Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Jubileusz najstarszej jednostki w gminie

› Społeczeństwo 9 miesięcy temu    16.09.2019
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. 120-lecie OSPGostyń. 120-lecie OSP fot. A. Twardowska

Jednostka powstała pod koniec XIX wieku. To wydarzenie datuje się oficjalnie na 22 września 1899 roku, jednak członkowie uważają, że mieszkańcy organizowali się do działań jeszcze wcześniej, o czym świadczą znalezione w archiwach pieczątki. W tym roku, Ochotnicza Straż Pożarna w Gostyniu, obchodzi swoje 120-lecie. Z tej okazji w sobotę (14 września) świętowano na gostyńskim na rynku. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele farnym.

 

Prezes OSP Jerzy Woźniakowski przypomniał gościom rys historyczny. Mówił o tym, że w roku 1899 burmistrz Gostynia Franciszek Flieger ogłosił w lokalnej prasie zebranie, na którym do straży zapisało się 99 osób. 4 marca 1900 roku odbyło się oficjalne zebranie członków, na którym podzielono miasto na rewiry, powierzono je wybranych kapitanom i zastępcom, a strażaków podzielono na sztygarów ratowniczych, sikawkowych, kuflowych i kordonowych.

Do roku 1903 nabyto podstawowy sprzęt pożarowy, a rok później wybudowano remizę przy Górze Zamkowej. W okresie międzywojennym na terenie Gostynia i powiatu odnotowywano rocznie od kilkunastu do kilkudziesięciu pożarów. Jednym z nich był ten z roku 1928 roku w bazylice świętogórskiej.

- Oprócz gaszenia pożarów, strażacy włączali się w działalność społeczną, kulturalną, organizowali rocznice, zawody, maszerowali ulicami miasta, uczestniczyli w uroczystościach kościelnych. Po zakończeniu II wojny światowej, 4 lutego 1945 roku, zwołano pierwsze zebranie ogólne, na którym reaktywowano jednostkę. Służbę wtedy podjęło 38 strażaków – mówił druh prezes Jerzy Woźniakowski.

Podczas swojego 75-lecia, gostyńska ochotnicza straż otrzymała sztandar. Dziś znajduje się on w muzeum, ale mógł towarzyszyć druhom podczas sobotniej uroczystości.

Gostyńska OSP to najstarsza jednostka w gminie. Dziś liczy 37 członków, w tym 12-15 strażaków wyszkolonych i upoważnionych do prowadzenia działań ratowniczych. Prezes niejednokrotnie podkreślał wagę prowadzonych strażackich kronik i zapisków historycznych. Na zakończenie części oficjalnej wykonano wspólną pamiątkową fotografię z nadzieją, że przetrwa kolejne dziesiątki lat. Zaproszono zaprzyjaźnione jednostki i przygotowano pokazy oraz historyczne stoiska.

Więcej w papierowym wydaniu Życia Gostynia. 

Czytaj także: o otwarciu remizy strażackiej w Kosowie. 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!