Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Jedni piekarze już podnieśli, „u Marszałka” podwyżki od poniedziałku

› Aktualności 10 miesięcy temu    5.10.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 23 ocen 2 / 100%
A A A
Gostyń. Wzrosły ceny chleba i innego pieczywaGostyń. Wzrosły ceny chleba i innego pieczywa fot. fotolia.com

Mówi się, że inflacja jest pod kontrolą, a mimo to wiele produktów z naszych codziennych zakupów drożeje. Jak podał Główny Urząd Statystyczny inflacja wzrosła w maju o 2,3 proc. rok do poprzedniego roku. To wg GUS najwięcej od półtora roku, ale nieco mniej od oczekiwań analityków rynkowych. Przez pogodę, głównie przez suchy sezon wiosenno-letni, mocno przyspieszył wzrost cen żywności.

Ci którzy wybiorą się na początku przyszłego tygodnia po pieczywo, a głównie smakosze chleba „od Marszałka” będą musieli zabrać ze sobą więcej pieniędzy. Od poniedziałku - 7 października w znanej gostyńskiej piekarni zacznie obowiązywać nowy cennik. Właściciel zakładu, wyjaśniając podwyżki chleba i ciasta drożdżowego (ceny pozostałych placków i ciastek pozostają na razie bez zmian), powołał się między innymi na wzrost ceny mąki - głównego surowca do produkcji chleba.

- Przez suszę najbardziej rosną ceny mąki, a ona jest podstawowym surowcem. Obecnie jeszcze piekarnie korzystają z ubiegłorocznych zapasów, ale podejrzewam że od nowego roku może już być droższa. Te październikowe podwyżki pieczywa to przygotowanie klientów, aby od nowego roku nie było takiego zaskoczenia - powiedział Tomasz Marszałek. Spodziewa się tymczasowego spadku sprzedaży chleba. - Na początku, po podwyżce zawsze jest spadek sprzedaży, później wszystko powinno wrócić do normy. Przy wcześniejszych podwyżkach nie zauważyliśmy, aby klienci kupowali mniej pieczywa - dodał.

Piekarnia-Cukiernia A.Marszałek jest jedną z tych, które podwyżki przygotowały najpóźniej. Jak tłumaczą właściciele, obserwowali rynek i „czekali, co się będzie działo”. Gostyńska Piekarnia-Ciastkarnia „Ciążyńscy”, a także firma Aleksandra Dolczewskiego z Siemowa ceny produktów podniosły już od 1 października.

Na terenie Gostynia znajdują się też sklepy, gdzie pieczywo i ciasto sprzedaje Zakład Piekraniczo-Cukierniczy Marian Kurasiak z Kościana. Swoich klientów podwyżkami „poczęstował” już od 1 września (średnio o 0,20 - 0,30 zł).

Aleksander Dolczewski - piekarz z Siemowa twierdzi, że sam surowiec nie jest największym problemem przy produkcji chleba. Podwyżki wyrobów średnio o ok. 10% spowodowane są tym, że wzrosły koszty utrzymania piekarni jako zakładu i koszty utrzymania pracownika.

- Chodzi o elektryka, hydraulika, mechanika samochodowego - oni też kosztują, usługi z których korzystamy, poszły w górę. Trzeba więcej zapłacić w firmie, która naprawia nam samochody czy maszyny. Samym pracownikom - piekarzom też musimy więcej zapłacić, żeby w piekarni zostali. Jest to niepokojąca tendencja. Chyba wszyscy piekarze to odczuwamy - powiedział Aleksander Dolczewski.

Zwrócił uwagę, że w najbliższej okolicy w ciągu półtora roku zamknęło się około 6 piekarni i jest to trudna sytuacja dla piekarzy. - I to nie na zasadzie, że akurat Ciążyński, Dolczewski czy Marszałek będziemy mieć jeszcze więcej pracy. Sami widzimy, że jakiś powód musi być. Jest mało rzemieślników, którzy szkolą się w zawodzie piekarza. Te firmy, które zlikwidowano, nie były dużymi zakładami, nie produkowały masowej ilości pieczywa. Ale mało z tamtych ludzi trafi do naszych piekarni, będą pracować w innych zawodach - wyjaśnił Aleksander Dolczewski. Zaznaczył poza tym, że właściciele zakładów piekarniczych czy cukierniczych są świadomi, że kadra się starzeje.

- Przychodzi od pracy młody piekarz, wyuczony, popracuje kilka miesięcy, ewentualnie parę lat, a później wyjeżdża, chociażby za granicę do pracy - tłumaczył Aleksander Dolczewski.

Mówił, że zapowiadany wzrost minimalnej płacy nie wzbudza niepokoju właścicieli piekarni, nie będzie to problemem. Tym bardziej, że czują presję, aby utrzymać pracowników.

- Dochodzimy do tego powoli w wynagrodzeniach - do 3 000 złotych brutto - powiedział Aleksander Dolczewski. Właściciel piekarni zauważył inny problem.

- My przez brak ekipy pracowniczej zakładamy, że nie będziemy w stanie wszystkiego zrobić - wiadomo, podstawowy, zwykły chleb najczęściej kupowany musimy wypiec i rozwieźć. Ale w gminie Poniec nie ma żadnej piekarni. Nie brakuje tam chleba, ani w mieście ani w gminie. Obsługujemy ją, dowozimy, ale z historii i tradycji patrząc, kiedyś w każdej gminie były po 2 piekarnie. Tym bardziej czujemy presję, aby utrzymać pracowników - mówił. 


Ceny podstawowego pieczywa w piekarni w Siemowie od 1 października:
chleb mały kosztował 2,80 zł - teraz 3,20 zł, 
chleb duży 5,20 zł - 5,60 zł
bułka - o ok. 0,10 zł podrożała

Podwyżki podstawowych wyrobów piekarniczych od 7 października „u Marszałka”:
chleb mały - dziś 3,20 zł - będzie po 3,60 zł
chleb duzy - 5,50 zł - 6,30 zł
chleb razowy - 4,40 zł - 5 zł
chleb żytni - 4,40 zł - 5 zł
chleb żytni ze słonecznikiem - 3,40 zł - 3,80 zł
chleb pszenny - 3 zł - 3,50 zł
bułka mała - 0,70 zł - 0,80 zł
bułka duża 1,25 zł - 1,35 zł
drożdżówka - 1,80 zł - 1,90 zł
rogal - 1,45 zł - 1,60 zł
 

Renówka uderzyła w przyczepę z pomidorami - CZYTAJ TUTAJ

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (24)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Wieśniak
10 miesięcy temu ocena: 0%  24
Wyzywajcie gospodarzy od Bambrów teraz się wszystko mści
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jojojo
10 miesięcy temu ocena: 50%  23
niema to jak pis
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ on
10 miesięcy temu ocena: 100%  22
u pana Marszałka juz cos nie tak bulki sa nadmuchane jak w marketach a pan Ciazyński kiepskie wypieki
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gos
10 miesięcy temu 21
Przestańcie brać 500 + bo narzekacie a bierze każdy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaro
10 miesięcy temu ocena: 100%  20
Ja mam duży chleb, zdrowy z dobrej mąki za 2 zł bo robię go sobie sam i jak PiS wygra to tez będę go miał za 2 zł :-) chyba ze maka zdrozeje albo nasiona ale to raczej nieznacznie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Baker
10 miesięcy temu ocena: 50%  19
Panie Aleksandrze 3 tys.brutto, bardzo mi przykro
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ważny
10 miesięcy temu ocena: 100%  18
Ja już skończyłem ten zawód, bo piekarnia się zamknęła I na szczęście spróbowałem innego zawodu, dziś żałuję że tyle lat piekłem chleb i tak strasznie tyrałem Naprawdę nie bujcie się piekarze !zmieniajcie prace, wszystko inne jes prościejsze
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Łyżka
10 miesięcy temu ocena: 89%  17
Życie. Wszędzie ceny szybują w górę. Każdy chce zarabiać więcej. Tak jak w artykule jest napisane, drożeją usługi. Mechanik chciał podwyżkę więc aby się kasa zgadzała serwis podniósł cenę za roboczogodzine i przerzucił koszt na klienta. Taka piekarnia odda auto do naprawy i trzeba zapłacić więcej za chleb. A wiadomo jest że jeżeli najniższa wynosi 2000 i chleb kosztuje 5 zł to gdy najniższa wyniesie 4000 to chleb będzie kosztował 10 zł. A jak zagłosujecie na PiS to wspomnicie moje słowa.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
10 miesięcy temu ocena: 80%  16
Panie Dolczewski dochodzimy do 3000zl brutto... To jest 2200 na rękę nawet nie. Praca w nocy święta
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaja
10 miesięcy temu 15
~ Prawda
10 miesięcy temu ocena: 83%  14
Ładna ściema z tymi zapasami z zeszłego roku tylko kogo chcą oszukać? Rok temu pszenica od żniw szła w górę od poziomu 680 -750 a w tym roku żniwa 650 teraz ponoć 600 i nie ma kto kupować. Więc komu chcą wciskać te kity? Chcą więcej zarabiać bo ludzie więcej zarabiają, teraz 500 + na pierwsze dziecko i piekarnie chcą wyciągnąć te pieniądze od ludzi a nie bajki że surowiec drogi i korzystają jeszcze z zeszłorocznych zapasów a przecież.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andoidb
10 miesięcy temu ocena: 0%  13
Ta artykuł przedwyborczy? Wszystko drożeje narracja PO reklama kandydata na głównej od dawana wiadomo z jaką opcją jest skojarzony portal gazeta itp...a w Gostyniu może pierwszy raz lewica przepadnie :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dar
10 miesięcy temu ocena: 0%  12
W lewiatanie maja dużo od Marszałka ,chleb bułki itp....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mon
10 miesięcy temu 11
W jakich sklepach można jeszcze rano kupić produkty Marszałka? Wiem, że w Dimarze nad Kanią. A oprócz tego?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mloda
10 miesięcy temu 10
Na Piaskach u Pana Niedzieli
~ Mloda
10 miesięcy temu 9
Na Piaskach u Pana Niedzieli
~ pozegowiak
10 miesięcy temu 8
ul. Poznanska, kaja
~ Odchudzamsie
10 miesięcy temu ocena: 63%  7
W tym roku było mnóstwo pożarów ,susza straszna ...ceny zaczęły iść w górę i na pieczywie się nie skończy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rolnik
10 miesięcy temu ocena: 100%  6
a zboże tanieje....
~ XxYyZz
10 miesięcy temu ocena: 33%  5
Ja za mały chleb krojony płaczę 3.4zł a za duże bułki 0,8zł nie narzekam
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bierny, Mierny, ale Wierny.
10 miesięcy temu ocena: 90%  4
Póki co NBP trzyma "za gębę" inflację a i tak wszystko drożeje. Więc bójcie się, co będzie po wyborach, kiedy uwolni się stopy procentowe i inflacja tak wystrzeli, że wypłaty z bankomatu będzie się nosić w reklamówkach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rolnik
10 miesięcy temu ocena: 92%  3
A w TVPiS mówili że żywność tanieje i że to PO straszy ludzi podwyżkami cen żywności
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Buleczka
10 miesięcy temu ocena: 60%  2
Za mała bułeczkę place 0,85gr. Rozbój w biały dzień.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaś
10 miesięcy temu ocena: 81%  1
głosuj na partię prezesa a zapłacisz za rok za bułeczkę może 1.50 gr.