Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Jeśli mają dość szczurów i innych gryzoni, muszą solidarnie z nimi walczyć

› Społeczeństwo 10 miesięcy temu    12.07.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. fotomontaż M. Mostowy

O co najmniej dwa miesiące wcześniej postanowiono przeprowadzić deratyzację w gminie Borek Wlkp. Burmistrz wydał zarządzenie, dotyczące akcji walki ze szczurami i pozostałymi gryzoniami. Zobowiązuje tym samym wszystkich obywateli, zarządców, administratorów i użytkowników budynków mieszkalnych oraz obiektów handlowo-usługowych, gastronomicznych i innych położonych na terenie boreckiej gminy do walki z gryzoniami od 1 do 31 sierpnia. Termin nie został wyznaczony przypadkowo.

- Taka akcja powinna być prowadzona co roku, ale wcześniej nie było symptomów od mieszkańców o kłopotach ze szczurami. Jednak kilka miesięcy temu społeczność Karolewa zaczęła dawać sygnały o pałętających się przed blokami gryzoniach, później otrzymałem podobne informacje z Borku. Uznaliśmy, że trzeba działać, nie ma na co czekać - wyjaśnia Mirosław Twardowski, inspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Borku Wlkp.

Wysypano truciznę w Karolewie, we wskazywanych przez mieszkańców miejscach - głównie po odsunięciu pokryw włazowych w studzienkach (tzw. cieplikach). Po pewnym czasie gryzonie pokazały się w Borku.

- Normalnie, zgodnie z regulaminem deratyzację powinniśmy przeprowadzać w październiku. Ale mamy również w regulaminie zapisane, że możemy zrobić akcję wcześniej, w razie potrzeb. Postanowiliśmy przyspieszyć deratyzację o dwa miesiące i przeprowadzić ją w sierpniu - mówi Mirosław Twardowski.

Przy wytruwaniu szczurów i innych gryzoni chodzi o to, aby zbiegło się ono z zakończeniem żniw. Wtedy gryzonie z pól przemieszczają się do zagród, budynków gospodarczych, do posesji. - Zależy nam, aby one zeszły i zaraz się otruły, jeśli tam trafią w trakcie czy po pracach na polach - tłumaczy inspektor z urzędu miejskiego.

Przez miesiąc (od 1 do 31 sierpnia) truciznę powinni wysypywać wszyscy mieszkańcy - właściciele posesji, a także zakładów handlowych, gastronomicznych, obiektów handlowo-usługowych. W szczególności środek przeciwko gryzoniom powinien znaleźć się w miejscach intensywnego występowania gryzoni: w śmietnikach, na strychach, w toaletach, w składach gospodarczych, magazynach itp. Trutkę należy uzupełniać w miarę spożycia przez szczury. Padłe gryzonie oraz pozostałe resztki mieszkańcy powinni usuwać na bieżąco, a cały teren muszą posprzątać w ciągu 2 dni po zakończeniu deratyzacji.

O problemach ze szczurami w gminie POGORZELA - KLIK

W gminie Borek na martwe gryzonie wyznaczono punkt na terenie starego wysypiska odpadów w Karolewie. - Będzie tam przygotowany pojemnik zamknięty na kłódkę. Przez otwór będzie można wrzucać martwe gryzonie do środka. Firma będzie przyjeżdżała co dwa, trzy dni - w zależności od potrzeb - i wywoziła martwe zwierzęta do utylizacji do "rakarni" w Krobi - podkreśla Mirosław Twardowski.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ w
10 miesięcy temu 2
Jeszcze kilka lat temu było więcej kotów i psów z prawdziwego zdarzenia (a nie zmutowanych "rasowców"), wtedy plagi szczurów nie było, a teraz wysypywanie nieobojętnych dla środowiska substancji...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zły
10 miesięcy temu ocena: 100%  1
A kurde gmina Gostyń?! Wioska Ziółkowo. Szczury co w drugim gospodarstwie.. A przecież małe dzieci też są!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji