Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Każdy mógł mieć swój kawałek lasu

› Społeczeństwo ponad rok temu    13.04.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Kosowo. Sadzili wszyscy: od najstarszych po najmłodszychKosowo. Sadzili wszyscy: od najstarszych po najmłodszych fot. Bogdan Bujak

Około 5000 tysięcy sadzonek przygotowano w ramach tegorocznej akcji sadzenia drzew „Dla Lasu, dla ludzie”  w kompleksie leśnym Leśnictwa Kosowo.

- Będziemy sadzili dziś sosnę i dęba, dęba szypułkowego, który pochodzi ze szkółki wyprodukowanej w Nadleśnictwie Jarocin - tłumaczył na wstępie Tomasz Kwieciński, nadleśniczy Nadleśnictwa Piaski.

W koszyczkach, które otrzymali uczestnicy znajdowało się po 25 sadzonek dwuletnich sosen i 12 jednorocznego dębu. Do dyspozycji był hektar terenu, który planowano zalesić. Zanim jednak przystąpiono do akcji wszyscy wysłuchali instrukcji jak sadzić i gdzie? Dąb miał by posadzony w rządkach z żółtą tabliczką, sosna białą. Sosnową sadzonkę należało umieścić w odstępach 70-centymetrowych, dąb na długość szpadla (1-1,2 m).

- W sadzonce najważniejszy jest korzeń, nie jest ważna część górna. Czasami im mniejsza sadzonka, tym lepiej się przyjmie, jeżeli ma dobry system korzeniowy. Jeżeli będą państwo sadzili, nie podwijajcie korzeni - informował nadleśniczy.

Było to szczególnie ważne przy rozległym korzeniu sosny, bo w przypadku dębu nie było co podwinąć.

Akcja miała na celu nakłonienie mieszkańców Gostynia i okolicznych miejscowości do wspólnego zalesienia obszaru, który najbardziej zniszczyła wichura z 2017 roku. Mając swój własny kawałek lasu, każdy poczułby większe do niego przywiązanie.

- Żeby można było przyjść za 2, 3, 4  czy 5 lat, policzyć swoje rządki i powiedzieć: „Tę sosnę czy tego dęba ja posadziłem”. Cieszy nas, że ktoś przyjdzie posadzić jedną, dwie sadzonki - to jest dla nas bardzo cenne - mówił T. Kwieciński.

Jednocześnie dodał, że klony, lipy, dęby, sosny posadzone w ramach zeszłorocznego zalesiania już bardzo ładnie rosną. Miejmy nadzieje, że i tegorocznej sadzonki się przyjmą. 

Czytaj także: poważna kontuzja nie przeszkodziła jej realizować marzeń
mieszkańcy nie wyganiają boćków z wioski, chcą je tylko przeprowadzić

 
Każdy mógł mieć swój kawałek lasu
fot. Bogdan Bujak
+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Uczestnik
ponad rok temu 1
Super akcja i klimat, dxiekujemy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji