaniny firanowe nie lubią wysokiej temperatury. Można je prać w maksymalnie 40°C, choć lepiej wybrać 30°C. Jeśli pralka ma program przeznaczony specjalnie do firan lub tkanin delikatnych, trzeba go użyć. W przeciwnym razie najlepszym wyborem jest program szybki i redukcja wirowania. Jeśli to możliwe, najlepiej w ogóle nie wirować firanek. Żeby mimo wszystko nie ociekały wodą, można po zakończeniu prania ustawić program odpompowujący wodę.

Do prania firanek powinno się używać delikatnych detergentów, najlepiej przeznaczonych specjalnie do tego celu. Do ostatniego płukania można dodać płyn zmiękczający.

Po skończonym praniu firanki trzeba od razu wyjąć. Nie powinny leżeć mokre w pralce.

Jak zamaskować zagniecenia na firankach

Jeśli uda nam się przez przypadek kupić firany, które wymagają perfekcyjnego prasowania, a to niespecjalnie nam wychodzi, nie musimy ich od razu wyrzucać. Zagniecenia najlepiej widać na gładkich, szeroko rozciągniętych firankach, więc wystarczy je przymarszczyć, by nieco „oszukać” wzrok. Do tego celu najlepiej nadają się taśmy marszczące w proporcji 1:3. Gęste marszczenie firan to sposób na ukrycie niejednej niepotrzebnej fałdki. Trzeba tylko pamiętać, że marszczone firany zasłaniają mniejszą szerokość okna. Zanim wszyjemy taśmę marszczącą, zastanówmy się, czy tkaniny jest wystarczająco dużo. W odwróceniu uwagi od firanek pomogą także efektownie upięte zasłony.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pozdrawiam
7 miesięcy temu 1
Niezłe to jest
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji