Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Jana Paweł II: Nie możecie przegrać miłości

› Społeczeństwo› Religia ponad rok temu    6.01.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Orszak Trzech Króli w Gostyniu przeszedł z fary do bazyliki na Świętej GórzeOrszak Trzech Króli w Gostyniu przeszedł z fary do bazyliki na Świętej Górze fot. A. Fajczyk

„Odnowi oblicze ziemi” to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli - największych ulicznych jasełek na świecie, od lat organizowanych 6 stycznia, z okazji Święta Objawienia Pańskiego.

- Hasło jest bardzo ciekawe. Nawiązuje do 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na stolicę piotrową, na papieża Jana Pawła II. Jubileusz odbył się w zeszłym roku, ale też nawiązuje do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Tekst scenariusza jest nacechowany głównie nauczaniami, myślami, słowami Jana Pawła II, tytułami jego książek i inych dzieł, fragmentami wierszy - wyjaśnił ks. Paweł Bogdanowicz z Kongregacji św. Filipa Neri.  

W Gostyniu barwny pochód wyruszył z kościoła farnego i ulicą Jana Pawła II dotarł do bazyliki na Świętej Górze. Wzięli w nim udział m.in. wierni z czterech parafii: Ducha Świętego, św. Małgorzaty, bł. Edmunda Bojanowskiego oraz NMP Świętogórskiej, tworząc orszaki króla europejskiego - Kacpra XI, króla azjatyckiego - Melchiora XI oraz króla afrykańskiego - Baltazara XI.

Zobacz, jak wyglądał Orszak Trzech Króli w Pogorzeli - KLIK
 

- Nie ma sprzeczności między wiarą, a rozumem. Dowodzi tego również doświadczenie świętych Mędrców, którzy dotarli do Betlejem za sprawa tych dwóch wymiarów ludzkiego ducha: inteligencji analizującej znaki oraz wiary, prowadzącej do adoracji tajemnicy - te słowa z przemówienia Jana Pawła II do młodzieży w 2004 r. usłyszeli uczestnicy Orszaku, zanim wyruszyli w  drogę.

Za gwiazdą betlejemską kroczyła Święta Rodzina: brzemienna Maryja z Józefem, a za nimi aniołowie i mędrcy z dworzanami, aby dotrzeć na dwór Heroda, przygotowany na gostyńskim rynku. Tam zobaczyli wściekłego króla, krzyczącego: - Zabić, zabić, bo zagraża. To Dzieciątko mnie przeraża! Zmień oblicze? Zmień oblicze? Gdy się złoszczę - zaraz krzyczę! Po co zmieniać mam obliczę, kiedy myśli mam zbrodnicze?

Później scena rozegrała się w Gospodzie, do której zaproszono bogatych gości i „panie, co dom mają w bałaganie”. Główną rolę odegrał Diabeł, namawiający do złego, do tego, aby nie poprawiać swojego zachowania. - Wywal złość na swe oblicze. Możesz zdziczeć, możesz zdziczeć! - wołał.
Podczas sceny, w której przedstawiona została walka Dobra ze Złem, uczestnicy orszaku usłyszeli naukę Jana Pawła II: Odwaga wiary wiele kosztuje, ale wy nie możecie przegrać miłości! Tylko czyste serce może w pełni kochać Boga! Tylko czyste serce może w pełni służyć drugiemu! Ostatecznie zwyciężyło Dobro - a wtedy orszak mógł wyruszyć w dalszą drogę.

Trzej mędrcy ze Wschodu oddali pokłon narodzonemu Jezusowi w szopce, w Betlejem (stanęła ona w Bazylice Świętogórskiej). Tam złożyli dary: złoto, kadzidło i mirrę. - Był we mnie zgorzkniały oraz stary człowiek. Brakowało zawsze wiary w życie nowe. Mam wiarę i rozum, me życie się zmieni. Pragnę odnowienia oblicza tej ziemi - oświadczył król Kacper XI, klękając przed Jezusem.
Orszak zakończył się koncertem kolęd w wykonaniu chóru Palestrina.
 

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (2)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Jan
  ponad rok temu 2
  Trochę to przykre że z 25000 ile wynosi Gostyń plus parafia klasztoru uczestniczylo na moje oko max 250 ludzi . To raptem 1 % A bylo naprawdę bardzo przyzwoicie. Wszyscy się spisali. Pogoda również dopisała.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ana899
  ponad rok temu ocena: 67%  1
  Hamują tylko ruch kołowy. Brak kamizelek odblaskowych, odblasków czy innych zabezpieczeń. Chore.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji