Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Każdy mógł dotknąć kawałka historii

› Kultura i Rozrywka 9 miesięcy temu    12.08.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Poniec. Około 20 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski zawitało w weekend do PoniecaPoniec. Około 20 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski zawitało w weekend do Ponieca fot. Bogdan Bujak

Przez kilka dni (7-9 sierpnia) kilkanaście legalnie działających stowarzyszeń - łącznie około 150 osób prowadziło badania terenowe w ramach "Operacji Poniec".

– Skupiliśmy się na jednej, wyjątkowo dużej działce dlatego też tak dużo osób w nich uczestniczyło. Ale dzięki temu udało się osiągnąć naprawdę ciekawe wyniki – mówi Damian Płowy, regionalista.

Detektoryści w tym roku przeczesywali obszar 400-500 hektarów. Namacalnymi efektami tych badań są, jak mówi regionalista, odnalezione m.in. kule z karabinów skałkowych, oporządzenie wojskowe czy przedmioty, które żołnierz gubił w czasie bitwy - guziki, sprzączki. Nie brakowało również monet z epoki. Wszystkie poczyniona przez dwa dni odkrycia zostaną skatalogowane, a przez najbliższe miesiące będzie sporządzana dokumentacja z badań.

Po zakończeniu badań w weekend pasjonaci przenieśli się do centrum Ponieca, na II zlot grup rekonstrukcyjnych.

– Przede wszystkim „Operacja Poniec”, takie pikniki militarne, to żywa lekcja historii, gdzie każdy może zobaczyć sprzęt wojskowy z minionych epok. To nie jest historia zamknięta w książce, którą tylko i wyłącznie czytamy, i musimy sobie wyobrażać pewne aspekty wojskowości. Tutaj możemy to zobaczyć na własne oczy – tłumaczy Paweł Gruszka z Grupy Badań Historycznych „Regiment”.

Do Ponieca zjechało się około 20 grup (około 170 osób) z całej Polski, oprócz Gostynia czy Bojanowa, także Szczecina, Bydgoszczy, Wrocławia i Łodzi. W bogatym program imprezy, który dla odwiedzających obejmowało m.in. paradę zabytkowych pojazdów i przemarsz uczestników znalazły się także dwie rekonstrukcje historyczne: Front Zachodni Falaise 1944 (teren przy parku) i zamach na kata Warszawy Franza Kutscherę (rynek).

Więcej czytaj w jutrzejszym wydaniu "Życia Gostynia".

Czytaj również: na festynie będą zbierane pieniądze dla Tomka

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ bywalec I uczestnik poszukiwań
  9 miesięcy temu 1
  jakie 500 hektarów? Prosimy o sprostowanie . nie było więcej jak 50 h. tam juz w tej ziemi i tak niczego nie ma. Szkoda czasu i nóg. Natomiast impreza w parku była hitem tego lata . Brawo Paweł . Tylko TY !!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji