Karaoke w innym wydaniu niż u nas

Opublikowano:
Autor:

Karaoke w innym wydaniu niż u nas - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Kasia Jakubowska po raz trzeci zabiera nas w podróż po Korei. Tym razem opowiada o preferowanych przez Koreańczyków formach spędzania wolnego czasu, wśród których króluje karaoke.

 

Artykuł opublikowany w numerze 44/2014 Życia Gostynia

Azjaci znani są z pracowitości i spędzania wielu godzin w pracy. Co robią zatem, aby się zrelaksować? Karaoke. Liczba budynków karaoke w Korei jest ogromna. Praktycznie na ulicach znajdujemy grill- lub sushi restauracje, sklepy ze smatrfonami i akcesoriami oraz karaoke. Karaoke w Polsce, czy ogólnie w Europie diametralnie różni się od tego w Korei. Przede wszystkim nie śpiewa się publicznie w barach, a z przyjaciółmi czy znajomymi w specjalnych budynkach, które składają się z recepcji oraz wielu pokoi. Wygląda to jak hotel, gdzie na wejściu rezerwuje się pokój na godzinę lub kilka. Na wejściu ściąga się buty i zakłada papcie, czując się jak w domu. Każdy pokój wyposażony jest w wielki plazmowy telewizor, mikrofony, wygodne kanapy, reflektory, kolorowe światła oraz gigantyczną księgę z piosenkami do wyboru. Tak wielkiego wyboru piosenek nie widziałam jeszcze w życiu. Nie wystarczyłoby całego wieczoru, by przejrzeć cały zbiór. Za pomocą pilota wybiera się kody przypisane każdej piosence i zaczyna się zabawę. Niesamowite wrażenia, świetna zabawa, w świetle reflektorów oraz z mikrofonem każdy może poczuć się jak gwiazda. Nic więc dziwnego, że Koreańczycy chodzą tam tak często, spędzając nawet kilka godzin.

Poza karaoke, w wolnych chwilach, Koreańczycy oczywiście interesują się sportem. Piłka nożna nie jest jednak sportem numer jeden, a baseball. Prowadzone są regularne rozgrywki, a jego mieszkańcy chętnie wybierają się na mecze. Poza tym bardzo dużo ludzi także aktywnie spędza czas. Najpopularniejszym sportem jest oczywiście taekwondo, które pochodzi właśnie z tego pięknego kraju. Sztuki walki są bardzo popularne w całej Azji, nie tylko w Korei. Populane są także koreańskie zapasy (zwane Ssireumi przypominające japońskie sumo) oraz walki byków (So Ssaum). Istnieje również wiele rodzajów narodowych tańców, a jednym z najciekawszych jest na pewno taniec w maskach. Poza kultem sportów walki oraz tańca jest też wiele tradycji, które są nadal przekazywane z pokolenia na pokolenie. Miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach opowiadających o koreańskich tradycjach, m.in. kłanianiu się starszym osobom czy wyższym rangą bądź pozycją społeczną. Demonstrowane były różne rodzaje ukłonów, jak należy składać ręce, jak nisko się ukłonić, kiedy należy przestać i kto ma pierwszeństwo usiąść. Co do ostatniej kwestii, to oczywiście osoba wyższa rangą od nas ma prawo usiąść najpierw, i to my jesteśmy stroną, która kłania się jako ostatnia. Podczas rozmów, szczególnie biznesowych czy z bardzo ważnymi osobami, nie należy wypowiedzieć słowa dopóki najstarsza bądź najważniejsza osoba nie zacznie. Nikt nie ma też prawa odmówić jedzenia czy wstać, zanim dana osoba opuści stół. Brałam też udział w pokazie koreańskiego ślubu, który nie przypomina europejskiego, choćby w kolorowych przepięknych sukniach czy przedziwnych, czasem ciężkich i niewygodnych nakryciach głowy. Panna młoda wcale nie jest ubrana na biało, jest za to niesiona przez pana młodego na rękach.

Korea ma wiele pięknych tradycji, które na szczęście nie są zatracane czy zapominane, a wręcz przeciwnie, młodzi ludzie mają specjalne zajęcia w szkole tak, aby tradycja była nadal kontynuowana oraz przekazywana kolejnym pokoleniom. Myślę, że jest to wspaniała cecha Koreańczyków, ale także Polska ma wspaniałe tradycje, a każdy region Polski może szczycić się różnymi tradycjami czy zwyczajami. Nie powinniśmy nigdy ich zaprzestać oraz tak jak Koreańczycy kultywować tradycje stworzone przez naszych przodków. Odłóżmy nasze tablety i smartfony szczególnie przy okazji świąt, np. Bożego Narodzenia. Dlaczego nie śpiewa się już kolęd w gronie rodzinnym, a każdy zajęty jest śledzeniem Facebooka lub innych portali, zamiast spędzać czas z rodziną? Nie zmieniajmy i nie zaniedbujmy naszych tradycji tylko dlatego, że świat idzie do przodu, a technologia pochłania dziś większość naszego czasu. Ludzie w Korei są bardzo szczęśliwi, są zawsze uśmiechnięci i ponad wszystko cenią rodzinę, najważniejszymi dniami w roku są święta, czas spędzony z rodziną, czas poświęcony na kultytowanie ich niesamowicie bogatej kultury. Może i Korea bardzo różni się od Polski, ale jest wiele rzeczy, których możemy się od nich nauczyć i nie mam teraz na myśli technologii, którą tworzą.

Dla Koreańczyków bardzo ważna jest także historia. Podczas pobytu w tym kraju zorganizowano dla nas dzień historii, przeprowadzając ciekawą wycieczkę, pokazano nam także film, o tym jak młodzi ludzie walczyli w Gwangju o swoją wolność, ilu ludzi wtedy zginęło. Zabrali nas także na miejsce spoczynku bohaterów tej masakry, aby oddać im hołd. Było to krwawe stłumienie demonstracji skierowanych przeciwko zamachowi stanu i rządom wojskowej dyktatury generała Chon Doo Hwana. Zamieszki trwały między 18 a 27 maja 1980 roku, a walczyli w nich głównie młodzi ludzie, studenci oraz uczniowie.
tekst i zdjęcie: Kasia Jakubowska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE