Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Jeszcze większe ograniczenia w niedziele

› Gospodarka ponad rok temu    1.01.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 10 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. fotolia.com

Zaostrzają się przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele. Od 1 stycznia 2019 roku na duże zakupy pozostaje nam tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a także dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i jedna niedziela poprzedzająca Wielkanoc.

W pozostałe niedziele zamknięte będą m.in wszystkie super- i hipermarkety, dyskonty, czy większość sklepów w centrach handlowych. Działać będą mogły za to te małe sklepy, jeśli ich właściciel sam będzie obsługiwał klientów. Zakaz handlu nie dotyczy też m.in. cukierni, lodziarni, stacji paliw, kwiaciarni, sklepów z prasą i kawiarni.

Za to zakaz handlu, poza niedzielami, obowiązuje też w święta. W 2019 roku będzie 13 takich dni, a 10 z nich wypadnie w inne dni niż niedziele. 
W 2020 roku musimy się przygotować na jeszcze większe ograniczenia. Wtedy sklepy będą otwarte tylko w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Taka zasada będzie obowiązywać już potem w każdym kolejnym roku kalendarzowym.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele i święta grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - ograniczenie wolności.

Przepisy o ograniczeniu handlu obowiązują od marca 2018 roku. Zgodnie z nimi w 2018 r. sklepy były otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca z wyjątkami – jak np. w grudniu, gdy zakaz obowiązywał tylko w jedną niedzielę. Klienci zdążyli się już przyzwyczaić do nowych regulacji, ale kolejne ograniczenia w 2019 r. znowu mogą spowodować zamęt i pytania „czy dziś jest niedziela handlowa?”. Ze zmiany na pewno nie są zadowoleni pracodawcy. Walczą teraz o klientów w inne dni tygodnia. Większość dużych sklepów zdecydowała się wydłużyć godziny pracy w soboty.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ LidkaP
ponad rok temu 8
Nie ma sensu narzekać, przecież każdy z nas chciałby spędzić niedzielę ze swoją rodziną. A zakupy zawsze można zrobić w sieci. Przecież znajdziecie tam wszystko poczynając od kosmetyków [...] a kończąc na produktach spożywczych.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kolo
ponad rok temu ocena: 0%  7
powinno być tak ze w danym mieście powinien by czynny sklep jeden na zmianę np 4 sklepy i czynny w każdy weekend inny jak apteki w razie potrzeby pieczywa czy innych artykułów a ta ustawa bije studentom dziennym nie mogą sobie dorobić na życie gdzie w ciągu tygodnia jest to nie możliwe pracownikom stałym ok weekend wolny ale pozostałe zawody też powinny mieć wolne np tramwaje autobusy i powinny być pozamykane a urzędy powinny być czynne od 10 do 18 a nie do 15 gdzie normalni ludzie nic nie mogą załatwić bo w tych godzinach też pracują
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarock
ponad rok temu ocena: 80%  6
W każdą niedziele sklepy powinny być zamknięte. Tak jak na cywilizowanym Zachodzie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rolnik bez morgów
ponad rok temu ocena: 14%  5
Zgoda. Ale najpierw musimy ten zachód w cywilizacji dogonić. Póki co to poziomem reprezentujemy Wenezuelę.
~ Ala
ponad rok temu ocena: 90%  4
Super wreszcie spędze czas z rodziną a nie na kasie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Informujący
ponad rok temu ocena: 100%  3
I jeszcze jedna zmiana
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czytelniczka
ponad rok temu ocena: 0%  2
Ja naliczyłam 15 niedziel kochana redakcjo
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nick
ponad rok temu ocena: 0%  1
Fajnie. Ze zrozumieniem...